PREMIERA

2010.02.20

CANAL+ PREMIUM

MORZA I OCEANY

Seas and Oceans

Hiszpania, 2008

,

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Seria przyrodnicza ukazująca piękno i bogactwo podwodnego świata fauny i flory.

ODCINEK 1. MORZA I OCEANY. SEKRETY SERIALU
W odcinku wprowadzającym autorzy serialu opowiedzą, jak wielkie znaczenie mają duże akweny morskie dla ludzkości i całej planety. Zdefiniują różnice pomiędzy morzami i oceanami, a także zapowiedzą to, co zobaczymy w kolejnych odcinkach serii.

ODCINEK 2. SESZELE
Seszele tworzy 115 wysp znajdujących się pośrodku Oceanu Indyjskiego, niedaleko Madagaskaru. Cudowne krajobrazy, malownicze plaże i tropikalna roślinność sprawiają, że Seszele są prawdziwym rajem dla turystów. Wraz z twórcami serialu popłyniemy na wyspę Praslin, która w przeszłości często gościła piratów i handlowców zmierzających do Indii a także odwiedzimy La Digue, słynącą z olbrzymich żółwi, które można spotkać na jej plażach.

Nurkowanie jest niemal obowiązkowym punktem programu dla zwiedzających. Fascynaci podwodnego świata mogą podziwiać tu rafy koralowe a także spotkać wiele egzotycznych, choć często niebezpiecznych morskich stworzeń, jak manty, rekiny rafowe, skrzydlice ogniste czy barakudy.

ODCINEK 3. MORZA I OCEANY. FILIPINY
Republikę Filipin tworzy archipelag ponad 7100 wysp usytuowanych blisko południowo-wschodniego wybrzeża Azji. Plaże filipińskich wysp są jednymi z najpiękniejszych w regionie. Wraz z twórcami serialu udamy się na Cebu i Malapascuę. Tutejsze rafy koralowe sięgające 100 metrów poniżej powierzchni oceanu są zamieszkane przez najdziwniejsze formy życia. Są wśród nich egzotyczne ryby żabnicokształtne i brzytewkowate.

ODCINEK 4. MORZA I OCEANY. BAHAMY
Bahamy to archipelag wysp usytuowanych na największej mieliźnie Karaibów. Głębokość wody rzadko przekracza tu 20 metrów. Twórcy serialu wybiorą się z kamerami na wyprawę do podwodnego labiryntu u wybrzeży wyspy Andros, gdzie rafy koralowe tworzą skomplikowaną sieć tuneli.

ODCINEK 5. MORZE CZERWONE.
Egipski Park Narodowy Ras Muhammad usytuowany u wybrzeża Morza Czerwonego w południowej części Półwyspu Synaj jest wymarzonym miejscem dla pasjonatów nurkowania. Region obfituje w bogactwo raf koralowych, wśród których można spotkać ponad 1000 gatunków ryb. Morze kryje również pozostałości burzliwej historii. Wraz z twórcami serialu udamy się do wraku angielskiego statku Thistlegorm zatopionego przez Niemców podczas II wojny światowej.

ODCINEK 6. POLINEZJA FRANCUSKA
Polinezja Francuska to wspólnota zamorska zależna od Francji, obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym. Najbardziej znaną i jednocześnie najgęściej zaludnioną wyspą jest Tahiti, na której znajduje się stolica terytorium, Papeete. Wody w okolicach atolu Rangiroa, położonego ponad 300 kilometrów na północ od Tahiti, słyną z dużej liczebności rekinów. Występuje tu wiele gatunków tych ryb. Wraz z twórcami serialu będziemy mieli okazję przyjrzeć się tym pięknym i niebezpiecznym drapieżnikom.

ODCINEK 7. EL HIERRO
Wyspy Kanaryjskie to region chętnie odwiedzany przez nurków.
Doskonałe warunki naturalne - głęboka woda blisko brzegów, niespotykana przejrzystość sięgająca nawet 40 metrów oraz bogactwo tutejszej fauny zdecydowały o niezwykłej popularności wysp wśród poszukiwaczy podwodnych atrakcji. Wraz z twórcami serialu udamy się na El Hierro, najbardziej wysuniętą na południowy zachód wyspę archipelagu.

ODCINEK 8. MALEDIWY
Malediwy to ponad 1000 wysp usytuowanych w północnej części Oceanu Indyjskiego Wyspy koralowe wynurzone zaledwie kilka metrów ponad poziom morza otaczają dawno wygasłe wulkany. Prawdziwie bajeczne widowisko rozgrywa się nie na lądzie, a właśnie pod powierzchnią wody. Manty, tuńczyki, rozmaite gatunki rekinów, delfiny i żółwie oraz wiele innych zwierząt żyje w turkusowych wodach otaczających ponad dwadzieścia atoli archipelagu. Będziemy świadkami przypływów i odpływów podczas których morskie stworzenia toczą najbardziej intensywną walkę o przetrwanie.

ODCINEK 9. LOS ROQUES
Archipelag Los Roques usytuowany u wybrzeży Wenezueli tworzy kilkadziesiąt malowniczych raf koralowych otoczonych śnieżnobiałymi, piaszczystymi plażami. Ta rajska kraina o krystalicznie czystej wodzie znajduje się jedynie 170 kilometrów od Caracas, stolicy Wenezueli. W 1972 roku na terenie archipelagu powstał największy na Karaibach Park Narodowy, który ustanowiono by chronić unikalne bogactwo morskiej fauny i fory.

ODCINEK 10. MORZE ŚRÓDZIEMNE
Wraz z twórcami serialu odwiedzimy Morze Śródziemne, kolebkę współczesnej cywilizacji. Udamy się m.in. do francuskiego Port Cros, najstarszego morskiego parku narodowego i odwiedzimy słynącą z piaszczystych plaż hiszpańską Formenterę. Popłyniemy również na włoską Ustikę, powulkaniczną wyspę, której okolice są istnym rajem dla płetwonurków.

ODCINEK 10. MEKSYK
W tym odcinku twórcy serialu udadzą się m.in. na półwysep Jukatan. Wśród wielu regionalnych atrakcji zobaczymy naturalne studnie skalne, tzw. cenotes zasilane przez system wód gruntowych. Majowie wierzyli, że akweny te są drzwiami do podziemnego świata. W przejrzystych wodach cenotes wciąż można natrafić na liczne ślady kultury rdzennych mieszkańców półwyspu.

ODCINEK 12. INDONEZJA
Wraz z twórcami serialu udamy się na indonezyjski archipelag Raja Ampat. Region ten słynie z olbrzymiej różnorodności morskiej fauny. Na północ od wyspy Batanta można spotkać niezliczone ilości barrakud, ryb motyli a także niebezpiecznych węży morskich. W okolicach wyspy Penemu występuje wiele gatunków rekinów, a wody w pobliżu wyspy Mansuar są prawdziwym królestwem koników morskich.

ODCINEK 13. WYSPA KOKOSOWA
W ostatnim odcinku serialu jego twórcy zabiorą widzów w podróż na wyspę kokosową leżącą na Oceanie Spokojnym, 500 km na zachód od wybrzeża Kostaryki. Cały obszar wyspy jest aktualnie parkiem narodowym, wpisanym w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pasjonaci podwodnych wypraw często określają pływanie w tych okolicach jako "nurkowanie z dreszczykiem". Wśród niezliczonych stworzeń morskich można tu spotkać wiele gatunków rekinów. Odkąd wyspa stała się parkiem narodowym, te wspaniałe i niebezpieczne drapieżniki żyją tu niezagrożone przez kłusowników.

WASZE OPINIE

Pio

Dobrze, że serial został zakupiony w HD więc można miło spędzić czas przed TV z bd.
jakością.

Jacek35

Przepiękna seria, gorąco polecam maniakom podróży, szczególnie dobrze prezentuje się w jakości HD na dużej plazmie.
MORZA I OCEANY
Hiszpania, 2008
Seria przyrodnicza ukazująca piękno i bogactwo podwodnego świata fauny i flory.
serial dokumentalny
MORZA I OCEANY
4,3 5 1 17