Fox

PREMIERA

2009.12.27

CANAL+ PREMIUM

MÓW MI DAVE

Meet Dave

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W Nowym Jorku ląduje pozaziemski obiekt kosmiczny w postaci czarnoskórego mężczyzny (Eddie Murphy) ubranego w niemodny biały garnitur. Zakamuflowany statek o przybranym imieniu Dave umożliwia Obcym kontakt z Ziemianami.

W jego wnętrzu znajduje się wyszkolona ekipa sterujących nim miniaturowych kosmitów, którzy przybyli na Ziemię w poszukiwaniu nowych źródeł energii, mających uratować od zagłady ich planetę. Aby tego dokonać, muszą odnaleźć wysłaną wcześniej sondę, która znajduje się teraz w posiadaniu 11-letniego Josha Morrisona (Austyn Lynd Myers). Mają na to zaledwie dwa dni, bo na tyle wystarczy im zasilania. Dave rusza na poszukiwania i szczęśliwym zbiegiem okoliczności wpada pod samochód, którym kieruje matka Josha, Gina Morrison (Elizabeth Banks).

"Mów mi Dave" w reżyserii BRIANA ROBBINSA ("Luz Blues", "Gang dzikich wieprzy", "Norbit") jest próbą ożywienia popularnego pod koniec lat 80. XX wieku gatunku kina familijnego science fiction. Pomysł umieszczenia w ludzkim ciele miniaturowego człowieka jest znany choćby z filmu "Interkosmos" z Dannisem Quaidem i Mag Ryan. Pomniejszanie było też kanwą udanej komedii "Kochanie zmniejszyłem dzieciaki". Jednak w odróżnieniu do poprzednich tytułów bohaterami "Mów mi Dave" są przedstawiciele obcej cywilizacji, żyjący na pokładzie statku kosmicznego, który przybrał ludzką formę. Autorzy scenariusza Rob Greenberg, który wcześniej przez pięć lat pracował przy serialu "Frasier", oraz Bill Corbett starali w pełni wykorzystać komediowy potencjał historii, ale też sprawić, aby postaci były wyraziste i przeszły wiarygodną przemianę. Ich projektem zainteresował się nominowany do Oscara i BAFTY za "Małą Miss" producent David T. Friendly ("Szalona odwaga", "Tunel", "Dr Dolittle", "Pozew o miłość"). Dwaj inni producenci, Todd Komarnicki ("Elf") i Jon Berg ("Wyścig z czasem"), zwrócili szczególną uwagę na komediowe przedstawienie wewnętrznej przemiany bohaterów. Przybysze z obcej planety uczą się ludzkich zachowań i poznają emocje, które podobnie jak indywidualizm nie istnieją tam, skąd pochodzą.

Eddie Murphy ("Gliniarz z Beverly Hills", "Nieoczekiwana zamiana miejsc", "Gruby i chudszy", "Małolaty u taty") w swojej trzydziestoletniej karierze aktorskiej wcielał się już w kilka ról w jednym filmie, a w "Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów" zagrał aż osiem postaci. W "Mów mi Dave" kreuje dwie: pojazd kosmiczny pod postacią człowieka, w którym rezyduje stuosobowa ekipa oraz kapitana, który owym człowiekiem-statkiem steruje. Przy czym większym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o konieczną sprawność fizyczną, okazało się zagranie pojazdu kosmicznego. Sceny, w których Murphy jako statek przemierza Nowy Jork to popis jego warsztatowych możliwości - widać, że aktor ma stuprocentową kontrolę nad ciałem i każdy gest jest dokładnie zaplanowany. Z niezwykłą precyzją pokazuje też, z jaką trudnością nieożywiony "statek" uczy się chodzić czy rzucać piłką. Zdaniem Todda Komarnickiego Eddie Murphy swoją kreacją oddaje cześć takim artystom, jak Buster Keaton czy Charlie Chaplin.

Elizabeth Banks ("Złap mnie, jeśli potrafisz", seria "Spider Man", "40-letni prawiczek") gra Ginę Morrison, samotną matkę, która po śmierci męża nie potrafi ułożyć sobie życia. Wraz z synem Joshem, którego zagrał Austyn Lynd Myers pomagają Dave'owi poznać Nowy Jork, a w tym czasie sterująca statkiem ekipa przechodzi wielkie zmiany. Ed Helms ("Noc w muzeum", "Evan Wszechmogący") zagrał Numer Dwa, który ma duże ambicje i chce przejąć pozycję lidera wyprawy, gdy tylko zauważa, że kapitanem zaczynają rządzić emocje. Tymczasem Numer Trzy zagrana przez Gabrielle Union ("W rękach Boga", "Bad Boys II", "Łamiąc wszystkie zasady") rozumie swojego dowódcę. Co więcej, darzy go uczuciem, o czym przekonuje się, gdy poznaje ludzkie emocje - radość, smutek i zazdrość. Wyróżniającym się członkiem załogi jest także Numer Siedemnaście w wykonaniu Kevina Harta ("Straszny film 3-4", "Nadchodzi Polly", "Wielkie kino"), który przypadkowo wpada do kubka z kawą policjanta Dooleya (Scott Cann).

Scenograf Clay A. Griffith ("Lepiej być nie może", "Stuart Malutki", "Norbit") zaprojektował wnętrze statku, które odpowiada budowie ludzkiego ciała, a nagrodzony Oscarem za efekty wizualne we "Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia" Mark Stetson pomógł stworzyć świat widziany oczyma kapitana i Numeru Trzy. Autorem zdjęć do "Mów mi Dave" jest J. Clark Mathis ("Egzamin dojrzałości", "Rocky Balboa", "Norbit"), a kostiumy zaprojektowała dwukrotnie nominowana do Oscara ("Malcolm X", "Amistad") Ruth E. Carter.

WASZE OPINIE

piter666

Film dozwolony od lat 3 do 99. Nie każdemu musi się podobać. Również nie wszystkim 13 - latkom. I dlatego zachęcam do oglądnięcia każdego. Niewątpliwie sporo jest zabawnych dialogów. Oczywiście akcja jest surrealistyczna. Ale czy film Faceci w czerni była bardziej realistyczny? Czy statek kosmiczny w kształcie Murphyego jest realniejszy niż ten np. z Gwiezdych Wrót ? Czy Dave-statek ,lądujący twarzą w piasku jest mniej abstrakcyjny niż gdyby został transponowany a'la Terminator za pomocą czegoś tam ,na naszą planetę. Miało być śmiesznie i było tyle, że po amerykańsku. Ale czy humor klasyki Monthy Pythona jest bardziej wysublimowany? [:-0] W polskich realiach komedia to film, w którym roi się od przekleństw, zdrad małżeńskich, gangsterów..... a filmem wcale nie jestem zachwycony. Obejrzałem i się śmiałem / dość często /[;-)]

barnee

Tzw. kino familijne. Idealny filmik do obejrzenia z przyjemnością przez dzieci, rodziców i dziadków. Prawie jak Sami Swoi :) Równie dobrze historia mogła być przedstawiona w formie animowanej, wtedy by wyszedł taki Film o pszczołach, tylko zamiast pszczół mali kosmici. O dubbingu nie wspomnę przez litość.

villemo

No właśnie - może ten film należy rozpatrywać w kategorii produkcji dla dzieci? Szczególnie że tym razem Eddie nie eksplodował humorem zbyt dosadnym, a i przesłanie całości jest na poziomie percepcji kilkulatka. Wyłożona niczym kawa na ławę wartość poświęcenia dla przyjaźni plus krótkowzroczny happy end
[spoiler= ] bo przecież misja załogi statku się nie powiodła, planeta przybyszy jest zagrożona, ale co tam, odlatujemy szczęśliwi[/spoiler]

W kategorii produkcji dla powiedzmy 7 - 12-latków* wolę Dave'a niż np. "Szkołę szpiegowania".

--------------
[i]* tak, to jest moja kategoria wiekowa ;)[/i]
MÓW MI DAVE
reżyseria:
USA, 2008
W Nowym Jorku ląduje pozaziemski obiekt kosmiczny w postaci czarnoskórego mężczyzny (Eddie Murphy) ubranego w niemodny biały garnitur. Zakamuflowany statek o przybranym imieniu Dave umożliwia Obcym kontakt z Ziemianami.
komedia
MÓW MI DAVE
3,8 5 1 13