PREMIERA

2012.01.06

CANAL+ PREMIUM

Mr Nobody

Belgia, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat fantasy

czas trwania: 134 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pewnego ranka Nemo Nobody (Jared Leto) budzi się w 2092 roku. Ma 118 lat i jest ostatnim śmiertelnym człowiekiem na Ziemi.

W nowym świecie, w którym człowiek skolonizował Marsa i wygrał walkę ze wszystkimi chorobami, starzec budzi powszechne zainteresowanie. Znudzeni własną doskonałością ludzie głosują w audiotele, czy należy pozwolić mu umrzeć. Nemo ostentacyjnie twierdzi, że jest rok 2009, on ma dopiero 34 lata i wiedzie zwyczajne życie z żoną Elise (Sarah Polley) i trojgiem dzieci. Psychiatra dr Feldheim (Allan Corduner) hipnotyzuje go, aby wywołać wspomnienia. O swojej biografii Nemo opowiada także młodemu, wścibskiemu dziennikarzowi (Daniel Mays). Okazuje się, że życie Nobody'ego toczyło się w kilku równoległych światach, a wszystkie je łączy osoba Anny (Diane Kruger), jego jedynej prawdziwej miłości. Różne decyzje i rozmaite zbiegi okoliczności raz oddalają, raz przybliżają ich do siebie. Aby wrócić do dawnego życia, Nemo musi znaleźć odpowiedzi na kilka istotnych pytań.

JACO VAN DORMAEL zdobył uznanie w latach 90. filmami "Toto bohater" i "Ósmy dzień". Uprawia kino, w którym łączy powiastki filozoficzne z błazenadą, slapstickiem i kiczem. Scenariusz filmu "Mr. Nobody" jego autorstwa powstawał prawie 7 lat. To najdroższa w historii kina belgijskiego produkcja. Odrzucona przez festiwal w Cannes, została entuzjastycznie przyjęta w Wenecji i uhonorowana Nagrodą Specjalną oraz nominacją do Złotego Lwa. "Mr. Nobody" wygrał też w plebiscycie widzów, towarzyszącym przyznawaniu Europejskiej Nagrody Filmowej. Obraz Van Dormaela nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, ponieważ został pomyślany jako pewnego rodzaju eksperyment. Podejmując rozważania na temat losu, przypadku, wolnej woli, wyboru, pamięci, czasu, śmierci i nieśmiertelności reżyser zrezygnował z linearnej narracji i tradycyjnego języka kina. Punktem wyjścia jest w filmie fenomen i istota człowieczeństwa. Życie jest uzależnione od dokonywanych wyborów, jest mozaiką utkaną ze szczegółów - wystarczy drobna zmiana ich układu i całość nabiera innego kształtu. Doświadczenie, które proponuje Van Dormael polega na niedokonywaniu wyboru, by się przekonać, że wszystkie opcje są ciekawe, nie ma dobrych lub złych wyborów, tylko różne sposoby na ich przeżycie. Van Dormael eksperymentuje z czasem i ruchem, a fragmenty w stylu science fiction przeplatają się z partiami w konwencji dokumentu i dramatu. "Mr. Nobody" to także film o miłości i jej różnych postaciach. Związek z Anną (Diane Kruger - "Kopia Mistrza", "Dla niej wszystko", "Bękarty wojny") to idealizacja miłości młodzieńczej, za którą bohater tęskni przez całe dorosłe życie. Relacja z Élise (Sarah Polley - "Moje życie beze mnie", "Życie ukryte w słowach", "Istota"), która cierpi na depresję, bazuje na dystansie między nimi, a wspomnienie niekochanej Jeanne (Linh Dan Pham - "W rytmie serca", "Jedź i długo nie wracaj") pokazywane jest jakby spoza kadru, fragmentarycznie. W roli Nemo wystąpił Jared Leto ("Aleksander", "Pan życia i śmierci", "Samotne serca"), który umiejętnie przeobraża się w różne wersje tej samej postaci.

Krytycy piszący o "Mr. Nobody" zwracają uwagę na cytaty z filmów "Zakochany bez pamięci", "Źródło", "Memento", "Matrix", "Przypadek" i wielu innych. Jaco Van Dormael twierdzi jednak, że obrazy te nie były źródłem jego inspiracji. Za zdjęcia do filmu Christophe Beaucarne ("Irina Palm", "Niebo nad Paryżem", "Coco Chanel") został uhonorowany nagrodą na Stockholm Film Festival 2009, a Sylvie Olivé otrzymała nagrodę Złota Osella za scenografię na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Muzykę skomponował starszy brat reżysera, gitarzysta Pierre Van Dormael, który zmarł na raka podczas prac nad filmem.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

lulu1028

Mr. Nobody to genialny i bardzo ambitny film, choć większość współczesnych odbiorców się nie spodoba, gdyż na tym filmie trzeba się skupić w przeciwieństwie do większości produkcji dla mas typu saga Zmierzch. Film ten może i jest dość chaotyczny ale nawet chaos ma pewien porządek, wystarczy tylko uważnie oglądać i troszkę ruszyć głową ;)

Blue-Grey

Jaco Van Dormael zapewne bardzo by się zdziwił czytając posty na naszym forum. [;-)]
Panie Dormael, proszę o autorską odwagę, wynajęcie polskiego tłumacza i zabranie tutaj głosu.

lukaszk13

WTF?! Takiej kupy już dawno nie widziałem. Chaos, zlepek scen, w ogóle brak fabuły. 1/10.
Mr Nobody
reżyseria:
Belgia, 2009
Pewnego ranka Nemo Nobody (Jared Leto) budzi się w 2092 roku. Ma 118 lat i jest ostatnim śmiertelnym człowiekiem na Ziemi.
dramat fantasy
Mr Nobody
4,9 5 1 14