PREMIERA

2008.07.05

CANAL+ PREMIUM

Mr. Brooks

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Thriller psychologiczny z Kevinem Costnerem i Demi Moore w nietypowych dla siebie rolach. Z pozoru porządny, szanowany obywatel, przykładny mąż i ojciec prowadzi podwójne życie - za fasadą człowieka bez skazy ukrywa straszliwą prawdę.

Pan Brooks (Kevin Costner) to na pozór zwyczajny człowiek. Prowadzi udane życie biznesmena z kochającą żoną (Marg Helgenberger) i dziećmi u boku. Jest też hojnym filantropem i nigdy nie waha się pomóc potrzebującym, za co został nagrodzony tytułem "Człowieka roku" w Portland. Ale to wszystko pozory. W rzeczywistości Brooks to seryjny morderca, znany z tego, że na miejscu zbrodni zostawia krwawe odciski palców swych ofiar. Dzięki nieposzlakowanej opinii, wrodzonemu sprytowi i inteligencji pozostaje poza wszelkim podejrzeniem.

Tymczasem od ostatniego zabójstwa mijają dwa lata, podczas których Brooks powstrzymuje się przed dokonaniem kolejnej zbrodni. Uczęszcza nawet na spotkania AA, choć nie zdradza tam natury swoich problemów. W końcu popychany do działania przez sadystyczne alter ego w postaci Marshalla (William Hurt), znów uderza, zabijając parę kochanków. Perfekcyjny dotychczas Brooks popełnia jednak tym razem błąd. Zostaje zauważony i sfotografowany przez podglądacza (Dane Cook), który zaczyna go szantażować. Na trop zabójcy wpada jednocześnie impulsywna detektyw Atwood (Demi Moore), która w pracy odreagowuje problemy, z którymi zmaga się w życiu rodzinnym. Na domiar złego z więzienia ucieka przestępca, którego kiedyś posłała za kratki i który teraz planuje się na niej zemścić.

Obraz BRUCE'A A. EVANSA to przewrotny dreszczowiec, zabierający widza w podróż po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej psychiki. "Rzecz w tym, że panem Brooksem może być każdy, kogo znasz" - tłumaczy Evans, współautor scenariusza i reżyser. Do udziału w filmie udało się zaprosić Kevina Costnera, który święcił największe triumfy blisko 20 lat temu dzięki "Tańczącemu z wilkami", w którym nie tylko zagrał, ale i wyreżyserował. Pamiętna superprodukcja przyniosła mu 2 Oscary. Przyjmując tytułową rolę Mr. Brooksa, Costner podważył wizerunek czarującego przystojniaka, z jakim jest kojarzony. O swojej postaci mówił: "Nie ulega wątpliwości, że Brooks popełnia podłe czyny, ale interesującym czyni go fakt, że w przeciwieństwie do większości seryjnych zabójców, cały czas zmaga się ze swoim sumieniem". U boku Costnera wystąpiła Demi Moore, o której od pewnego czasu jest głośno raczej z powodu związku z dużo młodszym Ashtonem Kutcherem, niż ze względu na aktorskie wyczyny. Jedną z kluczowych postaci filmu jest Marshall, tajemniczy morderca funkcjonujący w najodleglejszych zakątkach umysłu Brooksa. Rola ta, za sugestią samego Costnera, przypadła Williamowi Hurtowi, który w 1986 roku za kreację w "Pocałunku kobiety pająka" zdobył Złotą Palmę w Cannes i Oscara. Obraz ten rozpoczął dobrą passę aktora, bowiem dwa kolejne lata przyniosły mu role, którymi ponownie walczył o statuetkę Akademii ("Telepasja" i "Dzieci gorszego boga"). Po latach, w 2006 roku raz jeszcze był nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w "Historii przemocy". Widzowie pamiętają go natomiast z ról w takich filmach, jak "Zmiana pasa" czy "As wywiadu - historia Roberta Hanssena". Warto wspomnieć, że twórca muzyki do "Mr. Brooksa", młody kompozytor Ramin Djawadi, został nominowany do nagrody World Soundtrack Award jako "odkrycie roku".

WASZE OPINIE

jer

W sumie dobry, no i zakończenie pod Mr Brooks 2

gaff

Dobry,mocny,nieco psychologiczny.Lubię takie filmy,o których chętnie wspominam:)

villemo

Wszystko juz powiedziano - Costner, Hurt - dwa duze plusy. Demi - ...

Ciekawa propozycja w sumie. Wciąga.
Mr. Brooks
reżyseria:
USA, 2007
Thriller psychologiczny z Kevinem Costnerem i Demi Moore w nietypowych dla siebie rolach. Z pozoru porządny, szanowany obywatel, przykładny mąż i ojciec prowadzi podwójne życie - za fasadą człowieka bez skazy ukrywa straszliwą prawdę.
thriller
Mr. Brooks
4,4 5 1 82