www.filmpolski.pl

PREMIERA

2005.12.06

CANAL+ PREMIUM

MOJE MIASTO

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 60 min

Ocena filmu

0.00

Opis

25-letni Goździk (Radosław Chrześciański) od urodzenia mieszka w obdrapanym bloku na obrzeżach górnośląskiego miasta. Dawno porzucił edukację, nie specjalnie stara się o znalezienie pracy.

Matka Goździka (Dorota Pomykała) stale zamartwia się brakiem ambicji u syna. Ojciec (Krzysztof Stroiński) przed rokiem stracił pracę w kopalni. Odtąd spędza czas z wędką nad stawem, w którym prawie nie ma ryb. Najlepszym przyjacielem Goździka jest Cichy (Andrzej Mastalerz), który mieszka w domku obok bloku. Całymi dniami przesiaduje w garażu reperując stary, odziedziczony po ojcu samochód. Poza nim wszyscy kumple Goździka dawno już wyjechali, jednak on nie narzeka. Pewnego dnia w bloku pojawia się Zosia (Agnieszka Banach). Piękna dziewczyna z zewnątrz wprowadza w życie Goździka ożywienie.

Obraz MARKA LECHKIEGO powstał w ramach projektu "Pokolenie 2000", dzięki któremu swoje pierwsze filmy mogli nakręcić m.in. Artur Urbański i Maciej Pieprzyca. "Moje miasto", uznane za najlepszy debiut ostatniego dziesięciolecia na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie, opowiada w poetycki sposób o pogrążonych w marazmie mieszkańcach bloku na Górnym Śląsku. Lechki napisał scenariusz na trzecim roku studiów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Film zebrał liczne, w pełni zasłużone wyróżnienia, z których najważniejsze to: Nagroda Specjalna Jury i nagroda za scenariusz na FPFF w Gdyni. Na tym samym festiwalu wyróżniono także drugoplanową rolę Doroty Pomykały, wcielającej się w matkę głównego bohatera. Opinię utalentowanego filmowca Lechki potwierdził po 8 latach obrazem "Erratum", opowiadającym o kryzysie trzydziestolatka, który mimo posiadania dobrze płatnej pracy i założenia rodziny, nie czuje się szczęśliwy. Inspirację do pracy Lechki odnajduje w codzienności oraz w kinie Tarkowskiego, Michałkowa i Leszczyńskiego.

WASZE OPINIE

U2?

świetnie pokazane relacje rodzinne,oczywiście
t zw , "małomiasteczkowość ", normalne życie , ale nawet widząc "zapóznienie" , to tylko obraz polskiego życia , a ono też bywa takie , i nie zawsze zmieniać je chcą , pomijając motywy. Film dla mnie mądry.
MOJE MIASTO
reżyseria:
Polska, 2002
25-letni Goździk (Radosław Chrześciański) od urodzenia mieszka w obdrapanym bloku na obrzeżach górnośląskiego miasta. Dawno porzucił edukację, nie specjalnie stara się o znalezienie pracy.
film obyczajowy
MOJE MIASTO
3,9 5 1 7