PREMIERA

2005.08.09

CANAL+ PREMIUM

MNIEJSZE NIEBO

Polska, 1981

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wielki Roman Wilhelmi tym razem jako naukowiec, który świadomie porzuca swoje życie, aby zamieszkać na dworcu. Nagrodzony w Panamie i Poitiers dramat Janusza Morgensterna według amerykańskiego "młodego gniewnego" Johna Waina.

Warszawa końca lat 70. 45-letni Artur Gutner (Roman Wilhelmi) jest pracownikiem naukowym Instytutu Mikrobiologii. Prawie dwa tygodnie wcześniej porzucił jednak intratną posadę oraz żonę (Beata Tyszkiewicz) wraz z dwojgiem dzieci i zamieszkał na dworcu kolejowym. "Muszę swojemu życiu nadać nowy sens. Dopiero wtedy będę mógł wrócić do domu" - wyjaśni później synowi Danielowi (Tomasz Jarosiński). Artur spędza teraz czas na włóczeniu się po dworcu, jada posiłki w tutejszych barach i z nikim nie chce się widzieć. Jego zachowanie budzi niepokój najbliższych, ale Artur nie chce rozmawiać ani z przyjacielem Filipem Szmidtem (Władysław Kowalski), ani z żoną. Filip nie daje za wygraną i prosi o pomoc psychiatrę doktora Barcza (Janusz Zaorski). Jego interwencja nie przynosi jednak żadnych rezultatów. Tymczasem żona Artura spotyka na jednym z przyjęć swoją dawną miłość Marka Webera (Jan Englert), który jest teraz dziennikarzem telewizyjnym. Marek ma kłopoty zawodowe, grozi mu odejście z telewizji, bo od dawna nie zrobił żadnego interesującego programu. W historii Artura dziennikarz widzi szansę dla siebie. Postanawia zrobić reportaż o Arturze i wybiera się wraz z ekipą na dworzec. Pozornie niewinna sytuacja prowadzi do tragedii.

"Mniejsze niebo" to ekranizacja powieści Johna Waina, poety i prozaika pokolenia "młodych gniewnych" lat 50. Wain sławny stał się dzięki powieści "Hurry on Down", a popularność w środowiskach twórczych zyskał dzięki niezwykłej energii i pomysłowości. Po jego śmierci w 1994 roku Peter Levi, teoretyk literatury i wykładowca Oxfordu, powiedział: "John nieustannie szukał czegoś nowego - nowej sztuki, nowych możliwości. Wydaje się, że tym razem jest tak samo. Odszedł żeby zacząć nowe dzieło".

O powieści "Mniejsze niebo" ("The Smaller Sky") JANUSZ MORGENSTERN mówił: "Nie była to rewelacyjna opowieść, ale chciałem ją zrobić, bo bohater - podobnie jak ja - był bardzo uwrażliwiony na dźwięki. Mnie przeszkadzają wszelkie mechaniczne hałasy - w hotelach proszę zawsze o miejsce daleko od wentylatorów i pralni. Najwięcej pieniędzy tracę na boyów, którzy wciąż przenoszą moje bagaże z pokoju do pokoju".

Film Morgensterna, nagrodzony na festiwalach w Panamie i w Poitiers, powstał rok po głośnej "Godzinie 'W'". Główną rolę zagrał wybitny aktor Roman Wilhelmi, który w tym samym roku wcielił się w jedną z najbardziej znanych postaci polskiego kina - Nikodema Dyzmę. Zdjęcia są natomiast dziełem znakomitego operatora Ryszarda Lenczewskiego, jednego ze stałych współpracowników m.in. Andrzeja Barańskiego. Lenczewski od wielu lat robi karierę za granicą, choć regularnie pracuje też przy polskich produkcjach. Stworzył wizualną formę m.in. w "Bożej podszewce" Izabelli Cywińskiej czy "Przypadku Pekosińskiego" Grzegorza Królikiewicza, a poza krajem zrealizował zdjęcia do m.in. "Lata miłości" (2004) Pawła Pawlikowskiego, "Intermission" (2003) Johna Cowleya czy "Margaret" Kennetha Lonergana z Anne Paquin, Mattem Damonem i Jeanem Reno.

WASZE OPINIE

tomek6996

Jednego reżyserowi nie wybaczę. Pięknie pokazał Wrocław Główny z lat 80 od środka, ale w perony to już pojechał do Budapesztu, po co. Szkoda. Ktoś kto nie był we Wrocławiu tego nie zauważy, ale mnie i myślę innych to razi i to bardzo. Dla mnie film stracił cały klimat, sam Wilhelmi to za mało.
MNIEJSZE NIEBO
reżyseria:
Polska, 1981
Wielki Roman Wilhelmi tym razem jako naukowiec, który świadomie porzuca swoje życie, aby zamieszkać na dworcu. Nagrodzony w Panamie i Poitiers dramat Janusza Morgensterna według amerykańskiego "młodego gniewnego" Johna Waina.
dramat obyczajowy
MNIEJSZE NIEBO
4,2 5 1 16