PREMIERA

2007.05.19

CANAL+ PREMIUM

MONACHIUM

Munich

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 157 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wdzierają się na teren wioski olimpijskiej i biorą jako zakładników 11 członków reprezentacji Izraela. 21 godzin później w wyniku nieudolnej akcji antyterrorystycznej wszyscy sportowcy zostają zamordowani, a wraz z nimi ginie pięciu z ośmiu porywaczy.

W odwecie premier Izraela Golda Meir powołuje tajną grupę agentów, którzy mają odnaleźć i zabić organizatorów zamachu. Na jej czele staje funkcjonariusz Mossadu, Avner (Eric Bana), który dla misji decyduje się na rozstanie z ciężarną żoną. Pozostałymi agentami zostają: urodzony w RPA, zuchwały kierowca Steve (Daniel Craig), zajmujący się fałszowaniem dokumentów niemiecki Żyd, Hans (Hanns Zischler), pochodzący z Belgii specjalista od materiałów wybuchowych Robert (Matthieu Kassovitz) i zręcznie zacierający ślady Carl (Ciarán Hinds). Akcja pod kryptonimem "Gniew Boży" z początku przebiega pomyślnie. Dzięki kupowanym od podejrzanego informatora wskazówkom, Avner i jego ludzie zabijają kolejnych podejrzanych. Z czasem jednak zaczynają dręczyć ich wyrzuty sumienia i wątpliwości, czy likwidowani ludzie rzeczywiście mieli związek z zamachem w 1972 roku.

Długo oczekiwane, nominowane do Oscara w pięciu kategoriach "Monachium" STEVENA SPIELBERGA jeszcze przed premierą podzieliło widzów i krytyków. Po pierwszych pokazach emerytowany dyrektor Mossadu, David Kimche krytykował reżysera za to, że oparł scenariusz na, jego zdaniem, fałszywych wyznaniach jednego z terrorystów i zrównał racje Palestyńczyków i Izraelczyków. Wdowy po sportowcach po pokazie w Tel Awiwie oświadczyły jednak, że Spielberg "uszanował pamięć zamordowanych sportowców i godność państwa Izrael". Amerykanie z kolei nie kryli zdziwienia, że twórca "Listy Schindlera", często podkreślający swoje żydowskie pochodzenie, nakręcił film tak niejednoznaczny politycznie. Spielberg rzadko odpierał zarzuty, w obronę wzięli go za to uznani krytycy, którzy wskazywali, że "Monachium", bez wątpienia kino akcji, jest tak naprawdę pochwałą dialogu, jako najlepszego sposobu na rozwiązywanie problemów - również międzynarodowych.

Zdjęcia do filmu powstawały na Malcie, we Francji, USA i na Węgrzech. Spielberg początkowo brał pod uwagę Polskę, ale realizacja na Węgrzech okazała się dla niego o 3 miliony dolarów tańsza. W produkcji, obok Amerykanów, udział wzięli aktorzy z Algierii, Egiptu, Grecji, Iraku, Iranu, Izraela, Libii, Maroko, Syrii, Tunezji, Albanii, Austrii, Francji, Niemiec, Polski, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Japonii.

W Avnera wcielił się Australijczyk Eric Bana, nagrodzony przez Australijski Instytut Filmowy za rolę w "Chopperze" (2000), a szerokiej publiczności znany z "Hulka", "Troi" czy "Helikoptera w ogniu". Towarzyszył mu angielski aktor Daniel Craig, czyli ostatni agent 007 ("Casino Royale"), który wcześniej zyskał uznanie krytyków dzięki nagrodzonej BAFTĄ roli w "Głosach" (2000). Craig stworzył także świetną kreację w "Przetrzymać tę miłość" (2004) oraz w surrealistycznym "Hotelu Splendide" (2000) czy "Losie utraconym" (2005) wybitnego węgierskiego operatora Lajosa Koltaia. Do obsady dołączył też Hanns Zischler, zdobywca zespołowej nagrody aktorskiej na festiwalu w Berlinie za udział w filmie "Paradiso - Sieben Tage mit sieben Frauen" (2000). Czwartego członka tajnej grupy Mossadu zagrał Matthieu Kassovitz, znany głównie jako tajemniczy i nieśmiały ekscentryk Nino z "Amelii" (2001). Kassovitz, choć przede wszystkim jest aktorem ("Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Piąty element") uznanie krytyków zyskał jako reżyser "Nienawiści" (1995) z Vincentem Casselem (nagroda za reżyserię w Cannes, 3 Cezary i Europejska Nagroda Filmowa). Na canneńskim festiwalu Kassovitz triumfował też w 1991 roku jako reżyser krótkometrażowego filmu "Cauchemar blanc". Ostatniego z tajnych izraelskich agentów zagrał Anglik Ciarán Hinds, znany z "Drogi do zatracenia" (2002), "Dziewczyn z kalendarza" (2003) czy "Upiora w operze" (2004).

Wśród twórców "Monachium" znaleźli się też stali współpracownicy Spielberga, tacy jak polski operator Janusz Kamiński, laureat dwóch Oscarów (za jego "Listę Schindlera" i "Szeregowca Ryana"), a także kompozytor John Williams, oscarowy rekordzista, który dzięki "Monachium" zdobył swoją 45. nominację, mając w domu aż 5 statuetek.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Ten film jest cięzki w oglądaniu. Gdyby nie nazwisko reżysera powiedziałbym,że zrobił go ktoś inny. Nie znaczy to, że całość wypadła źle. Przeciwnie, jest to produkcja interesująca, ale z niektórych wątków można byłoby zrezygnować. Minusem dla mnie jest metraż. Film jest za długi, przez co czasami nudzi. Ale pomimo tych niedociągnięć, jest tu kilka scen, które podnoszą całość na wyższy poziom. Warto obejrzeć.

Sowarek

Bardzo dobry film. Świetny wręcz. Byłem wstrząśniety tą historia. Mądry, ciekawy, choć długi, ale powtarzam, boski! Co prawda film smutny, ale ta obsada...nie będę tyle pisał bo was zanudzę. Piąteczka, polecam!

hugolin

Acha - jako ciekawostka: bohaterowie jeżdżą m. in. dużym fiatem :-)
MONACHIUM
reżyseria:
USA, 2005
Podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wdzierają się na teren wioski olimpijskiej i biorą jako zakładników 11 członków reprezentacji Izraela. 21 godzin później w wyniku nieudolnej akcji antyterrorystycznej wszyscy sportowcy zostają zamordowani, a wraz z nimi ginie pięciu z ośmiu porywaczy.
dramat
MONACHIUM
4,5 5 1 44