PREMIERA

2003.11.15

CANAL+ PREMIUM

MONSUNOWE WESELE

Monsoon Wedding

Indie/USA/Francja/Włochy, 2001

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jeden z najgłośniejszych indyjskich filmów ostatnich lat. Czy w postmodernistycznym świecie, w jakim żyjemy, można jeszcze wrócić do tradycji?

W rodzinie bogatego biznesmena z Delhi trwają przygotowania do tradycyjnego hinduskiego wesela. Wedle zwyczaju małżonków wybierają rodzice - narzeczeni więc nigdy jeszcze nie mieli okazji się spotkać. Panna młoda Aditi (Vasundhara Das) jest producentką telewizyjną uwikłaną w romans z prezenterem talk-show. Z kolei pan młody Hermant (Parvin Dabas), dobrze rokujący inżynier z Houston, bardziej niż Hindusem czuje się... Teksańczykiem. Choć młodzi nie buntują się ostatecznie wobec tradycji i postanawiają stanąć na ślubnym - w Indiach bajecznie kolorowym - kobiercu, skandale nie ominą weselnych gości, którzy na ślub zjeżdżają się z całego świata. Pod fasadą rodzinnego szczęścia kryje się bowiem wiele tajemnic, romansów, utajonych pretensji i zastygłych uczuć. W dodatku do staroświeckiego obrządku weselnego wkradają się nowinki ze współczesnego świata e-maili, telefonów komórkowych i seksualnego wyzwolenia. Największa bomba wybuchnie jednak, kiedy kuzynka panny młodej wyzna prawdę o pewnym "dobrym wujku" rodziny.

"Monsunowe wesele" tylko w części wyrasta z tradycyjnej hinduskiej kinematografii. Reżyserka filmu MIRA NAIR od lat bowiem mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie jako absolwentka Harvardu pod koniec lat 70. zaczęła kręcić znakomicie przyjmowane przez krytyków dokumenty. Jej fabularny debiut "Salaam Bombay!" szerokim echem odbił się na światowych festiwalach. Otrzymał m.in. Złotą Kamerę w Cannes za najlepszy debiut, trzy nagrody na festiwalu w Montrealu (w tym nagrodę głównego jury i jury ekumenicznego) oraz nominację do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Część dochodu z filmu, który opowiadał o bezdomnych dzieciach Bombaju, żyjących w społeczności złodziei, sutenerów, prostytutek i handlarzy narkotyków, reżyserka przeznaczyła na założenie fundacji Salaam Balak Trust, która obecnie pomaga ponad 5 tysiącom pozbawionych opieki dzieci. Sukces "Salaam Bombay!" ugruntował pozycję Nair, a w jej produkcjach zaczęły grać gwiazdy Hollywood, m.in. Uma Thurman i Juliette Lewis ("Histeryczna ślepota), Reese Witherspoon ("Vanity Fair") czy Denzel Washington (Mississippi Masala). "Monsunowe wesele", którym reżyserka nawiązuje do stylistyki kina Bollywood, uważa się za jej najlepszy - obok "Salaam Bombay!" - obraz. Potwierdzają to nagrody przyznane filmowi, m.in. Złoty Lew i Laterna Magica Prize w Wenecji, Independent Spirit Award i British Independent Film Award.

Widzowie docenili "Monsunowe wesele" głównie za ironię, soczyste barwy, taniec i ocierającą się o kicz muzykę. Krytycy podkreślali jednak, że w efektowny i humorystyczny sposób film dotyka problemów znacznie poważniejszych, jak choćby wykorzenienia bohaterów, konsumpcyjnego stylu życia i pustki, której próbuje się nadać sens przez powrót do tradycji.

WASZE OPINIE

g

Inny niż wszystkie, ale bardzo mi isę podobał. Niebanalny a fabuła zaskakuje. I choć nie zaliczam go do najlepszych, watro oglądnąć chociażby dlatego, by zobaczyć jak wygląda tamtejsze wesele.
MONSUNOWE WESELE
reżyseria:
Indie/USA/Francja/Włochy, 2001
Jeden z najgłośniejszych indyjskich filmów ostatnich lat. Czy w postmodernistycznym świecie, w jakim żyjemy, można jeszcze wrócić do tradycji?
komedia romantyczna
MONSUNOWE WESELE
3,0 5 1 600