PREMIERA

2010.06.16

CANAL+ PREMIUM

MONONOKE

モノノ怪

Japonia, 2007

reżyseria:

gatunek: serial anime

czas trwania: 12 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Mononoke" to pięć perfekcyjnie skonstruowanych opowieści grozy, które rozgrywają się w różnych, oddalonych od siebie miejscach, a nawet czasach. Nawiązują one do japońskich legend o istotach nadprzyrodzonych.

W każdej historii pojawia się demon, zwany Mononoke, który nawiedza ludzi skrywających mroczne sekrety. Łącząca opowieści tajemnicza postać wędrownego sprzedawcy medykamentów tropi złośliwe duchy, odnajduje przyczyny ich pojawienia się, by następnie przeprowadzić egzorcyzmy. Rytuał przepędzenia demonów odbywa się wedle ustalonego schematu, wywodzącego się z buddyzmu mikkyo. Polega on na poznaniu trzech tajemnic: katachi, czyli formy, pod jaką ukazuje się demon, makoto - przyczyna, która spowodowała jego przywołanie oraz kotowari, czyli prawdy, ukrytej w sercach opętanych. Konstrukcja każdej opowieści jest oparta na tym trójstopniowym podziale.

"Mononoke" liczy 12 odcinków. Został wyprodukowany w istniejącym od 1948 roku japońskim studiu animacji Toei Animation. Główny bohater serii, tajemniczy sprzedawca medykamentów, pojawił się wcześniej w animowanym serialu-horrorze "Ayakashi", przy którym pracował KENJI NAKAMURA, reżyser i opiekun artystyczny cyklu "Mononoke". Serial jest utrzymany w fantastycznej, mrocznej, niepokojącej atmosferze, która wciąga i nadaje mu rzadko spotykany w produkcjach europejskich czy amerykańskich klimat. Oprócz fabuły składa się na niego bardzo oryginalna grafika. O ile postacie zostały przedstawione przy pomocy prostej kreski i pastelowych kolorów, o tyle scenografia to prawdziwa feeria kolorów i tekstur, które zmieniają się wraz ze stanem emocjonalnym bohaterów. Efekt potęgują wykorzystane techniki filmowe: zmiana rytmu ujęć, zbliżenia na elementy scenografii czy zastosowanie różnych perspektyw. Ważną rolę w tworzeniu klimatu serii odegrała także muzyka, której autorem jest Yasuharu Takanashi, kompozytor utworów często pojawiających się w japońskich produkcjach telewizyjnych.

WASZE OPINIE

admin

lander, zapraszamy 2 listopada o 23.05.

lander

kiedy premiera 12 odcinka?

Kimidori

Dokładnie. Odcinki 1-3 opowiadają historię numer 2 a odcinki 4-5 pierwszą. Komuś pomyliła się kolejność...
MONONOKE
reżyseria:
Japonia, 2007
"Mononoke" to pięć perfekcyjnie skonstruowanych opowieści grozy, które rozgrywają się w różnych, oddalonych od siebie miejscach, a nawet czasach. Nawiązują one do japońskich legend o istotach nadprzyrodzonych.
serial anime
MONONOKE
3,3 5 1 312