PREMIERA

2007.09.20

CANAL+ PREMIUM

MŁODY FRANKENSTEIN

Young Frankenstein

USA, 1974

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Frederick (Gene Wilder) jest neurochirurgiem i wnuczkiem sławnego doktora Victora von Frankensteina, który całe życie poświęcił na stworzenie istoty doskonałej. Frederick wypiera się pokrewieństwa z kontrowersyjnym przodkiem i nawet każe inaczej wymawiać swoje nazwisko (FRONK- en - STEEN).

Pewnego dnia dowiaduje się, że odziedziczył posiadłość dziadka. W zamku mieszka zabawny garbus, Igor (Marty Feldman), piękna asystentka laboratorium, Inga (Teri Garr) i opiekująca się domostwem pani Blücher (Cloris Leachman). Im dłużej Frederick przebywa na zamku, tym bardziej chłonie jego atmosferę i dziwactwa. Przez przypadek trafia na zapiski dziadka, w których szalony naukowiec opisał swój eksperyment. Pod wpływem notatek młody Frankenstein zmienia zdanie i postanawia kontynuować pracę przodka. "Młody Frankenstein" to film, w którym zawiera się kwintesencja komediowo-groteskowego kina MELA BROOKSA, twórcy takich obrazów, jak "Nieme kino", "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" czy "Dracula - wampiry bez zębów". Scenariusz "Młodego Frankensteina" - luźno oparty na powieści Mary W. Shelley - był nominowany do Oscara, a Brooks dzięki tej produkcji zyskał miano wybitnego reżysera komediowego. Na planie filmu wszyscy tak dobrze się bawili, że po zakończeniu zdjęć Brooks dodał nowe sceny, by wszyscy mogli kontynuować wspólną pracę. Dla zachowania odpowiedniego klimatu Brooks nakręcił film na czarno-białej taśmie i wykorzystał dekoracje z lat 30. Zdjęcia były kręcone w tym samym zamku, co oryginalny "Frankenstein" z 1931 roku.

W rolę Fredericka wcielił się Gene Wilder, który poznał Mela Brooksa na Broadwayu, gdzie w latach 60. rozpoczynał karierę. Reżyser uparł się wtedy, że obsadzi go w drugoplanowej roli neurotycznego Leo Blooma w swojej komedii "Producenci". W efekcie tak dobrze pokierował swoim przyjacielem, że Wilder otrzymał nominację do Oscara. Wcześniej aktor zagrał m.in. główną rolę w "Willy Wonka i fabryka czekolady" Mela Stuarta oraz psychiatrę we "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale boicie się zapytać" Woody'ego Allena. Wilder poczuł się w filmie na tyle pewnie, że zaczął pisać scenariusze, a pierwszym z nich był właśnie "Młody Frankenstein". Niektóre zrealizował jako reżyser, m.in. "Kobietę w czerwieni" czy "Niedzielnych kochanków". Kultową postać garbatego Igora w "Młodym Frankensteinie" zagrał Marty Feldman, jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów w historii kina. Żona aktora, Loretta Feldman mówiła ponoć: "Twoja twarz jest twoją fortuną". Marty miał bowiem orli nos (wynik młodzieńczych walk bokserskich) oraz wytrzeszcz oczu, który był skutkiem nadczynności tarczycy i nieudanej operacji po wypadku samochodowym w 1963 roku. Przemieszczający się garb Igora był spontanicznym gagiem Feldmana, który podczas zdjęć potajemnie przesuwał go z jednego boku na drugi i z powrotem, aż ekipa wreszcie to zauważyła i pomysł został dodany do scenariusza.

WASZE OPINIE

Nazaal

Mel Brooks w szczytowej formie. Inteligentny żart pełen uroku filmów z lat 20., 30. Stylizacja na czerń i biel była strzałem w dziesiątkę. Film praktycznie był z góry skazany na sukces jako komedia i parodia jednocześnie ze względu na nazwiska właśnie Brooksa i Wildera. Perełka wśród gatunku.
Nic innego poza 5 być nie może. Polecam!

Gamper

Film, który trzeba po prostu zobaczyć. Z całą pewności jedna z najlepszych komedii, jakie kiedykolwiek nakręcono. Dodam, iż pomimo tego, że zamieszczony kadr z filmu jest kolorowy
to sam film jest czarno-biały. To jeszcze jeden z jego atutów. Oglądać!

jacex

majki ... majki... majki......... po stokroć masz racje , widziałem ten film w kinie ile razy nie pamiętam, i od blisko 30 lat zawsze wymiękam!
MŁODY FRANKENSTEIN
reżyseria:
USA, 1974
Frederick (Gene Wilder) jest neurochirurgiem i wnuczkiem sławnego doktora Victora von Frankensteina, który całe życie poświęcił na stworzenie istoty doskonałej. Frederick wypiera się pokrewieństwa z kontrowersyjnym przodkiem i nawet każe inaczej wymawiać swoje nazwisko (FRONK- en - STEEN).
komedia
MŁODY FRANKENSTEIN
4,3 5 1 28