PREMIERA

2009.05.12

CANAL+ PREMIUM

MŁODOŚĆ STULATKA

Youth Without Youth

USA Niemcy/Włoch/Francja/Rumunia, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bukareszt, rok 1938. Podczas szalejącej burzy zostaje porażony piorunem starszy człowiek. Sędziwemu profesorowi Dominikowi Matei (Tim Roth) udaje się przeżyć wypadek, ale jego spokojne do tej pory życie ulega drastycznej zmianie.

Mężczyzna niespodziewanie odzyskuje siły witalne i zdolności intelektualne niedostępne zwykłym ludziom. Nauka nie znajduje wytłumaczenia tego zaskakującego fenomenu, a osobą profesora zaczynają interesować się wysłannicy Trzeciej Rzeszy, gotowi poddać mężczyznę eksperymentom medycznym. Matei musi ratować się ucieczką.

Wiadomość o nowym filmie FRANCISA FORDA COPPOLI zelektryzowała świat X Muzy. Wybitny amerykański reżyser, trzykrotny laureat Oscara, po raz ostatni stanął za kamerą w roku 1997, realizując dramat sądowy "Zaklinacz deszczu". Kinomani musieli czekać 10 lat, aż autor trylogii "Ojciec chrzestny", "Czasu Apokalipsy" i innych niezapomnianych dzieł powróci do tworzenia filmów. Cierpliwość została nagrodzona, bowiem "Młodością stulatka" Coppola znów dał wyraz niezrównanej osobowości i talentowi. Krytycy porównywali jego ostatnią produkcję do filmów Felliniego i Davida Lyncha, choć przede wszystkim doceniali autorski styl Amerykanina.

Historia sędziwego profesora, który rażony piorunem odzyskuje młodość, a do tego ponadprzeciętną bystrość umysłu pochodzi z powieści autorstwa wybitnego rumuńskiego pisarza i filozofa Mircei Eliadego. Coppola odnalazł w niej własne doświadczenia: "Ta historia dotknęła mnie osobiście" - wyznał. "Tak samo jak główny bohater Dominic, nie potrafiłem sobie poradzić z własną nieudolnością, by doprowadzać do końca ważne sprawy. Mając 66 lat byłem sfrustrowany. Nie nakręciłem żadnego filmu od ośmiu lat. Mój biznes kwitł, ale artystycznie czułem się niespełniony". A jednak to właśnie działalność stricte biznesowa pozwoliła Coppoli na realizację twórczych zamierzeń. "Młodość stulatka" została bowiem sfinansowana z pieniędzy, które zarobiła prywatna kalifornijska winnica reżysera. Podobnie jak jego ekranowy bohater, Coppola musiał ulec nagłemu przypływowi energii, bo praca nad filmem przebiegła bardzo sprawnie. Kręcony w Rumunii i Bułgarii obraz powstał w niespełna trzy miesiące. "Zdjęcia rozpoczęły się w październiku 2005 roku i trwały 84 dni" - wspominał reżyser. "Po drodze było wiele problemów, chociażby z pogodą. Mieliśmy też parę groźnych wypadków podczas prac, ale wkładając w ten film całe serce byliśmy w stanie ze wszystkim sobie poradzić i teraz czuję wielką dumę, mogąc pokazać go światu".

Interesującym posunięciem ze strony Coppoli było zaangażowanie do roli głównej Tima Rotha. Anglik, choć jest świetnym aktorem, miał w momencie rozpoczęcia produkcji zaledwie 44 lata, daleko mu więc było do starości. Nominowany do Oscara w 1995 roku za rolę w "Rob Royu" aktor, poddał się żmudnym zabiegom charakteryzatorskim. "Do głównej roli potrzebowałem kogoś niezwykle inteligentnego, kto poradzi sobie z ogromnymi wymaganiami, stawianymi przed nim, włączając w to wiele godzin spędzonych nad make-upem" - przekonywał Coppola. "Kiedy spotkałem Tima Rotha, wiedziałem, że to odpowiednia postać. Miał za sobą wiele wspaniałych ról i był bardzo entuzjastycznie nastawiony do tej, którą mu zaproponowałem". Rothowi partneruje pochodząca z Bukaresztu Alexandra Maria Lara, znana widzom m.in. z "Upadku" Olivera Hirschbiegela, a ponadto z "Control" Antona Corbijna, w którym zagrała Annik Honore, "Baader - Meinhof" czy "Lektora". "Widziałem ją w "Upadku". Na ekranie jest niezwykle piękna i posiada zdolność pokazywania wewnętrznych uczuć" - mówił o aktorce Coppola. "Kiedy spotykasz kogoś takiego, wiesz że to prawdziwy skarb. Zaproponowałem jej zagranie trzech ról, będących odmianą tej samej osoby". W obsadzie "Młodości stulatka" pojawił się także Szwajcar Bruno Ganz, jedna z największych osobowości kina niemieckojęzycznego, odtwórca m.in. roli Hitlera we wspomnianym już "Upadku".

WASZE OPINIE

OWmNscUjHVBxyW

W9y93N <a href="http://katumcxucsim.com/">katumcxucsim</a>, [url=http://oegscphuoimm.com/]oegscphuoimm[/url], [link=http://vlgkogrmmnpy.com/]vlgkogrmmnpy[/link], http://gtdkmdoedqmk.com/

BeruZadra

To dobry film. Naprawdę dobry. Co prawda miałam trochę skojarzeń z "Portretem Doriana Greya", ale tylko trochę i bez większego znaczenia. Lecz choć sam pomysł jest ciekawy a sam film warty uwagi to jednak ilość nagromadzonych w "Młodości stulatka" idei wprowadza lekki zamęt. Oglądając obraz Coppoli nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że chociaż sam film traktuje o Dominiku Matei jest to bardziej opowieść o Veronice. Do tego metafizyka, przeniesienie dusz i podróż do źródeł... Nie, czegoś w "Młodości stulatka" zrobiło się za dużo. Niektóre z poruszonych przez Coppolę aspektów są zbyt skomplikowane by zamknąć je w kilkunastu minutach filmu. Dlatego zaabsorbowany ilością prezentowanych wizji widz traci z oczu to, co w moim rozumieniu powinno być najważniejsze - postać głównego bohatera. Po prostu się o nim zapomina. Dlatego wielkie brawa dla i wyrazy uznania dla Tima Rotha. Bo się w tym wszystkim nie pogubił i stworzył postać tyleż wiarygodną co charakterystyczną. Jednakże chyba nie tak to miało do końca być i nie tak wyglądać. Dlatego właśnie film jest dobry, lecz tylko dobry.Nic więcej.

suchy101

Moja ocena 4,5/5
MŁODOŚĆ STULATKA
USA Niemcy/Włoch/Francja/Rumunia, 2007
Bukareszt, rok 1938. Podczas szalejącej burzy zostaje porażony piorunem starszy człowiek. Sędziwemu profesorowi Dominikowi Matei (Tim Roth) udaje się przeżyć wypadek, ale jego spokojne do tej pory życie ulega drastycznej zmianie.
dramat
MŁODOŚĆ STULATKA
3,9 5 1 13