Fox

PREMIERA

2004.02.19

CANAL+ PREMIUM

MUCHA

The Fly

USA, 1986

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Seth Brundle to młody, obiecujący naukowiec. Specjalizuje się w genetyce i stara się skonstruować maszynę mogącą przemieszczać przedmioty za pomocą teleportacji.

Metoda ta zakłada, że przedmiot, po umieszczeniu w specjalnym urządzeniu podobnym do budki telefonicznej, powinien przenieść się do drugiej "budki" niezależnie od dzielącej je odległości. Sethowi udaje się w ten sposób przenosić organizmy nieożywione. Teraz chce rozpocząć doświadczenia na zwierzętach. Pierwsze próby są mało obiecujące, ale młody naukowiec nie poddaje się i z czasem osiąga sukces. Jego pracą zaczyna się interesować dziennikarka Veronica Quaife (Geena Davis), z którą Seth nawiązuje namiętny romans. W końcu przychodzi moment na teleportację człowieka i Seth postanawia zacząć od siebie. Doświadczenie się udaje, ale Seth nie zauważa, że wraz z nim teleportowała się mucha. W ten sposób zostały połączone w jeden organizm geny człowieka i owada.

Film jest remakem klasycznego horroru Kurta Neumanna. Zrealizowana jako przedsięwzięcie o niskim budżecie "Mucha" okazała się dużym sukcesem komercyjnym i otworzyła drogi do kariery kilkorgu z członków ekipy. Reżyser DAVID CRONENBERG ("Videodrome", "Nierozłączni", "Crash", "eXistenZ" czy ostatnio - "Pająk") kręcił już co prawda filmy od przeszło dziesięciu lat, ale nigdy wcześniej nie osiągnął takiego sukcesu. Podobnie jak Jeff Goldblum, który dzięki roli Setha szybko zdobył pozycję gwiazdy ("Jurassic Park", "Dziewięć miesięcy", "Dzień niepodległości"). Debiutująca epizodem w "Tootsie" Geena Davis parę lat później odebrała statuetkę Oscara za "Przypadkowego turystę" i ma w dorobku takie hity, jak: "Sok z żuka", "Thelma i Louise" (nominacja do Oscara), "Angie" czy "Stuart malutki". Warto zwrócić też uwagę na stronę wizualną, za którą tradycyjnie przy filmach Cronenberga były odpowiedzialne Carol Spier (scenografia) i siostra reżysera Denise Cronenberg (kostiumy) oraz przyszły reżyser "Muchy II" Chris Walas (efekty specjalne).

WASZE OPINIE

Mateusz

Zdecydowanie klasyk w twórczości Cronenberga.Świetny horror,którego po prostu nie można przegapić.
MUCHA
reżyseria:
USA, 1986
Seth Brundle to młody, obiecujący naukowiec. Specjalizuje się w genetyce i stara się skonstruować maszynę mogącą przemieszczać przedmioty za pomocą teleportacji.
horror
MUCHA
3,9 5 1 7