PREMIERA

2005.03.21

CANAL+ PREMIUM

MOWA ZWIERZĄT

Animal Informers

Wlk. Brytania, 1997

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 51 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Język, jakim posługują się przedstawiciele poszczególnych gatunków świata zwierząt wciąż stanowi zagadkę dla człowieka.

Dlaczego pszczoły wiedzą jak trafić do ula? Jakim kodem posługują się mrówki przy budowie mrowiska? Czy lwy zdobywają pozycję w stadzie tylko za pomocą kłów i pazurów? Skąd samce ptaków i ssaków wiedzą, kiedy są mile widziani przez potencjalne partnerki?

Dokument stara się odpowiedzieć na niektóre z tych pytań prezentując najnowsze odkrycia naukowe. Dużą rolę w procesie komunikacji między zwierzętami pełnią barwy. Czasem są sygnałem ostrzegawczym (np. barwy roślin trujących), niekiedy wskazują źródło pożywienia (np. dla owadów), a kiedy indziej - atrakcyjny obiekt gotowy do prokreacji (np. ptaki, które rokrocznie zmieniają barwę upierzenia na "godową"). Sposobem komunikacji może być też sam ruch, który np. dla obdarzonych znakomitym wzrokiem gadów bywa sygnałem do ataku. Dla ptaków ruch w postaci niezwykłego tańca wykonywanego najczęściej przez samca jest ważnym elementem języka godowego. Większość ssaków i niektóre płazy (żaby) porozumiewa się za pomocą dźwięków. Czasem - jak w przypadku delfinów - są to dźwięki nadawane na niedostępnej dla ludzkiego ucha częstotliwości. Najbliższe pod względem genetycznym człowiekowi szympansy porozumiewają się językiem dźwiękowo-migowym. Domeną ssaków jest również nie do końca jeszcze poznany mechanizm komunikacji za pomocą feromonów - substancji zapachowych sygnalizujących m.in. gotowość do prokreacji.

Większość, jeśli nie wszystkie gatunki żyjące na Ziemi wykształciły w procesie ewolucji właściwe sobie sposoby komunikacji. Często są one dużo sugestywniejsze i skuteczniejsze niż ludzka mowa.
MOWA ZWIERZĄT
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1997
Język, jakim posługują się przedstawiciele poszczególnych gatunków świata zwierząt wciąż stanowi zagadkę dla człowieka.
dokument
MOWA ZWIERZĄT
1,0 5 1 2