• Orzeł

PREMIERA

2013.02.19

CANAL+ PREMIUM

Młyn i krzyż

Polska/Szwecja, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1564. Władana przez arcykatolickich Habsburgów Flandria skłania się ku kalwinizmowi i żąda autonomii. Filip II Hiszpański wprowadza politykę terroru dla innowierców. Szaleje inkwizycja. Pieter Bruegel (Rutger Hauer), na zamówienie antwerpskiego bankiera i kolekcjonera dzieł sztuki Nicolaesa Jonghelincka (Michael York), maluje "Drogę na Kalwarię".

W centralnym miejscu obrazu znajduje się młyn wzniesiony na skale, w dole tłum postaci różnych stanów i warstw społecznych zajętych swoimi codziennymi sprawami. Z domów wybiegają dzieci, handlarze przygotowują towary na sprzedaż, inni zajmują się posiłkiem, piciem wina, tańcem, miłością. Tylko Maria (Charlotte Rampling) rozpacza nad losem syna. Hiszpańscy siepacze prowadzą Jezusa na miejsce kaźni. Gdy nieszczęśnik upada pod ciężarem krzyża, mało kto pośród krzątaniny i zgiełku zwraca na to uwagę. Droga Krzyżowa jest tylko elementem pejzażu, który młynarz (Marian Makula) ogląda z krużganka kamiennego wiatraka...
Wybitny reżyser filmowy LECH MAJEWSKI ("Pokój saren", "Angelus", "Szklane usta") i teatralny ("Król Ubu") jest też uznanym i cenionym pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. W twórczości łączy hybrydalne formy kinowe, malarstwo oraz wideo-art. Fascynuje go odcyfrowywanie kodów symbolicznych i alegorycznych. "Młyn i krzyż" w jego reżyserii to próba współczesnego odczytania obrazu Pietera Bruegela "Droga na Kalwarię", znanego również jako "Droga Krzyżowa", który dziś znajduje się w zbiorach Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Majewski ożywia malowidło flamandzkiego mistrza. Czyni nas świadkami aktu tworzenia i przenikania się sztuki z życiem. Z obrazu, na którym widnieje 500 postaci, przygląda się dwunastu osobom. Ich losy rozwijają się w filmowe wątki i tworzą kanwę opowieści, która toczy się - od świtu do świtu - w ciągu jednego dnia.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Lecha Majewskiego i Michaela Francisa Gibsona. Inicjatywa wyszła od amerykańskiego historyka sztuki. Początkowo chodziło jedynie o fabularyzowany dokument będący artystyczną ilustracją jego eseju "The Mill and the Cross". Tekst Gibsona jednak sprawił, że Lech Majewski postanowił spotkać się z Pieterem Bruegelem w fabule i ożywić jego obraz, wprawiając w ruch to, co zastygło na płótnie. Reżyser proponuje widzowi nie tylko dosłowne wejście w malowidło Bruegela, ale także odczytanie różnych jego warstw, np. symbolicznej czy metaforycznej. U flamandzkiego malarza postać Jezusa gubi się gdzieś w tle, a na pierwszy plan wysuwa się codzienne życie. Bruegel daje do zrozumienia tym samym, że najważniejsze wydarzenia w historii świata nie były specjalnie widoczne i dopiero po fakcie stawały się przyczyną legendy, mitu, religii.

Bazując na podobieństwie do jedynego znanego autoportretu malarza, w filmie Bruegel ma twarz Rutgera Hauera ("Ucieczka z Sobiboru" - Złoty Glob, "Posejdon", "Rytuał"). Mecenasa sztuki i przyjaciela malarza, Nicolaesa Jonghelincka, gra Michael York ("Kabaret", "Trzej muszkieterowie", "Ikona"). W bolejącą Marię, której monologi wewnętrzne dobiegają zza kadru, wcieliła się Charlotte Rampling ("Basen", "Księżna", "Melancholia"). Praca nad "Młynem i krzyżem" była czasochłonnym i wymagającym eksperymentem. Trwała trzy lata (rok przygotowań, 3 miesiące zdjęć i długa postprodukcja). Większość kadrów jest wielowarstwowa. Komponowano je za pomocą technologii CGI i 3D. Plenery realizowano w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zagrały zamki w Piaskowej Skale i w Olsztynie, ujęcia młyna powstały w chorzowskim skansenie i w kopalni w Wieliczce, szkolone kruki, które rozdziobują zabitych, sprowadzono ze Słowacji, a chmury filmowano w Nowej Zelandii. Za urzekającą warstwę plastyczną filmu, obok Lecha Majewskiego i speców od animacji, odpowiada operator Adam Sikora ("Cztery noce z Anną", "Las", "Essential Killing"). Dopracowane kostiumy są dziełem Doroty Roqueplo ("Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela", "Sala samobójców"), a mistrzowska scenografia to praca Katarzyny Sobańskiej ("Maraton tańca", "W ciemności", "Jesteś Bogiem") i Marcelego Sławińskiego ("Maraton tańca", "W ciemności", "Być jak Kazimierz Deyna").

"Młyn i krzyż" miał światową premierę na festiwalu Sundance, a europejską na festiwalu w Rotterdamie. Pokazywany był m.in. w paryskim Luwrze, spotykając się wszędzie z niezwykle entuzjastycznymi recenzjami. Czasopisma zagraniczne określały go słowami: "zachwycający" (Variety), "triumf" (Boxofice Magazine), "przełom" (Screen International) czy "zdumiewający" (Esquire Magazine). Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał należy wymienić Nagrodę Specjalną Jury w Gdyni, "Złotego Anioła", "Brązowe Grono", Grand Prix w Luksemburgu oraz Nagrodę Główną w Terni. Lech Majewski i Zbigniew Malecki zostali uhonorowani Złotymi Lwami za dźwięk. Nominacje do Orłów otrzymali: za najlepsze zdjęcia - Lech Majewski i Adam Sikora, za muzykę - Lech Majewski i Józef Skrzek. Orłem i Złotymi Lwami nagrodzeni zostali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za najlepszą scenografię, a Dorota Roqueplo za kostiumy.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński, Młyn i krzyż
Najlepsze kostiumy, Dorota Roqueplo, Młyn i krzyż

WASZE OPINIE

pedro

"Młyn i krzyż" to jeden z ciekawszych filmów tego miesiąca. Przedstawia reżyserską interpretację obrazu "Droga krzyżowa" Pietera Bruegla. Mimo, że film jest dość trudny w odbiorze dobrze się go ogląda. Chociaż muszę przyznać, że niektóre sceny przemocy są bardzo okrutne i realistyczne. Największym atutem filmu Lecha Majewskiego jest strona wizualna. Zdjęcia, scenografia i kostiumy to coś wyjątkowego co oddaje klimat epoki i obrazu Bruegla. Warto też wspomnieć o dobrym aktorstwie m.in. Rutgera Hauera, Michaela Yorka i Charlotte Rampling.
Młyn i krzyż
reżyseria:
Polska/Szwecja, 2011
Rok 1564. Władana przez arcykatolickich Habsburgów Flandria skłania się ku kalwinizmowi i żąda autonomii. Filip II Hiszpański wprowadza politykę terroru dla innowierców. Szaleje inkwizycja. Pieter Bruegel (Rutger Hauer), na zamówienie antwerpskiego bankiera i kolekcjonera dzieł sztuki Nicolaesa Jonghelincka (Michael York), maluje "Drogę na Kalwarię".
dramat kostiumowy
Młyn i krzyż
3,4 5 1 16