PREMIERA

2004.02.14

CANAL+ PREMIUM

Moje wielkie greckie wesele

My Big Fat Greek Wedding

USA/Kanada, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klasyczny mit o Kopciuszku. Za kulisami niezwykłej realizacji stoi dwukrotny laureat Oscara, Tom Hanks - tym razem w roli producenta.

Zamożna rodzina Portokalos od lat mieszka w Ameryce. Grecy prowadzą restaurację, w której serwują swoją narodową kuchnię. Jedynym zmartwieniem dla Marii (Lainie Kazan) i Gusa (Michael Constantine) jest ich 30-letnia córka Toula (Nia Vardalos), która wciąż nie ma męża. Młoda kobieta pracuje na co dzień w rodzinnej restauracji i w przeciwieństwie do swoich licznych kuzynek nie interesuje się plotkami, modą czy makijażem. Tylko w marzeniach widzi siebie jako atrakcyjną i zdecydowaną kobietę. Gdy już nie spodziewa się od życia żadnych miłych niespodzianek, w restauracji pojawia się przystojny nieznajomy. I choć mężczyzna nie zwraca na nią żadnej uwagi, Toula postanawia się zmienić. Nowa fryzura, modne ciuchy, szkła kontaktowe - z dnia na dzień zaniedbane brzydkie kaczątko zmienia się w łabędzia. Dzięki świeżo ukończonemu kursowi komputerowemu zamienia też pracę kelnerki na posadę w biurze podróży ciotki. Wtedy w jej życie ponownie wkracza przystojny Ian Miller (John Corbett). Love story, która błyskawicznie rozkwita między bohaterami, może jednak nie mieć happy endu. Ian jest Amerykaninem, a więc jako nie-Grek nie zdobywa przychylności jej rodziców...

Punktem wyjścia do filmu uznanego twórcy telewizyjnego JOELA ZWICKA ("Pełna chata", "Parent Hood") był monodram Nii Vardalos (też autorki scenariusza). Wychowana w Kanadzie Greczynka odtwarzała z powodzeniem swój tekst na scenach całej Ameryki Północnej. Na poły autobiograficzny utwór spodobał się do tego stopnia Ricie Wilson (z pochodzenia Greczynka; gwiazda filmów "Bezsenność w Seattle", "Uciekająca panna młoda") i jej mężowi Tomowi Hanksowi, że postanowili go przenieść na ekran. W postać głównej bohaterki wcieliła się sama Nia Vardalos, której partnerują uznani aktorzy kinowi i telewizyjni tj. John Corbett ("Przystanek Alaska", "Seks w wielkim mieście"), Michael Constantine ("Pod presją", "Gra o życie") czy Lainie Kazan ("Ten od serca", "Partner"). Skromna, kręcona w plenerach Toronto (w epizodach pojawiają się autentyczni członkowie rodziny Vardalos) produkcja, bardzo szybko zaczęła przynosić ogromne zyski zdobywając szturmem kina na całym świecie.

WASZE OPINIE

pietiagod

Jeśli nie jesteś kobietą to lepiej tego filmu nie oglądaj. Jest banalny i bardzo infantylny.

Saturnus

Nie podobał mi się. Nie wytrwałem do końca. Może jeszcze kiedyś spróbuje...

Michał007

Ludzie, co wy bredzicie?!?! ;-) Przecież ten film za nic nie jest "amerykańską produkcją"!!! Dokładnie na odwrót!!!!! Zrobili go praktycznie tylko i wyłącznie Grecy (scenariusz, powieść na której jest oparty, aktorzy - w epizodach zagrali nawet prawdziwi członkowie rodziny Vardalos, w 100% grecka muzyka). I na pewno nie był robiony pod amerykańską widownię!!!
Film jest naprawdę świetny, oryginalny, przyjemny, błyskotliwy i śmieszny - bardzo fajny humor (niechamski!).
Wyżej niektórzy napisali, że film jest "tendencyjny", że "Grecy są tam przedstawieni jako jakieś śmieszne, poczciwe duszki z Kosmosu", że jest to "odkrywcze amerykańskie dzieło".... i kilka innych tym podobnych bzdur!
Do niektórych chyba nie dociera konwencja KOMEDII romantycznej! A "Moje wielkie greckie wesele" właśnie jest taką komedią!!!
Polecam wszystkim! Ja na pewno obejrzę ten film jeszcze nie raz.
Moje wielkie greckie wesele
reżyseria:
USA/Kanada, 2002
Klasyczny mit o Kopciuszku. Za kulisami niezwykłej realizacji stoi dwukrotny laureat Oscara, Tom Hanks - tym razem w roli producenta.
komedia romantyczna
Moje wielkie greckie wesele
4,4 5 1 45