Fox
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2009.07.08

CANAL+ PREMIUM

Moulin Rouge

Moulin Rouge!

USA/Australia, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: musical

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zrealizowany z ogromnym rozmachem, dopracowany choreograficznie musical Baza Luhrmanna z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.

Ubogi pisarz Christian (Ewan McGregor) zakochuje się w pięknej Satine (Nicole Kidman), gwieździe najsłynniejszego i najbardziej skandalizującego klubu nocnego w Paryżu. Ich miłość zostaje wystawiona na wielką próbę. W zmysłowej artystce zakochuje się bowiem bogaty książę (Richard Roxburgh) i od jej uległości uzależnia finansowanie "Moulin Rouge".

"Świat jest kabaretem, a życie grą toczącą się na jego scenie" - mówił BAZ LUHRMANN. W jego "Moulin Rouge" nie chodzi o fabułę, a o muzykę, która jest tu najistotniejsza. Duże wrażenie robią trzy sceny: odśpiewanie "Smells Like Teen Spirit" Nirvany, "Roxanne" The Police i rozśpiewany dialog kochanków, przerzucających się cytatami ze znanych przebojów z "All You Need Is Love" na czele. Reżyser dokonał śmiałego zabiegu - przeniósł kilkanaście przebojów lat 90. do Paryża końca XIX wieku, ale tak naprawdę czas jest dla niego sprawą umowną. "Moulin Rouge" ma bowiem niewiele wspólnego z końcem XIX stulecia (bohema, nocne kluby, kankan i absynt), a więcej z baśniowym "zawsze i wszędzie", dziejącym się w przepysznej scenografii, wśród wyraźnie scharakteryzowanych i skontrastowanych bohaterów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w filmie pojawiają się autentyczne postacie tamtych czasów, jak choćby Toulouse-Lautrec (John Leguizamo). Jest to ukłon reżysera w stronę minionej epoki, która, jak żadna inna, obfitowała w cudaków i oryginałów.

Zrealizowane z ogromnym rozmachem, dopracowane choreograficznie ujęcia robią niesamowite wrażenie. Przenosimy się w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe, czas i przestrzeń odchodzą na dalszy plan i liczy się tylko widowisko. Jak w "Show Must Go On" Queen, również cytowanym w filmie.

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, Brigitte Broch, Catherine Martin, Moulin Rouge
Najlepsze kostiumy, Angus Strathie, Catherine Martin, Moulin Rouge
Najlepsza komedia lub musical, Moulin Rouge
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Nicole Kidman, film Moulin Rouge
Najlepsza muzyka, Craig Armstrong, Moulin Rouge

WASZE OPINIE

:)super

Moim zdaniem film jest swietny! Aktorzy perfekcyjnie odegrali swe role. Nicole w filmie odegrała kawał dobrej roboty. Świetny głos :)

magda

To jest naprawde piękny film...super piosenki jak elephan love melody albo diamonts it fiend...nicole świetnie zagrała.polecam ;)

Kubol1910

Musicale to dla mnie chleb powszedni. Uwielbiam "Upiora w operze", "Sweeney Todd'a". "Moulin Rouge" to jeden z najlepszych filmów z tego gatunku filmowego. Porywający, oszałamiający z niesamowitą choreografią. Warto nadmienić o zapadających w pamięć piosenkach śpiewanych przez Nicole Kidman i Ewana McGregor'a. Były to jedne z lepszych utworów jakie stworzono. Choć kicz, który aż bije z ekranu jest wyczuwalny, nie zmienia to faktu iż obraz twórcy "Australii" jest świetną pozycją dla fanów musicali. Warto !
Moulin Rouge
reżyseria:
USA/Australia, 2001
Zrealizowany z ogromnym rozmachem, dopracowany choreograficznie musical Baza Luhrmanna z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.
musical
Moulin Rouge
4,5 5 1 42