PREMIERA

2012.04.27

CANAL+ PREMIUM

Moje popołudnia z Margueritte

La tête en friche

Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Germain (Gérard Depardieu) od urodzenia mieszka w tym samym miasteczku na francuskiej prowincji. Skonfliktowany z matką, dla której zawsze był jedynie ciężarem, zajmuje przyczepę na podwórku przed domem.

Pozbawiony ambicji i pretensji do świata, nie ma stałego zajęcia i wcale nie zależy mu na zmianie sytuacji. Germain najchętniej spędza czas w ogródku, gdzie uprawia warzywa oraz wśród przyjaciół w kawiarni Francine (Maurane). Lubi też posiedzieć w parku obserwując gołębie, kiedy inni pracują. Pewnego dnia, przy tej właśnie czynności, poznaje Margueritte (Gisèle Casadesus), uroczą starszą panią nie rozstającą się z książką. W czasie kolejnych spotkań staruszka zaznajamia Germaina, który sam nigdy nie garnął się do czytania, z prozą Alberta Camusa. Wkrótce mężczyzna, uchodzący wśród znajomych za sympatycznego głupka, zaczyna sięgać po kolejne lektury.

"Moje popołudnia z Margueritte" to podnosząca na duchu opowieść o przyjaźni między ludźmi skrajnie różnymi, nieoczekiwanie znajdującymi nić porozumienia. Historia światłej pensjonariuszki domu starców i młodszego o czterdzieści lat niewykształconego przeciętniaka, została zaczerpnięta z poczytnej powieści Marie-Sabine Roger o tym samym tytule. Filmowy potencjał tekstu dostrzegł doświadczony francuski reżyser i scenarzysta JEAN BECKER, który począwszy od lat 60. zrealizował m.in. nominowane do Złotej Palmy i Cezara "Mordercze lato" z Isabelle Adjani, ubiegające się o Kryształowy Globus na MFF w Karlowych Warach "Rozmowy z moim ogrodnikiem" i znany widzom dramat obyczajowy "Już mnie nie kochaj". "Moje popołudnia z Margueritte" zawdzięczają niewątpliwy urok w dużej mierze aktorskiemu popisowi dwójki głównych wykonawców. Rolę Germaina zagrał Gérard Depardieu, jeden z najbardziej zapracowanych aktorów znad Sekwany, potrafiący rocznie wystąpić nawet w 10 produkcjach, który z reżyserem spotkał się już w 1995 roku na planie "Elizy". Aktorowi towarzyszyła, w momencie kręcenia filmu 95-letnia Gisèle Casadesus ("Jeż", "Klucz Sary"), która przed kamerą zadebiutowała w połowie lat 30.

WASZE OPINIE

Jamal

Kino francuskie jest jednym z najpreżniejszych w Europie. Powstaje tam mnóstwo filmow wiec wystarczy tylko uwaznie porozgladac sie na tym rynku by kupic interesujace pozycje. Film rzeczywiście bardzo ciekawy i przyjmeny w oglądaniu. Kupujac takie filmy zagranicą, niepotrzebne nam Foxy czy Paramounty :)

Arkon

Wiele osób narzeka na ofertę filmową Canal+, ale po obejrzeniu takich filmów powinni zamilknąć na wieki. Cudowny, urzekający obraz poszukiwania miłości, własnej wartości i przede wszystkim samoakceptacji. Genialny Gerard Depardieu i fantastyczna Gisele Casadesus jako Margeritte i jakże przekonujący i kochający kot. Gorąco polecam!

Safura

Nie wiem czemu ale ten film podniósł mnie na duchu.Lubię Gerarda Depardieu jako aktora i człowieka.Gdzieś czytałam ,że to bardzo sympatyczny człowiek któremu sodówka nie uderzyła do głowy.Wracając jednak do filmu to obejrzałam go z prawdziwą przyjemnością.Ach ,ta przyjaźń.To po miłości najpiękniejsza cecha która odróżnia nas od zwierząt.Nie żebym miała coś do zwierzaczków,kocham je:-) A może zwierzęta też potrafią kochać? Sama już nie wiem.W każdym razie czymś się różnię od mojego wilczóra.
Moje popołudnia z Margueritte
reżyseria:
Francja, 2010
Germain (Gérard Depardieu) od urodzenia mieszka w tym samym miasteczku na francuskiej prowincji. Skonfliktowany z matką, dla której zawsze był jedynie ciężarem, zajmuje przyczepę na podwórku przed domem.
komediodramat
Moje popołudnia z Margueritte
4,9 5 1 9