PREMIERA

2006.09.09

CANAL+ PREMIUM

MR. & MRS. SMITH

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jane (Angelina Jolie) i John (Brad Pitt) Smithowie poznali się przed kilkoma laty w Bogocie. Wzajemne oczarowanie niebawem zaowocowało ślubem.

Po sześciu latach zgodnego pożycia Jane i John nie różnią się niczym od innych par: mieszkają w przytulnym domku na przedmieściach i z trudem przezwyciężają małżeńską rutynę. Mają niewielu przyjaciół. Do wąskiego grona osób, z którymi spotykają się prywatnie należą Eddie (Vince Vaughn) i Jasmine (Kerry Washington). Jednak małżeńska nuda nie grozi Smithom. Każde z nich, w tajemnicy przed partnerem, prowadzi drugie życie. Spokojni państwo Smithowie to w rzeczywistości pracujący na zlecenie zabójcy. Oboje cieszą się opinią niezastąpionych w swojej branży. Problem w tym, że wykonują "usługi" dla konkurencyjnych zleceniodawców. Akcja nabiera kolorytu, gdy każde z osobna dostaje zlecenie zlikwidowania niebezpiecznego zabójcy, którym okazuje się szanowny małżonek. Rozpoczyna się niebezpieczne polowanie. Małżonkowie wykorzystują cały arsenał znanych sobie środków. Szybko zaczynają rozumieć, że zleceniodawcom zależy na śmierci ich obojga. Postanawiają połączyć siły. Ta decyzja uratuje zarówno ich życie, jak i małżeństwo.

Punktem wyjścia do realizacji "Mr. & Mrs. Smith" był scenariusz Simona Kinberga ("Fantastyczna czwórka", "X-Men 3"). Tekst był jego pracą dyplomową na wydziale filmowym uniwersytetu Columbia. Scenariuszem zainteresował się laureat Oscara (scenariusz do "Pięknego umysłu") Akiva Goldsman, uznany scenarzysta ("Klient", "Człowiek ringu") oraz producent tak głośnych filmów, jak "Constantine" i "Posejdon". Zrobiło na nim wrażenie świetne połączenie komedii, romansu i filmu akcji. Jednak przed przystąpieniem do produkcji oryginalny tekst przeszedł kilkadziesiąt poprawek. Reżyserii filmu podjął się DOUG LIMAN, twórca "Swingers" i "Tożsamości Bourne'a". Autorem zdjęć jest Bojan Bazelli ("Król Nowego Jorku", "Kalifornia", "Uwięziona Helena"), a kompozytorem muzyki został John Powell ("Podróż przedślubna", "Włoska robota", "Alfie"), który pracował już z Limanem na planie jego "Tożsamości Bourne'a". Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, okolicach Los Angeles i w Rzymie. Zadbano o jak największą wiarygodność realizacji. Aktorzy brali udział w lekcjach strzelania prowadzonych przez kaskaderów Mica Rodgersa i Tima Trella. Uczyli się też taktyk prowadzenia operacji specjalnych od żołnierza jednostki SEAL, Marka Stefanicha. Do ich dyspozycji była najnowocześniejsza broń palna: zarówno służąca do samoobrony (Taser), jak i do ataku (karabiny maszynowe, MP5). Aktorzy sami wykonywali większość kaskaderskich ewolucji i pobierali lekcje tańca pod okiem cenionej choreografki Marguerite Derricks. Te ostatnie miały zapewnić "baletową" grację i finezję scen akcji charakterystyczną dla produkcji z Hong Kongu. O rolę pana Smitha ubiegali się Johnny Depp i Will Smith, ale ostatecznie powierzono ją Bradowi Pittowi. Postać jego filmowej żony miały z kolei zagrać Catherine Zeta-Jones, Nicole Kidman lub piosenkarka Gwen Stefani. Wybór padł jednak na Angelinę Jolie. Niecodzienny scenariusz Kinberga bardzo podobał się aktorce. Jolie zdobyła Oscara za "Przerwaną lekcję muzyki". Była również gwiazdą takich produkcji, jak "Tomb Raider", "60 sekund", "Kolekcjoner kości" i "Aleksander". Brad Pitt, jej partner na ekranie i w życiu, wystąpił w tak głośnych filmach jak "Thelma i Louise", "Kalifornia", "Wywiad z wampirem", "Siedem lat w Tybecie", "12 małp", "Siedem", "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra", "Troja". W "Mr. & Mrs. Smith" pojawiają się również: Vince Vaughn ("Psychol", "Sztuka zrywania"), Adam Brody ("American Pie 2", serial "Tajemnice Smallville") i Kerry Washington ("Piętno" "Ray"). Film wyróżniono m.in. MTV Movie Award za najlepszą walkę (Jolie-Pitt) oraz trzema Teen Choice Award (dwie nagrody dla Jolie i jedna dla duetu Jolie-Pitt).BRAD PITT

Brad Pitt należy dziś do najsłynniejszych amerykańskich aktorów, ale jego droga do sukcesu nie była prosta. William Bradley Pitt przyszedł na świat 18 grudnia 1963 roku w miasteczku Shawnee w Oklahomie. Jest najstarszy z sześciorga rodzeństwa. Jego matka pracowała w szkole jako pedagog, a ojciec kierował firmą zajmującą się transportem ciężarowym. Pittowie nie byli zamożni, ale bardzo religijni i jako gorliwi baptyści spędzali w kościele każdą niedzielę. Brad uczęszczał do kościelnej szkółki i już jako nastolatek zaczął dorabiać jako sprzedawca. W czasach szkolnych uprawiał liczne sporty (tenis, koszykówka), śpiewał w chórze i występował w kółku teatralnym. Jego pierwszym zawodem jest dziennikarstwo (specjalność: reklama), które studiował na uniwersytecie w Missouri. Pasjonował się też wówczas grafiką użytkową i wzornictwem. Po przeprowadzce do Los Angeles pracował jednak najpierw jako kelner, a potem model i aktor. Na kursy nowego zawodu przeznaczał większość zarobionych pieniędzy. Na ekranie zadebiutował w drugiej połowie lat 80. w popularnym serialu telewizyjnym "Dallas". Na prawdziwy sukces musiał jednak czekać prawie 5 lat. Przyniosła go rola J.D. w "Thelmie i Louise". Kolejne głośne filmy - "Kalifornia" i "Prawdziwy romans" - ugruntowały jego pozycję i dały status gwiazdy. W bogatym dorobku aktora są dziś takie hity jak "Wywiad z wampirem", "Wichry namiętności" (nominacja do Złotego Globu), "12 małp" (Złoty Glob i nominacja do Oscara), "Siedem", "Uśpieni", "Podziemny krąg", "Zawód: Szpieg", "Siedem lat w Tybecie", "Mexican", "Troja", "Mr. & Mrs. Smith", "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" i "Ocean's Twelve: Dogrywka".

Burzliwe życie osobiste aktora często było obiektem prasowych spekulacji. Spotykał się m.in. z Juliette Lewis (wówczas niepełnoletnią) i Gwyneth Paltrow (z którą sam zerwał zaręczyny). Jego kilkuletnie małżeństwo z gwiazdą serialu "Przyjaciele" Jennifer Aniston zakończyło się rok temu głośnym rozwodem. Kolejna jego partnerka to Angelina Jolie, z którą ma kilkumiesięczną córkę Shiloh Nouvel i dwoje adoptowanych dzieci (Zahara i Maddox). Pitt to jedyny mężczyzna dwukrotnie wybrany "Najseksowniejszym" przez magazyn "People".ANGELINA JOLIE

Angelina Jolie to bez wątpienia jedna z najjaśniejszych gwiazd Hollywood. Aktorka słynie nie tylko z urody i talentu, ale też niekonwencjonalnego życiorysu. Przyszła na świat 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles jako Angelina Jolie Voight. Nie tylko miejsce urodzenia skazywało ją na aktorską profesję. Jej ojciec Jon Voight jest wybitnym aktorem, laureatem Oscara ("Nocny kowboj") a matką Angeliny jest francuska aktorka i modelka Marcheline Bertrand, jej starszym bratem James Haven Voight, a do chrztu trzymała ją znana aktorka Jaqueline Bisset ("Pod wulkanem"). By uniknąć porównań ze sławnym ojcem, Angelina wybrała swoje drugie imię, "Jolie", na artystyczne nazwisko. Zadebiutowała na ekranie już jako 5-latka u boku ojca w filmie "Lookin' to Get Out". Sześć lat później zaczęła edukację w słynnej szkole aktorskiej Lee Strasberga. Była tzw. trudnym dzieckiem: należała do punków i wcześnie zaczęła samodzielne życie. Już jako nastolatka zrobiła karierę w roli modelki. Występowała wówczas często w wideoklipach gwiazd takich, jak Lenny Kravitz i The Rolling Stones. Wciąż jednak ciągnęło ją do prawdziwego aktorstwa. Rozpoczęła więc studia na wydziale filmowym uniwersytetu w Nowym Jorku, a potem wstąpiła do Met Theatre Group - trupy, w której występowali tak znani aktorzy, jak Holly Hunter czy Ed Harris. W połowie lat 90. nastąpił przełom w jej karierze ekranowej. Znakomicie przyjęto jej role w "Hakerach" oraz telewizyjnych filmach "George Wallace" i "Gia". Kreacje w dwóch ostatnich wyróżniono Złotymi Globami. Kolejny Złoty Glob i Oscara przyniosła jej "Przerwana lekcja muzyki". Potem mogła już przebierać w propozycjach. Zagrała m.in. w "Zmęczenie materiału", "Kolekcjonerze kości", "60 sekund", "Bez granic", "Złodzieju życia", "Sky Kapitan i świat jutra", "Mr. & Mrs. Smith", tytułową postać w "Tomb Rider" oraz matkę głównego bohatera w "Aleksandrze".

Znana jest ze swojej działalności charytatywnej i dalekich podróży, szczególnie do Afryki. Fascynują ją węże, tatuaże i noże, których ma pokaźną kolekcję. Kilkakrotnie zamężna, żona Johnny Lee Millera, Billy Bob Thorntona i Brada Pitta, z którym ma córkę Shiloh Nouvel (urodzoną w Afryce) i dwoje adoptowanych dzieci: syna Maddoxa Chivana i córkę Zaharę Marley.

WASZE OPINIE

matost8

Typowa holywoodzka komedia sensacyjna z przeciętną fabułą i fajnymi efektami specjalnymi. Plus oczywiście "najpiękniejsi" holywoodzcy aktorzy w rolach głównych. Banalny film, który ogląda się na luzie bez zbtniego zastanawiania się nad jego sensem. Polecam ten film ze względu na to, że przyjemnie się go ogląda.

marsil

Nieco się zawiodłem. Obydwoje mieli już lepsze filmy, ale można popatrzeć.

the dark

Nie był taki zły, ale spodziewałem się czegoś lepszego. Mimo to warto obejrzeć, choćby dla samej Angeliny. ;)
MR. & MRS. SMITH
reżyseria:
USA, 2005
Jane (Angelina Jolie) i John (Brad Pitt) Smithowie poznali się przed kilkoma laty w Bogocie. Wzajemne oczarowanie niebawem zaowocowało ślubem.
komedia sensacyjna
MR. & MRS. SMITH
4,5 5 1 145