Forum Film Poland
  • Złote Globy

PREMIERA

2013.04.06

CANAL+ PREMIUM

2013.07.06

CANAL+1

Mój tydzień z Marilyn

My Week with Marilyn

Wlk. Brytania/USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Opis

"Mój tydzień z Marilyn" to ekranizacja dwuczęściowych wspomnień Colina Clarka, w których angielski pisarz i dokumentalista opisuje swoją kilkudniową znajomość z gwiazdą.

Lato 1956 roku. Colin Clark (Eddie Redmayne), 23-latek z dobrego domu, wbrew rodzinnym tradycjom marzy o pracy w branży filmowej. Szczęśliwie załapuje się jako trzeci asystent Sir Laurence'a Oliviera (Kenneth Branagh) na planie jego nowej produkcji "Książe i aktoreczka". Gwiazdą filmu ma być znajdująca się u szczytu popularności Marilyn Monroe (Michelle Williams), która przybywa do Londynu w towarzystwie świeżo poślubionego dramaturga Arthura Millera (Dougray Scott) i udzielającej jej aktorskiego wsparcia Pauli Strasberg (Zoë Wanamaker). Od pierwszych chwil Marylin wystawia nerwy reżysera na próbę, nieustannie spóźniając się na plan i zapominając roli. Spośród wszystkich członków ekipy jej sympatię budzi nieśmiały, nieopierzony Colin. W towarzystwie skromnego chłopaka hollywoodzka bogini nie boi się okazywać słabości i zaznaje uroków zwykłego życia.

"Mój tydzień z Marilyn" to ekranizacja dwuczęściowych wspomnień Colina Clarka, w których angielski pisarz i dokumentalista opisuje swoją kilkudniową znajomość z gwiazdą. Wiarygodności ich wzajemnej fascynacji sprzed ponad pół wieku nie sposób sprawdzić i reżyser SIMON CURTIS nie próbuje tego czynić. Znacznie bardziej interesuje go zmierzenie się z mitem Marilyn Monroe, już za życia okrzykniętej ikoną kina i seksu. "Wielu ludzi doskonale zna jej wizerunek, ale nie zna filmów, w których występowała. To, co mnie przekonało do tego projektu, to możliwości ukazania jej na ekranie w inny, niż to najczęściej bywało sposób" - wyznaje reżyser.

Równie ciekawe, jak relacja gwiazdy z młodym asystentem są w filmie Curtisa bohaterowie drugoplanowi. Zwraca uwagę fascynująca postać Laurence'a Oliviera, na przemian zachwyconego i poirytowanego pracą z Marilyn. W legendarnego szekspirowskiego aktora wcielił się bodaj najwybitniejszy wśród filmowców współczesny znawca Szekspira Kenneth Branagh. Młodego autora pamiętników stanowiących później inspirację filmu gra Eddie Redmayne, znany z "Les Miserables-Nędznicy" miniseriali "Wojna i miłość" oraz "Filary Ziemi". Królową ekranu jest jednak Michelle Williams ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Blue Valentine"). Za rolę Marilyn Monroe aktorka zebrała zasłużone pochwały krytyków. Perfekcja, z jaką oddaje złożoność postaci, huśtawkę jej nastrojów, przyniosła jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu i nominację do Oscara.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Michelle Williams, film Mój tydzień z Marilyn

WASZE OPINIE

rass

ciężko było zasiąść żonie do tego filmu. Jednakże wstała bardzo zadowolona bo film rozkręcił się zacnie...i lepiej bedzie go wspominać niż Hitchcocka czy Dziewczynę ...(tegoz). POLECAMY.

Arkon

Na pewno nie jest to film wybitny, ale przyjemnie się go oglądało. A Michelle Williams jako Marilyn- genialna! Chociażby dla kreacji tej aktorki warto!

lukaszk13

Film miał być dla mnie dobrze dobraną propozycją na sobotni wieczór (bo w weekend to only mecze),
a że akurat nic nie było to obejrzałem. Troszeczkę się zawiodłem, bo film jakoś mnie nie porwał, ot,
zwykła historia. Taki typowy średniak.
Mój tydzień z Marilyn
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2011
"Mój tydzień z Marilyn" to ekranizacja dwuczęściowych wspomnień Colina Clarka, w których angielski pisarz i dokumentalista opisuje swoją kilkudniową znajomość z gwiazdą.
dramat
Mój tydzień z Marilyn