PREMIERA

2011.01.21

CANAL+ PREMIUM

MŁODZI DUCHEM

Young @ Heart

USA, 2010

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

Ocena filmu

0.00

Opis

Koncerty chóru Young@Heart to jedyna okazja, by zobaczyć jak stateczni pradziadkowie przemieniają się w rasowych rockmanów i gwiazdy muzyki disco.

Starsza pani wykrzykuje ze sceny słowa piosenki punkowej grupy The Clash. Równie nobliwy pan brawurowo wykonuje szlagier zespołu Bee Gees. Takich scen nie widuje się codziennie. Na próbach chóru Young@Heart spotykają się kobiety i mężczyźni, łącznie 22 osoby. Średnia wieku: osiemdziesiąt lat, wspólna pasja: muzyka, repertuar: przeboje disco i klasyka rocka. Koncertowali już w Europie, oklaskiwani przez koronowane głowy, jednak prawdziwym sprawdzianem będzie dla nich zbliżający się występ w rodzinnym mieście. Na przygotowania mają niewiele ponad miesiąc, przez ten czas wszystko musi zostać dopięte na ostatni guzik. Przedsięwzięcie nadzoruje dyrygent Bob Climan, mogący być wnukiem swoich podopiecznych. Na jego barkach spoczywa ciężar zmobilizowania rozśpiewanych seniorów. Zadanie to nie należy bynajmniej do łatwych, bowiem sędziwi artyści wykazują się zaskakującym jak na swój wiek temperamentem.

Fenomen Young@Heart zainspirował także reżysera STEPHENA WALKERA, cenionego brytyjskiego dokumentalistę, laureata nagrody Emmy. Przez sześć tygodni filmowiec towarzyszył nobliwym śpiewakom z Northampton podczas prób, obserwował ich na koncertach, nakłaniał do rozmów i osobistych zwierzeń. Efekt jego wysiłków jest niesamowity. Możemy podziwiać porywające wykonania utworów Ramones, Sonic Youth, Coldplay, Prince'a i Jamesa Browna w wykonaniu tryskających energią osiemdziesięciolatków. Widzimy, jak podczas występu w miejscowym więzieniu zjednują sobie bezgraniczne uznanie skazanych. Wreszcie poznajemy samych członków niezwykłego chóru, dowiadujemy się o roli muzyki w ich życiu, ich rodzinach oraz problemach zdrowotnych. Oklaskiwany w Sundance, nagrodzony na festiwalu w Los Angeles dokument "Młodzi sercem" tętni muzyką i życiem, z którego bohaterowie filmu potrafią czerpać pełnymi garściami. "Ten arcyzabawny i wzruszający obraz sprawi, że widz w zupełnie nowy sposób spojrzy na życie" - wyrokował David Ansen, recenzent magazynu Newsweek.

WASZE OPINIE

Antonina

Jestem zachwycona, wzruszona, poruszona. Ten film zmienił jeszcze bardziej moje spojrzenie na życie, świat i ludzi. Radość, pogoda ducha, temperament, szczerość tych cudownych ludzi pokazuje, że w każdym wieku można cieszyć się życiem i dawać wiele wzruszeń innym. Przez prawie dwie godziny śmiałam się i płakałam na przemian, a czasem równocześnie.
Cudowny, wspaniały film. Chciałabym móc go kupić, ale nie bardzo wiem jak i gdzie. Może ktoś coś doradzi?

d8versus

Wspaniała inspirująca produkcja. Totalny podziw i szacunek dla tych ludzi. Pokazują, że nigdy nie jest za późno, żeby robić w życiu to, na co ma się ochotę; o czym się marzy. Każda chwila jest dobra, żeby czerpać z niej radość. Dzięki za możliwość obejrzenia filmu. Zmotywował mnie do działania :)

Adas555

Wspaniały dokument! Polecam wszystkim!!!
Życzę wszystkim tyle energii i radości na co dzień, co maja Ci "starzy" ludzie.
Gdy tylko chcemy, zawsze możemy być młodzi!
MŁODZI DUCHEM
reżyseria:
USA, 2010
Koncerty chóru Young@Heart to jedyna okazja, by zobaczyć jak stateczni pradziadkowie przemieniają się w rasowych rockmanów i gwiazdy muzyki disco.
film dokumentalny
MŁODZI DUCHEM
4,7 5 1 48