PREMIERA

2008.11.02

CANAL+ PREMIUM

MÓJ OJCIEC LUO

Polska/USA, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 39 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Roma Ndolo, urodzona w Niemczech córka Polki i Kenijczyka, jedzie do ojczyzny ojca, żeby opowiedzieć o afrykańskich korzeniach Baracka Obamy i panującej tam obamomani.

Podroż odbywa się czasie Kongresu Partii Demokratycznej w Denver, na którym Barack otrzymuje oficjalną nominację w wyborach na prezydenta USA, będąc tym samym pierwszym w historii czarnym kandydatem. W Nairobi Roma spotyka Tytusa Gitongę, który studiował chemię na Politechnice w Krakowie i był świadkiem na ślubie jej rodziców. Dowiaduje się o tradycjach plemiennych Luo i o tym, że ona, podobnie jak Barack Obama, należy do tego plemienia. Kenijczycy są dumni ze swego krajana, bo choć Obama nigdy w Kenii nie mieszkał, członkowie plemienia Luo zgodnie z tradycją uważają go za jednego ze swoich. Wierzą też, że jeśli czarnoskóry senator wygra wybory, Kenia będzie jak pięćdziesiąty pierwszy stan USA. Tymczasem wszyscy czytają książkę autorstwa Baracka "Odziedziczone marzenia - spadek po moim ojcu'' i wspominają jego trzykrotne odwiedziny w Kenii, ostanie w 2006 roku. Rodzinna wioska Obamy, Alego leży na skraju jeziora Wiktoria. Jego rodzinny dom to gospodarstwo składające się z kilku skromnych zabudowań. Obok znajdują się groby ojca i dziadka Baracka, a niedaleko jest szkoła podstawowa, która niedawno przyjęła imię senatora Obamy. Bez wątpienia najważniejszą i najbardziej w tej chwili znaną osobą w Alego jest babcia Baracka. Roma zna również doskonale Aume, siostrę senatora, która studiując germanistykę w Niemczech była częstym gościem w jej domu. Dla Romy ciocia Aume była zawsze częścią rodziny. Roma jedzie do Alego, aby spotkać babcię i przyrodnia siostrę Baracka, ale chce również odwiedzić grób swego ojca, który zmarł 10 lat temu i został pochowany niedaleko. Analogiczną podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości i korzeni odbył Barack Obama, kiedy miał 25 lat. Wyruszył wówczas w pielgrzymkę do grobu swojego ojca, którego prawie nie znał.

W dokumencie Tomasza Magierskiego historia Baracka Obamy oraz jego kenijskiej rodziny jest przedstawiona w sposób bezpretensjonalny. Poprzez spotkania z bliskimi Obamy, faworyt w wyborach do Białego Domu jawi się jak zwyczajny człowiek, który osiągnął sukces dzięki ciężkiej pracy i determinacji.
MÓJ OJCIEC LUO
reżyseria:
Polska/USA, 2008
Roma Ndolo, urodzona w Niemczech córka Polki i Kenijczyka, jedzie do ojczyzny ojca, żeby opowiedzieć o afrykańskich korzeniach Baracka Obamy i panującej tam obamomani.
film dokumentalny
MÓJ OJCIEC LUO