• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2005.05.28

CANAL+ PREMIUM

Monster

USA/Niemcy, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dobiegająca 30-tki Aileen Wuornos (Charlize Theron) nie miała ani łatwego, ani przyjemnego życia. W wieku kilku lat zostaje zgwałcona przez przyjaciela ojca. Wcześnie osierocona, już jako 13-latka zarabia na życie oddając się prostytucji. W ten sposób utrzymuje swoje rodzeństwo, które wkrótce się od niej i tak odwraca.

Aileen wie, że musi polegać tylko na sobie, a ciało jest jedynym towarem, który może wystawić na sprzedaż. Nie zostaje bynajmniej luksusową call-girl. Otyła, zaniedbana, pogrążona w alkoholizmie i owładnięta przez samobójcze myśli świadczy swoje usługi głównie kierowcom ciężarówek. Jej życie odmienia przypadkowe spotkanie z młodą lesbijką Selby Wall (Christina Ricci), którą rodzice wysyłają do ciotki na Florydę, by "wyleczyła się" z homoseksualizmu. Odrzucone przez środowisko kobiety odnajdują w sobie bratnie dusze. Aileen po raz pierwszy poznaje smak miłości i czułości. Postanawia nawet zerwać z alkoholem i prostytucją. Znalezienie nowego zajęcia nie jest jednak łatwe i upokorzona kobieta szybko wraca na ulicę. Pewnej nocy brutalnie pobita i zgwałcona przez jednego z klientów, zabija go w obronie własnej. Od tej pory każdy mężczyzna kojarzy jej się z oprawcą, przy każdym zbliżeniu sięga więc po broń.

Scenariusz oparty został na autentycznych listach, które przez 12 lat wysyłała z celi śmierci seryjna morderczyni Aileen Wuornos. Tylko niektóre fakty i nazwiska zostały zmienione. Reżyserski debiut PATTY JENKINS to w dużej mierze aktorski popis odtwórczyń głównych ról Charlize Theron i Christiny Ricci. Dla Theron rola Aileen to przełom w karierze. Do tej pory grywała raczej drugoplanowe i dekoracyjne, a nie charakterystyczne postacie ("Adwokat diabła", "Żona astronauty", "Wbrew regułom", "24 godziny", "Włoska robota" i "Życie i śmierć Petera Sellersa"). Do roli musiała przytyć 10 kilogramów, a oszpecającą jej twarz charakteryzację (sztuczne zęby i postarzający makijaż) robiła Toni G. ("Planeta małp", "Grinch: świąt nie będzie"). Ricci wystąpiła już w tak głośnych filmach, jak: "Burza lodowa", "Buffalo'66", "Jeździec bez głowy", "Pokolenie P", "Zgromadzenie", "Życie i cała reszta". Aktorkom partnerują m.in. Bruce Dern ("Wielki Gatsby", "Powrót do domu", "Rącze konie") i Scott Wilson ("Rok spokojnego słońca", "G.I. Jane", "Zwierzak").

Skromna, niskobudżetowa, jak na amerykańskie warunki, produkcja odniosła olbrzymi sukces. Rolę Charlize Theron wyróżniono m.in. Oscarem, Złotym Globem, Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, IFP Spirit Award, Screen Actors Guild Award, Critics Choice i National Society of Film Critics Awards. Patty Jenkins przyznano IFP Spirit Award za film roku.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Charlize Theron, film Monster
Najlepsza aktorka w dramacie - Charlize Theron, film Monster

WASZE OPINIE

matost8

Bardzo dobry film ukazujący historię prostytutki i seryjnej morderczyni. Największa zaletą tego filmu jest jego rażąca wręcz autentyczność - od scenariusza po najlepszą w historii kreację aktorską Charlize Theron (w pełni zasłużóny Oscar). Film bardzo dobrze odzwierciedla psychikę Aileen Wuornos i jej zachowanie oraz miłość do innej dziewczyny. Aktorstwo praktycznie wszystkich aktorów na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobre kino, które szokuje autentyzmem. Polecam!

Ada

Oto kolejny przykład zaślepienia wielką heroicznością pięknej aktorki dającej się oszpecić dla roli. Tak jak Nicole Kidman w "Godzinach"(oscar dla niej to gruba przesada, należał się Julianne Moore), tak Charlize odwróciła tym uwagę od przesłania filmu. Choć ja tego przesłania nie znalazłam w "Monsterze", który moim zdaniem jest filmem nudnym, i po prostu beznadziejnym. Z zamierzenia miał być wstrząsającą historią, która poruszyłaby każdą duszyczkę. A tu nic!To naprawdę nie było wstrząsające, to była zwykła historia, powiedziałabym nawet że w niektórych kręgach codzienna. "Monster" tylko wyprowadził mnie z równowagi, nic więcej, i to nie przez zło(które i tak aż tak ogromne jak to było zapowiadane nie było) tam ukazane, lecz przez zwykłe zmarnowanie na ten film czasu

Primo

Aż nie mogłem uwierzyć, że aktorki grające główne role to gwiazdy Holywood! Zagrały naprawdę znakomicie i świetnie przygotowały się do tych ról (Christinę Ricci zauważyłem już w Rodzinie Adamsów, że będzie dobrą aktorką). Mam jednak wrażenie, że Charlize Theron niepasuje do tej roli (zagrała wspaniale, ale ta rola chyba nie byłą dla niej!). A film ogólnie ku pokrzepieniu serc dla wszystkich dziwek i wykorzystywanych kobiet.
Ocena: 9/10
Monster
reżyseria:
USA/Niemcy, 2003
Dobiegająca 30-tki Aileen Wuornos (Charlize Theron) nie miała ani łatwego, ani przyjemnego życia. W wieku kilku lat zostaje zgwałcona przez przyjaciela ojca. Wcześnie osierocona, już jako 13-latka zarabia na życie oddając się prostytucji. W ten sposób utrzymuje swoje rodzeństwo, które wkrótce się od niej i tak odwraca.
dramat
Monster
4,8 5 1 254