PREMIERA

2009.12.31

CANAL+ PREMIUM

MÓJ ŚMIERTELNY WRÓG

My Own Worst Enemy

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial sensacyjny

czas trwania: 41 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Edward Albright (Christian Slater) prowadzi podwójne życie. W jednym z nich pracuje jako tajny agent korporacji Janus. Jest perfekcyjnie wyszkolony w walce, przebiega milę w cztery minuty i włada trzynastoma językami.

Jego alter ego to Henry Spivey (Christian Slater), ekspert do spraw jakości w firmie AJ Sun, przeciętny przedstawiciel klasy średniej. Henry mieszka na przedmieściach Los Angeles, gdzie wiedzie spokojny żywot męża Angie (Mädchen Amick), ojca dwójki dzieciaków, właściciela psa oraz dużego auta. Edward jest częścią programu eksperymentalnego, mającego na celu "odseparowanie" życia tajnego agenta od spokojnej rzeczywistości alternatywnej. Jego wygenerowane komputerowo drugie ja, czyli Henry Spivey nie jest świadomy istnienia swej prawdziwej tożsamości, ani tego, że kolega z pracy Tom Grady (Mike O'Malley) jest w rzeczywistości jego partnerem, agentem Raymondem Carterem (Mike O'Malley). Wszystko układa się jak należy do czasu, kiedy implant w mózgu Edwarda zaczyna szwankować. Henry pojawia się w najmniej odpowiednich momentach bez bycia aktywowanym. Niekontrolowane przechodzenie z jednego wcielenia w drugie dotyka również spokojnego dotychczas Henry'ego. Przełożona Edwarda, Mavis Heller (Alfre Woodard) dostrzega w tym zagrożenie dla interesów firmy.

Nominowany do Kryształowej Statuetki (nagroda Amerykańskiej Publiczności People's Choice) jako najlepszy dramat telewizyjny "Mój śmiertelny wróg" to niekonwencjonalna historia przeciętnego urzędnika, który ku własnemu zaskoczeniu dowiadujące się o swoim alter ego. Ta współczesna wersja opowieści o doktorze Jekyllu i panu Hydzie to według recenzentów świetnie nakręcony thriller, z ciekawą fabułą i wartką akcją. Tak jak w noweli Roberta Louisa Stevensona, dwa diametralnie różne typy osobowości, osoby o zupełnie odmiennych stylach życia zamieszkują to samo ciało, i tak jak u szkockiego pisarza, trudno przewidzieć, kiedy Henry zmieni się w Edwarda i odwrotnie. Pomysłodawcą, producentem oraz autorem scenariusza do serialu jest Jason Smilovic, który jest m.in. producentem oraz scenarzystą odcinków popularnych w USA seriali "Bionic Woman" oraz "Kidnapped", ale ma w dorobku także scenariusz do kinowego przeboju "Zabójczy numer", komedii kryminalnej z Bruce'em Willisem, Morganem Freemanem i Joshem Hartnettem w rolach głównych. Przeniesieniem na ekran pomysłu Smilovica zajął się reżyser DAVID SEMEL, pracujący wcześniej przy realizacji tak cenionych serii telewizyjnych, jak "Boston Public", "Dr House" czy "Herosi".

W główną, podwójną rolę wcielił się Christian Slater, należący do hollywoodzkiej czołówki aktorów, mających na pieńku z prawem. Slater był wielokrotnie zatrzymywany za nielegalne posiadanie broni, pobicie, jazdę po pijanemu, a nawet za napaść na policjanta. Jednak na szczęście kojarzy się nie tylko z kryminalnymi wybrykami. Jego role w obrazach, takich jak "Imię róży", "Robin Hood - książę złodziei" czy "Wywiad z wampirem" przyniosły mu sławę i dobrą opinię, zaś kreacja w "Więcej czadu", nominację do Independent Spirit Award. Decyzja zaangażowania Slatera wiązała się jednak z pewnym ryzykiem. Aktor obronił ją, co potwierdziły przychylne opinie recenzentów za rolę. W rolę żony Henry'ego, Angie wcieliła się Mädchen Amick, piękna aktorka znana m.in. z takich przebojów małego ekranu, jak "Miasteczko Twin Peaks" i "Californication". Slaterowi towarzyszy także Mike O'Malley ("28 dni", "Intrygant"), Taylor Lautner ("Zmierzch") i Yara Martinez ("Autostopowicz").

Po premierze serialu na antenie telewizji NBC w październiku 2008 roku, krytycy odnieśli się przychylnie do wspólnego dzieła Smilovica i Semela, pisząc, że to "dobrze napisany, utrzymany w szybkim tempie thriller, udowadniający iż Slater może sprawdzić się w roli gwiazdy telewizji". W sumie nakręcono 9 odcinków "Mojego śmiertelnego wroga". Fani serii mogą mieć jednak nadzieję na kontynuację, bowiem zakończenie nie zamyka definitywnie wszystkich wątków, dając producentom możliwość wznowienia przygód Spiveya vel Albrighta. Co ciekawe, producentom udało się nakłonić koncern General Motors do objęcia ich przedsięwzięcia sponsoringiem. Dlatego też na ekranie zobaczyć można najnowsze modele samochodów tej firmy, m.in. Chevroleta Traverse i Chevroleta Camaro.


ODCINEK 1. AWARIA
Edward Albright (Christian Slater) prowadzi podwójne życie. W jednym z nich pracuje jako tajny, perfekcyjnie wyszkolony agent, w drugim jest Henrym Spiveyem (Christian Slater), przeciętnym przedstawicielem klasy średniej, który prowadzi spokojny żywot męża i ojca na przedmieściach Los Angeles. Edward jest częścią programu eksperymentalnego, mającego na celu "odseparowanie" życia tajnego agenta od spokojnej rzeczywistości alternatywnej. Jego wygenerowane komputerowo drugie ja, czyli Henry Spivey nie jest świadomy istnienia swej prawdziwej tożsamości, ani tym bardziej tego, że kolega z pracy Tom Grady (Mike O'Malley) jest w rzeczywistości jego partnerem, agentem Raymondem Carterem (Mike O'Malley). Tymczasem Edward, który pracuje dla korporacji Janus dostaje od swojej zwierzchniczki, Mavis Heller (Alfre Woodard) zadanie sprowadzenia z Paryża na przesłuchanie rosyjskiego szpiega Natashy. Sprawy na miejscu komplikują się i Edward jest zmuszony ją zabić. Po powrocie do Los Angeles Edwardowi przydarza się dziwna rzecz: w windzie "zasypia" i "budzi się" jako Henry Spivey, pracownik firmy AJ Sun, który właśnie zmierza na spotkanie ze swoją psychoterapeutką Narą Skinner (Saffron Burrows). Edward powraca dopiero wieczorem, kiedy Henry czyta książkę w łóżku obok żony Angie (Mädchen Amick). Przekonany, że nadszedł czas na kolejną misję dzwoni do kolegi z firmy Janus, Tony'ego i obaj ze zdziwieniem odkrywają, że według komputera powinien nadal spać jako Henry. Staje się jasne, że implant w mózgu Edwarda szwankuje. Henry pojawia się w najmniej odpowiednich momentach bez bycia aktywowanym. Niekontrolowane przechodzenie z jednego wcielenia w drugie dotyka również Henry'ego, który musi się nagle zmierzyć z rosyjską mafią. Mavis Heller (Alfre Woodard) wraz z Tonym (Omid Abtahi) próbują za wszelką ceną odkryć, w jaki sposób kontrolować przeskakiwanie Edwarda do rzeczywistości Henry'ego i odwrotnie.
PREMIERA: czwartek, 5 listopada 2009, godz. 21:50

ODCINEK 2. KOLIBER
Henry'emu jest trudno pogodzić się z faktem, że jego dzieciństwo i inne wspomnienia są komputerową fikcją wprowadzoną mu jedynie do pamięci. Próbuje ukryć fakt swojej podwójnej tożsamości przez żoną Angie, a także przed swoją psychoterapeutką, dr. Skinner, która już zaczęła coś podejrzewać. Tymczasem agenci Albright i Carter dostają zlecenie porwania niemieckiego programisty, zamieszanego w planowany atak terrorystyczny. Henry, który akurat się przebudził podczas przesłuchiwania podejrzanego, musi udawać bezwzględnego Edwarda przed jego szefem Alistairem Trumbullem (James Cromwell).
PREMIERA: czwartek, 12 listopada 2009, godz. 21:50

ODCINEK 3. WITAJ, HENRY
Żona Toma, Mary jest zaniepokojona. Przeczuwa, że coś jest nie tak w jej małżeństwie. Angie namawia ją, żeby zrobiła mężowi niespodziankę. Kiedy Tom nie pojawia się w hotelu, w którym miał spędzić noc, Mary postanawia wynająć prywatnego detektywa. Tymczasem neurolog, z którym Henry skontaktował się w sprawie swojej tomografii zostaje zamordowany, a Spivey sugeruje dr. Skinner, że wie kto to zrobił. Trumbull wysyła Edwarda samego do Meksyku. Agent ma spotkać się tam z pośrednikiem w handlu bronią, Gealem i odebrać od niego plany rosyjskiej broni nuklearnej nowej generacji w zamian za 10 mln dolarów. Na miejscu budzi się Henry, który w przeciwieństwie do Edwarda zdobywa sympatię Gaela.
PREMIERA: czwartek, 19 listopada 2009, godz. 21:50

ODCINEK 4. TO NIE JEST MÓJ SYN
Henry budzi się w samym środku strzelaniny w Chinach. Od tej chwili w zastępstwie Edwarda uczestniczy w akcji odbicia Raymonda. Zostaje ranna jego partnerka Paula, która "na górze", w AJ Sun jest znana jako Ellen. Wzywając pomoc Henry podaje swoje prawdziwe imię i położenie. Jeśli Paula zamelduje ten fakt Alistairowi Trumbullowi, stanie się jasne, że chip Edwarda jest zepsuty. Wówczas Albright zostanie zlikwidowany, co oznacza wykasowanie mu pamięci jako agenta. Okazuje się także, że terapeutka Henry'ego z AJ Sun jest szefową bezpieczeństwa w firmie Janus. Ratuje mu życie zabijając podwładnego, który podając się za agenta FBI namówił Henry'ego do wyjawienia mu prawdy o sobie i swoim pracodawcy. Henry wraz z żoną dowiadują się także, że ich syn, zamiast uczyć się grać na gitarze, trenuje sztuki walki.
PREMIERA: czwartek, 26 listopada 2009, godz. 21:50

ODCINEK 5. NOCNY POCIĄG DO MOSKWY
Henry odkrywa, że jego żona Angie go oszukuje. Zaczyna podejrzewać, że ona także jest szpiegiem. Prosi o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki dr. Skinner. Tymczasem Edward zostaje wraz z Raymondem wysłany do Rosji z misją ochrony jednego z kandydatów na prezydenta. Na miejscu zastają jedynie Miriam Shefer. Jej mąż został właśnie porwany przez KGB. Kobieta przyznaje się, że od lat pracuje dla rosyjskich służb, ale teraz żałuje, że okłamywała męża i chciałaby mu pomóc. Edward, który dowiaduje się, że jego rodzice w rzeczywistości nie zginęli w wypadku samochodowym, ale padli ofiarą zamachu, idzie z Miriam na układ. Pomaga jej uratować męża w zamian za informacje o mordercach rodziców.
PREMIERA: czwartek, 3 grudnia 2009, godz. 21:50

ODCINEK 6. CIĘŻKIE ZBRODNIE I INDYK
Edward postanawia odnaleźć winnych śmierci rodziców. W tym celu, w tajemnicy przed wszystkimi wykrada najnowszą wersję "Sokoła", ściśle strzeżonego klucza do rakiet obronnych USA. Chce go wymienić go na informacje. Podczas wymiany w Maroku udaje mu się uciec przed ścigającym go Raymondem i nie zostać rozpoznanym. Jednak nad jego identyfikacją pracuje Tony. Tymczasem zbliża się święto Dziękczynienia i Spiveyów odwiedza ojciec Angie, który nigdy nie lubił Henry'ego. Tomowi udaje się przełamać pierwsze lody w kontaktach z Mary po zdradzie, którą odkryła. Henry odkrywa zaś romans, który łączy Edwarda z dr Skinner, kiedy budzi się kochając się z nią na kanapie gabinetu.
PREMIERA: czwartek, 10 grudnia 2009, godz. 21:50

ODCINEK 7. DROGA DO RIO
Edward dopada mordercę rodziców. Edward nie przestaje poszukiwać mordercy rodziców, jednak agent KGB, do którego zostaje skierowany okazuje się fałszywym tropem. Alistair Trumbull zdaje sobie sprawę, że nic już nie powstrzyma jego najlepszego agenta, postanawia więc wyjawić mu prawdę. Wskazuje Edwardowi, a właściwie Henry'emu, prawdziwego sprawcę i wręcza mu bilet do Rio, gdzie można go znaleźć. Tymczasem Raymond jest zmuszony wcielić się w Toma. Przerażona Mary opowiada mu, że jadąc pijana samochodem, potrąciła pieszego. Raymond z pomocą Tony'ego dowiaduje się, że nikogo nie potrąciła, tylko padła ofiarą napadu. Odnajduje rabusiów i odbiera im skradzioną obrączkę Mary. To definitywnie przesądza o powrocie Toma do domu.
PREMIERA: czwartek, 17 grudnia 2009, godz. 21:50

ODCINEK 8. MIŁOŚĆ ŹLE ULOKOWANA
Mavis spotyka dawnego kochanka. Podczas misji w Kongo, mającej na celu porwanie i dowiezienie do Trybunału w Hadze zbiegłego z Rwandy generała, Edward i Raymond odkrywają grupę amerykańskich zakładników. Po wykonaniu zadania agenci chcą powrócić i uwolnić więźniów, ale sprzeciwia się temu Trumbull, bowiem akcja ta mogłaby ujawnić super tajną organizację, jaką jest Janus. Wśród zakładników Mavis rozpoznaje byłego agenta, swojego wieloletniego kochanka, który chcąc założyć rodzinę, zrezygnował ze służby. Edward i Raymond, a w zasadzie Henry, przeprowadzają akcję odbicia zakładników wbrew rozkazom przełożonych. W międzyczasie Angie oznajmia Edwardowi, że jest gotowa na kolejne dziecko.
PREMIERA: czwartek, 24 grudnia 2009, godz. 21:50

ODCINEK 9. STRASZNY, FATALNY, OKROPNY DZIEŃ HENRY'EGO
Henry budzi się podczas misji w Budapeszcie i wpada w pułapkę. Podczas tortur zostaje poddany silnym elektrowstrząsom, co powoduje "przełączenie się" na Edwarda. Niestety eksperyment powtórzony w siedzibie Janusa nie daje spodziewanego wyniku i Tony nadal musi szukać sposobu, by kontrolować chip w głowie Edwarda. Tymczasem Tom spotyka przypadkiem dawnego wspólnika Raymonda. Byli kumple, którym Carter jest winien dużo pieniędzy zaczynają go nachodzić w domu, przez co Tom jest bliski odkrycia swojej drugiej osobowości. Raymond musi się ich pozbyć. Zaniepokojona i nieufna już od dłuższego czasu żona Toma, Mary śledzi go i widzi z ukrycia, jak ktoś, kogo uważa za męża zabija z zimną krwią dwóch szantażystów.
PREMIERA: czwartek, 31 grudnia 2009, godz. 21:50

WASZE OPINIE

CuoreRosso

Ale aktor dobry. Serial też jest w porządku, rozkręca się z odcinka na odcinek. Takie produkcje na antenie C+ będą przez mnie mile widziane.

kobieta niepowazna

jezu jaki ten Chrystian Slater brzydki, jak alien, i ten tytul az strach do tego usiasc[;-)]
MÓJ ŚMIERTELNY WRÓG
reżyseria:
USA, 2008
Edward Albright (Christian Slater) prowadzi podwójne życie. W jednym z nich pracuje jako tajny agent korporacji Janus. Jest perfekcyjnie wyszkolony w walce, przebiega milę w cztery minuty i włada trzynastoma językami.
serial sensacyjny
MÓJ ŚMIERTELNY WRÓG
4,6 5 1 10