PREMIERA

2012.09.16

CANAL+ PREMIUM

Mój kawałek tortu

Ma part du gâteau

Francja, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

France (Karin Viard), samotna matka trzech córek, załamuje się, gdy fabryka, w której pracowała przez ostatnie dwie dekady, zostaje zamknięta. Szczęśliwie odratowana po próbie samobójczej, szuka dla siebie nowego zajęcia.

Nie widząc perspektyw na pracę w prowincjonalnej Dunkierce, zostawia dzieci pod opieką siostry (Audrey Lamy) i udaje się do Paryża. Po przyspieszonym kursie na pomoc domową znajduje zatrudnienie w apartamencie pozbawionego skrupułów rekina giełdowego Steve'a Delarue'a (Gilles Lellouche). Nowy pracodawca, którego finansowe machinacje bezpośrednio doprowadziły do likwidacji fabryki i zwolnienia France, z początku nie zwraca na kobietę większej uwagi. Kiedy była żona podrzuca mu bez ostrzeżenia pod opiekę trzyletniego synka Albana (Lunis Sakji) i wyjeżdża na miesięczne wakacje, mężczyzna jest przerażony. Jedyną osobą, która może opanować sytuację jest France.

"Mój kawałek tortu" to filmowy komentarz do kryzysu ekonomicznego, z którym świat zmaga się od 2008 roku. Reżyser CÉDRIC KLAPISCH, autor popularnych filmów z serii "Smak życia" i wielowątkowego "Nieba nad Paryżem", chciał uniknąć mówienia o problemach ekonomicznych w nadmiernie poważnym tonie. W trakcie pracy nad scenariuszem za wzór posłużyła mu twórczość Charliego Chaplina, niezrównanego mistrza opowiadania o ważkich tematach w lekki, przystępny sposób. - Podoba mi się, jak Chaplin rozprawił się Hitlerem w "Dyktatorze" - pokazał złożoność tamtych lat w bardzo prostej historii. Jednocześnie rozbawił i skłonił do refleksji. Zabawne, fikcyjne historie mogą być bardziej efektywne od dokumentów - opowiada wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą reżyser. W swoich filmach Klapisch lubi ukazywać mnogość ludzkich postaw i zachowań, często sięgając po zbiorowego bohatera. W "Moim kawałku tortu" zrezygnował z tego zabiegu na rzecz dwójki wyrazistych protagonistów. Zestawienie krwiożerczego kapitalisty i skromnej kobiety z prowincji wystarczyło do stworzenia uniwersalnej historii o zależności świata finansistów i zwykłych robotników. Znamienne jest już samo imię głównej bohaterki - France, w zamyśle reżysera odnoszące się do wszystkich Francuzów, którzy ucierpieli wskutek ekonomicznej zapaści. W roli France wystąpiła Karin Viard, która pojawiła się u Klapischa w debiucie "Nic takiego" i "Niebie nad Paryżem". Uznawana za jedną z najbardziej wszechstronnych francuskich aktorek, Viard spotykała się na planie filmowym z takimi reżyserskimi osobowościami, jak François Ozon ("Żona doskonała"), Marc Caro i Jean-Pierre Jeunet ("Delikatesy") i Laurent Cantet ("Odjazd"). Do roli antypatycznego Steve'a reżyser wybrał dwukrotnie nominowanego do Cezara Gillesa Lellouche'a, znanego z thrillera "Nie mów nikomu", gangsterskiego "Wroga publicznego numer jeden" i komediodramatu "Niewinne kłamstewka".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Jamal

Kolejny przykład ciekawego filmu francuskiego, choć dla nas całkowicie anonimowego. Nie ukrywam, ze dzieki C+ jestem fanem kina z tego kraju, majac mozliwosc ogladania filmow lekkich i inteligentnych. Tego oczekuje od kina rozrywkowego i naprawde, nie zrazajcie sie tym ze filmow tego typu nie bylo w kinach, ze to nie jest glosny dla nas film. Liczy sie jego poziom a nie "głośność". Oby po fuzji nie zabrakło miejsca dla takich filmów.

Film łączy w sobie sprawe róznic ekonomicznych ale i relacji mesko-damskich czy rodzinnych (szczegolnie kwestie stosunkow ojca z synem zostało tu okazane bardzo wymownie i z humorem). Do tego aktualne przeciez sprawy rynkowe z dość uszczypliwym komentarzem. Wszystko to w tonie powazno-humorystycznym dzieki czemu mamy chwile do smiechu i refleksji.
Mój kawałek tortu
reżyseria:
Francja, 2011
France (Karin Viard), samotna matka trzech córek, załamuje się, gdy fabryka, w której pracowała przez ostatnie dwie dekady, zostaje zamknięta. Szczęśliwie odratowana po próbie samobójczej, szuka dla siebie nowego zajęcia.
komediodramat
Mój kawałek tortu
3,7 5 1 3