PREMIERA

2005.03.28

CANAL+ PREMIUM

MORSKIE CUDA

Wonders of the Sea

USA, 1998

,

gatunek: dokument

czas trwania: 48 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Urzekające piękno podwodnego świata oceanów stref tropikalnej i umiarkowanej; niezwykłej urody stworzenia je zamieszkujące, ich zachowania, ich wzajemne relacje.

Oceany zajmują 71% powierzchni ziemskiego globu. Nie bez powodu więc starożytni określali je mianem mitycznej rzeki opływającej cały świat. Stąd nazwy: w języku greckim "okeanos", a po łacinie "oceanus". W zależności od przyjętej nomenklatury przyjmuje się istnienie czterech (Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Arktyczny) lub trzech oceanów (wtedy Ocean Arktyczny, zwany Lodowatym wchodzi w skład Atlantyku).

Największe bogactwo różnorodnych form życia spotykamy w strefie tropikalnej i umiarkowanej. Pod wodą są tu prawdziwie baśniowe ogrody imponujące przepychem barw i kształtów. Mieszkańcy tego podwodnego świata koegzystują na pokojowych warunkach lub walczą o przetrwanie. Rozmaite gatunki ryb żyją obok drapieżnych wielorybów czy łagodnych delfinów. Po morskim dnie spacerują skorupiaki i mięczaki, koralowce, gąbki i wodorosty tworzą wielobarwne kobierce.

W tak nierzeczywistych warunkach trudno czasem odróżnić florę od fauny. Niektóre zwierzęta, by ratować życie, udają - zależnie od okoliczności - nieszkodliwe lub trujące rośliny. Czasem upodabniają się po prostu do piasku na dnie oceanu. W podwodnym świecie wygląd bywa bardzo zwodniczy. Przypominające rośliny koralowce są w istocie zwierzętami należącymi do jamochłonów. Ale żadna z zamieszkujących ten świat grup roślin czy zwierząt nie mogłaby istnieć bez pomocy sąsiadów. Wszystkie tworzą spójny ekosystem wzajemnie wspierających się organizmów, które od milionów lat funkcjonują na tych samych zasadach.
MORSKIE CUDA
USA, 1998
Urzekające piękno podwodnego świata oceanów stref tropikalnej i umiarkowanej; niezwykłej urody stworzenia je zamieszkujące, ich zachowania, ich wzajemne relacje.
dokument
MORSKIE CUDA
5,0 5 1 16