PREMIERA

2003.07.13

CANAL+ PREMIUM

MŁODOŚĆ CHOPINA

Polska, 1951

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwsza polska "superprodukcja" - pięć lat z życia Fryderyka Chopina na tle rewolucyjnych nastrojów XIX-wiecznej Europy.

Po II wojnie światowej polska władza ludowa wzorem ZSRR próbowała wykorzystać kino w celach propagandowych. Najlepiej w tej roli sprawdzały się biografie wielkich artystów (np. Stanisława Moniuszki w "Warszawskiej premierze" Jana Rybkowskiego), a idealnym bohaterem wydawał się być Fryderyk Chopin. Premiera "Młodości Chopina" w reżyserii ALEKSANDRA FORDA, jednego z ważniejszych reżyserów w okresie PRL, odbyła się w 1952 roku, a sam film był wówczas największym przedsięwzięciem w historii polskiej kinematografii. Zdjęcia realizowano przez blisko rok, przez plan przewinęło się około półtora tysiąca statystów, uszyto dwa tysiące kostiumów, a w nagraniu utworów Chopina udział wzięły Halina Czerny-Stefańska, laureatka pierwszego po wojnie Konkursu Chopinowskiego, znakomita skrzypaczka Wanda Wiłkomirska i śpiewaczka Stefania Woytowicz.

W swoim filmie Ford skupił się na tzw. warszawskim okresie twórczości Fryderyka Chopina, obejmującym lata 1825 - 1830. Wielkiego pianistę (świetna rola Czesława Wołłejki) poznajemy jako 15-latka podczas studiów w Konserwatorium Warszawskim, gdzie uczył się u profesora Józefa Elsnera (Jan Kurnakowicz). Jesteśmy świadkami jego pierwszej miłości do młodziutkiej śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej (Aleksandra Śląska) i pierwszych sukcesów koncertowych. Reżyser dbał też, żeby pokazać Chopina na tle ważnych wydarzeń politycznych ówczesnej Europy. Bohater chłonie więc jak gąbka postępowe idee dekabrystów i przedlistopadowe nastroje młodzieży w kraju, jest świadkiem ostrych sporów romantyków z klasykami i poznaje rewolucyjny ruch w Europie. Oprócz tego fascynuje go wieś: wzrusza niedola chłopów i zachwyca tradycyjna muzyka, którą postanawia włączyć w swoje kompozytorskie wizje. Większość z nich zrealizuje już jednak na emigracji.

Prace nad filmem rozpoczęły się już w 1949 roku, kiedy ogłoszony został konkurs na scenariusz. Nadesłano 101 prac (niektóre spoza Polski), ale żadna z nich nie spełniała oczekiwań twórców. Scenariusz napisał wreszcie sam Ford, wspierając się nowelą "Niezatarte ślady" Jerzego Broszkiewicza, Gustawa Bachnera i Stanisława Hadyny. Prace zbiegły się zresztą z pamiętnym zjazdem polskich filmowców w Wiśle w 1949 roku, kiedy realizm socjalistyczny został ogłoszony obowiązującą strategią rodzimej kinematografii. Nie pozostało to bez wpływu na "Młodość Chopina". Zgodnie z założeniami socrealizmu i filozofii marksistowskiej Ford pokazał wybitnego pianistę jako człowieka ukształtowanego przez środowisko społeczne i uczynił z niego pozytywny wzorzec postępowego, rewolucyjnego artysty. W tym propagandowym filmie obroniła się jednak błyskotliwa kreacja Czesława Wołłejki, wybitnego aktora teatralnego i filmowego ("Wesele", "Zaklęte rewiry"), który - choć ograniczony przez scenariusz - umiał pokazać Chopina jako "żywego", zwykłego człowieka, wrażliwego samotnika, ale i natchnionego kompozytora.
MŁODOŚĆ CHOPINA
reżyseria:
Polska, 1951
Pierwsza polska "superprodukcja" - pięć lat z życia Fryderyka Chopina na tle rewolucyjnych nastrojów XIX-wiecznej Europy.
dramat biograficzny
MŁODOŚĆ CHOPINA
4,1 5 1 17