PREMIERA

2007.11.30

CANAL+ PREMIUM

MOJA WIELKA WŚCIEKŁA RODZINA

Madea's Family Reunion

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Głową rodziny jest literalnie wielka i często wpadająca w niepohamowaną złość Madea (Tyler Perry). Trzeba przyznać, że świetnie sobie radzi ze swoim bratem, starym Joe (Tyler Perry), który nie grzeszy dobrymi manierami, na zawołanie puszcza wiatry i uwielbia mniej lub bardziej drobne złośliwości pod adresem innych.

Madea ma też sposoby na nastolatków, choć jej metody z dotkliwymi karami cielesnymi włącznie nie spodobałyby się z pewnością psychologom. Przede wszystkim jednak wyznaje zasadę kobiecej solidarności. A ta przydaje się zwłaszcza w przypadku Lisy (Rochelle Aytes), nad którą znęca się przystojny i bogaty narzeczony Carlos (Blair Underwood). Współczucie Madei potrzebne jest też siostrze Lisy, Vanessie (Lisa Arrindell Anderson) o wyjątkowo skomplikowanym życiu osobistym. Mimo gołębiego serca Vanessa nie ułożyła sobie dobrze relacji z mężczyznami i samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Teraz ma wreszcie szansę na wartościowy i trwały związek z ubogim kierowcą autobusu, zdeklarowanym chrześcijaninem Frankiem (Boris Kodjoe).

"Moja wielka wściekła rodzina" to autorska produkcja TYLERA PERRY'EGO, który nie tylko film wyreżyserował i wyprodukował, ale też na podstawie własnej sztuki napisał do niego scenariusz i zagrał trzy role: przystojnego adwokata Briana, jego ojca - starego Joe i Medei. Wszystko dzięki wybornej pracy charakteryzatorów, którzy przed każdym dniem zdjęciowym przez wiele godzin pracowali nad fizyczną przemianą aktora w skrajnie różne postaci. Sam Tyler Perry - podobnie jak znana dziennikarka Ophra Winfrey - pochodzi z ubogiej, wielodzietnej, czarnoskórej rodziny. Ponoć to Ophra na początku lat 90. namówiła Perry'ego, by zaczął pisać listy, w których opisywał codzienne życie rodzin, takich jak jego. Dużo w nich było o trudnej sytuacji kobiet skazanych na życie w patriarchalnych związkach. Listy zaowocowały przedstawieniami, z którymi Perry objechał niemal całą Amerykę i stał się ikoną kultury Afroamerykanów. Twórczość Perry'ego znalazła też przełożenie na filmowe adaptacje, m.in. znane w Polsce "Z pamiętnika wściekłej żony" oraz właśnie "Moja wielka wściekła rodzina". Specyficzna stylistyka autora łączy sentymentalny romantyzm rodem z harlequinów, jasne przesłania zawsze podkreślające wartość kobiet, solidarność czarnoskórych i miłość chrześcijańską, ale też brawurowy humor, który często balansuje na granicy dobrego smaku. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a tanie, niskobudżetowe produkcje Perry'ego zaczęły przynosić nadspodziewane zyski. "Z pamiętnika wściekłej żony" zarobił w USA 60 milionów dolarów (budżet wyniósł 5 milionów), "Moja wielka wściekła rodzina" ponad 63 miliony (budżet to 6 milionów), a "Daddy's Little Girls" - ponad 31 milionów dolarów. Sukcesu Perry'ego upatruje się w tym, że konsekwentnie realizuje filmy wyłącznie dla żyjących w Stanach Afroamerykanów, którzy stanowią ogromną część społeczeństwa i traktują reżysera jako "swojego" człowieka w kinie. Bardziej zaskakująca jest popularność, jaką filmy Tylera Perry'ego cieszą się nad Wisłą. Polska była poza USA jedynym krajem, który dystrybuował "Z pamiętnika wściekłej żony" w kinach oraz jednym z dwóch, które zdecydowały się na dystrybucję "Mojej wielkiej wściekłej rodziny". Zdaniem krytyków powód jest prosty: Polacy znani są ze swojej fascynacji kinem bollywoodzkim, a filmy Perry'ego to właściwie czarnoskóra wersja Bollywood, tyle że doprawiona niepoprawnym najczęściej humorem. Sam Tyler Perry nie spoczywa na laurach i wciąż pracuje nad kolejnymi projektami opartymi na własnych sztukach teatralnych. W październiku 2007 roku w USA miał premierę jego kolejny obraz "Why Did I Get Married".

WASZE OPINIE

KamilMtr

To jest jeden z tych filmów po których człowiek czuje się bogatszy wewnątrz. Super

Sowarek

No superancki, lecz takie komedie to są dla wszystkich i wielka rodzina jest tam pełna ciepła jak napisał rocco.

rocco

Ciekawy film
Moim zdaniem ten pełen ciepła film jest dobrą metodą na miłe spędzenie czasu. Wszystkim Polecam!
MOJA WIELKA WŚCIEKŁA RODZINA
reżyseria:
USA, 2006
Głową rodziny jest literalnie wielka i często wpadająca w niepohamowaną złość Madea (Tyler Perry). Trzeba przyznać, że świetnie sobie radzi ze swoim bratem, starym Joe (Tyler Perry), który nie grzeszy dobrymi manierami, na zawołanie puszcza wiatry i uwielbia mniej lub bardziej drobne złośliwości pod adresem innych.
komedia
MOJA WIELKA WŚCIEKŁA RODZINA
4,5 5 1 25