PREMIERA

2005.12.19

CANAL+ PREMIUM

MOJE JEST WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE

The Temple Mount is Mine

Izrael/Holandia, 2003

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest od stuleci areną konfliktów na tle religijnym. To święte miejsce dla wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych widziało już krwawe walki Izraelitów, Babilończyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Persów, krzyżowców, Brytyjczyków i Palestyńczyków.

Magazyn "Time" nazwał Wzgórze "prawdopodobnie najbardziej wybuchowym kilometrem kwadratowym na Ziemi". Dokument "Moje jest Wzgórze Świątynne" pokazuje co działo się na tym niespokojnym skrawku ziemi od czasu wybuchu palestyńskiej Intifady w 2000 roku.

Wszystkie trzy religie mają mocne podstawy, by uważać górę Moria za swoje święte miejsce. To tutaj Abraham miał poświęcić Bogu swojego syna Izaaka. To miejsce wybrał król Dawid na stolicę ludu żydowskiego, to tutaj jego syn Salomon zbudował pierwszą świątynię, a król Herod drugą. Właśnie na wzgórzu Haram al-Sharif, jak nazywają je muzułmanie, Jezus miał swoją bar micwę i stąd Mahomet odjechał do nieba na swoim białym koniu. To wszystko powoduje, że tak trudno utrzymać tu pokój. Nie brakuje fanatyków, którzy nie są skłonni pójść na jakikolwiek kompromis. Przykładem może być muzułmanka wypowiadająca się w filmie, która jest gotowa zrobić wszystko, by Wzgórze Świątynne nie przeszło w ręce innowierców. Nie zawahałaby się nawet przed poświęceniem życia własnych dzieci. W podobnym tonie wypowiada się ortodoksyjna żydówka, która nie wyobraża sobie życia poza murami miasta Dawida.

Dwuczęściowy dokument składa się z kilku warstw. Przedstawia opinie duchowych przywódców, historyków, archeologów, filozofów i pisarzy reprezentujących wszystkie trzy wyznania. Ale twórcy nie uciekają też od pokazania poglądów ekstremistów - i to zarówno chrześcijańskich, jak i żydowskich czy muzułmańskich. Widzowie poznają też codzienne życie ludzi, którzy oprócz radzenia sobie ze zwykłymi problemami, musieli nauczyć się żyć wśród huku wybuchających bomb, w samym sercu starć. Reżyser przedstawia historyczne uwarunkowania tego konfliktu, ale kończy mało optymistycznym wnioskiem, że nie ma większych szans na jego rozwiązanie w najbliższej przyszłości.
CIEKAWOSTKI

Dla Żydów Wzgórze Świątynne jest ważne zarówno ze względów religijnych, jak i narodowościowych. Przejęcie Ściany Płaczu podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku było wielkim osiągnięciem, symbolem nie tylko dla religijnych mieszkańców Izraela.

Dla muzułmanów Wzgórze Świątynne to Haram al-Sharif, czyli Sanktuarium. Znajduje się tu m.in. meczet Al Aksa - trzecie (po Mekce i Medynie) najświętsze miejsce islamu. Dla Palestyńczyków ich przyszła stolica we wschodniej Jerozolimie stanowi fundamentalną część ich przyszłego państwa.

W Jerozolimie znajdują się miejsca święte również dla chrześcijan. Są to przede wszystkim: Bazylika Świętego Grobu, Kościół Świętego Jana Chrzciciela i Via Dolorosa.

Oprócz walk między wyznawcami trzech monoteistycznych religii są też pozytywne sygnały. Żydzi chodzą do synagogi pod Wieczernikiem, by czcić króla Dawida, ale pozwolili Papieżowi Janowi Pawłowi II na celebrowanie w tym miejscu mszy świętej podczas jego pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 roku. Z kolei muzułmanie zamienili wczesnochrześcijańskie sanktuarium wniebowstąpienia Chrystusa na Górze Oliwnej w meczet, ale pielgrzymi chrześcijańscy mogą się tam modlić i w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odprawiać mszę.

Całe wzgórze jest ogrodzone wysokim murem z piętnastoma bramami i zajmuje jedną szóstą całej powierzchni Starej Jerozolimy (145 tysięcy metrów kwadratowych). W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria. Żydzi zbudowali tam świątynię, którą w 70 roku zburzyli Rzymianie. Jej pozostałość do Ściana Płaczu. W VII wieku wzgórze dostało się w ręce muzułmanów.
MOJE JEST WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE
reżyseria:
Izrael/Holandia, 2003
Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest od stuleci areną konfliktów na tle religijnym. To święte miejsce dla wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych widziało już krwawe walki Izraelitów, Babilończyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Persów, krzyżowców, Brytyjczyków i Palestyńczyków.
dokument
MOJE JEST WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE