PREMIERA

2007.04.10

CANAL+ PREMIUM

Moja droga Wendy

Dear Wendy

Dania/Francja/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminalny

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nastoletni Dick (Jamie Bell) mieszka w Estherlope, małym, sennym i biednym górniczym miasteczku. Kiedy umiera jego ojciec, Dick wpada w przygnębienie.

Wrażliwy chłopak źle się czuje pośród sąsiadów i rówieśników, nie potrafi znaleźć dla siebie zajęcia. Jego życie nabiera kolorów, kiedy staje się właścicielem starego rewolweru. Z czasem zaczyna nazywać go pieszczotliwie "Wendy". Dick i jego kolega Stevie (Mark Webber) postanawiają poćwiczyć strzelanie w opuszczonej fabryce. Powoli zaczynają gromadzić wokół siebie równie wyobcowanych młodych ludzi i tak powstaje "Klub Dandysów". Łączy ich miłość do broni, ale jednocześnie pacyfistyczne przekonania. Wspólnie wierzą, że zgodnie z mottem "nigdy nie wyciągaj broni", nie należy rozwiązywać problemów i konfliktów przy jej użyciu. Przychodzi jednak czas próby. Do grupy dołącza Sebastian (Danso Gordon), który właśnie wyszedł na warunkowe zwolnienie z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za morderstwo z użyciem broni palnej.

Film "Moja droga Wendy" początkowo miał być jedną z części amerykańskiej trylogii Larsa von Triera. Twórca "Dogville" zmienił jednak zdanie po ukończeniu scenariusza. "Zrozumiałem, że potrzebuję Vinterberga, aby tchnął w ten projekt życie. Na szczęście zgodził się stanąć za kamerą" - mówił Lars von Trier. THOMAS VINTERBERG, który z Larsem von Trierem spisywał manifest Dogmy, podjął się realizacji projektu pod warunkiem, że będzie mógł wprowadzić do scenariusza zmiany. Jedną z nich było odmłodzenie bohaterów, co Lars von Trier uznał później za pomysł genialny. Bohaterowie "Mojej drogiej Wendy" są więc nastolatkami, a ich miłość do broni staje się głównym doświadczeniem ich dorastania.

W głównej roli Thomas Vinterberg obsadził Jamie'ego Bella, angielskiego aktora, który triumfalnie wkroczył do światowego kina dzięki znakomitej, nagrodzonej BAFTĄ roli Billy'ego Elliota w filmie Stephena Daldry'ego. Wkrótce potem okrzyknięty został jednym z najciekawszych brytyjskich aktorów młodego pokolenia. Znakomite kreacje stworzył również m.in. w "Mrocznym dziedzictwie" Davida Gordona Greena, "Nicholasie Nickleby" Douglasa McGratha oraz w "Hallamie Foe" Davida Mackenzie'ego.
Moja droga Wendy
reżyseria:
Dania/Francja/Wlk. Brytania, 2005
Nastoletni Dick (Jamie Bell) mieszka w Estherlope, małym, sennym i biednym górniczym miasteczku. Kiedy umiera jego ojciec, Dick wpada w przygnębienie.
kryminalny
Moja droga Wendy
4,7 5 1 14