PREMIERA

2011.05.21

CANAL+ PREMIUM

Moon

Wielka Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pełnometrażowy debiut brytyjskiego reżysera Duncana Jonesa, syna Davida Bowiego. "Moon" to jedna z ciekawszych propozycji science fiction ostatnich lat i powrót do korzeni gatunku: koncentracja na człowieku i jego emocjach, zamiast na efektach specjalnych. W roli głównej rewelacyjny Sam Rockwell.

Niedaleka przyszłość. Podstawowym źródłem energii na Ziemi jest izotop Helium-3, którego złoża znajdują się na Księżycu. Pozyskiwaniem cennego surowca zajmuje się korporacja Lunar Industries. Jej zautomatyzowaną stację wydobywczą na Księżycu obsługuje astronauta, inżynier Sam Bell (Sam Rockwell). W samotnej misji towarzyszy mu GERTY (głos Kevin Spacey), robot obdarzony sztuczną inteligencją. Trzyletni kontrakt Bella z Lunar Industries dobiega końca. Za dwa tygodnie ma wrócić do ukochanej żony Tess (Dominique McElligott) i trzyletniej córeczki Eve (Kaya Scodelario). Długotrwała rozłąka z najbliższymi, z którymi ma utrudnioną komunikację z powodu awarii łączności, odbija się na jego stanie zdrowia. Pojawiają się migreny, zawroty głowy, nudności, halucynacje i ogólne rozkojarzenie. Pewnego dnia podczas prac w terenie Sam ulega wypadkowi i traci przytomność. Jednak odzyskuje ją w bazie. Nabiera podejrzeń, że w pobliżu przebywa ktoś jeszcze. Zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące go pytania i odkrywa przerażającą prawdę.

Zrealizowany na podstawie scenariusza Nathana Parkera "Moon" to pełnometrażowy debiut brytyjskiego reżysera DUNCANA JONESA, prywatnie syna Davida Bowiego. To jedna z ciekawszych propozycji science fiction ostatnich lat, hołd złożony produkcjom gatunku z lat 70. i początku lat 80. XX wieku. Nie przypadkowo też film miał swoją premierę w 40. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. W "Moon" widać wyraźne inspiracje Tarkowskim, Kubrickiem i Lemem. To powrót do korzeni w kinie science fiction: koncentracja na człowieku i jego emocjach, zamiast na efektach specjalnych. Reżyser pokazał bohatera odizolowanego od reszty świata, w ograniczonej przestrzeni, który musi stawić czoła nie tylko własnym słabościom, ale także przerażającym faktom, które odkrywa. W księżycowej scenerii stawia pytania filozoficzne o to, kim jest człowiek i co go definiuje.

"Moon" to popis jednego aktora. Główną, podwójną rolę powierzono Samowi Rockwellowi ("Niebezpieczny umysł" - nagroda Srebrny Niedźwiedź, "Udław się" - Nagroda Specjalna Jury na festiwalu Sundance, "Frost/Nixon"), który wywiązał się z zadania znakomicie. Udało mu się odzwierciedlić cały wachlarz emocji, które targają bohaterem - począwszy od poczucia osamotnienia, na najgłębszych rozterkach egzystencjalnych skończąc. Za swój występ otrzymał nominację do nagrody Saturn. Komputerowi GERTY głosu użyczył Kevin Spacey. Autorem niezwykle klimatycznej muzyki do filmu jest Clint Mansell ("Resident Evil", "Źródło" - nominacja do Złotego Globu, "Zapaśnik"). Duncan Jones otrzymał za "Moon" nagrodę BAFTA za najlepszy debiut.

Co ciekawe, choć historia przedstawiona w "Moon" jest fikcyjna, wpleciono w nią wątki oparte na badaniach naukowych nad Helium-3, lekkim izotopem Helu, w którego złoża obfituje powłoka Księżyca. Wyniki prowadzonych badań wskazują, że Helium-3 jest niezbędnym składnikiem w procesie łączenia energii pochodzącej z różnych źródeł. Użycie go czyni energię przyjazną dla otoczenia naturalnego, co ma ogromne znaczenie dla rosnących potrzeb energetycznych Ziemi.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Wiele hałasu o nic. Po pełnych ekscytacji pozytywnych recenzjach
spodziewałem się czegoś lepszego. Wyszło bardzo przeciętnie, choć wielkie
uznanie twórców za przyzwoite efekty specjalne, zważywszy na skromny
budżet.

szymon_212

Jak dla mnie to ten film jest średni. Moja ocena to 3. Moim zdanie nien warto go oglądać i swój cenny czas tracić. Nie jest godnyy wcale polecenia ani uwagi.

szymon_212

Jak dla mnie to ten film jest średni. Moja ocena to 3. Moim zdanie nien warto go oglądać i swój cenny czas tracić.
Moon
reżyseria:
Wielka Brytania, 2009
Pełnometrażowy debiut brytyjskiego reżysera Duncana Jonesa, syna Davida Bowiego. "Moon" to jedna z ciekawszych propozycji science fiction ostatnich lat i powrót do korzeni gatunku: koncentracja na człowieku i jego emocjach, zamiast na efektach specjalnych. W roli głównej rewelacyjny Sam Rockwell.
science fiction
Moon
4,8 5 1 13