Universal

PREMIERA

2009.10.03

CANAL+ PREMIUM

MUMIA - GROBOWIEC CESARZA SMOKA

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

USA/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Znużony brakiem przygód Rick O'Connell (Brendan Fraser) bez wahania przystaje na propozycję rządu brytyjskiego, który powierza jemu i małżonce Evelyn (Maria Bello) misję dostarczenia niezwykle cennego klejnotu do Chin.

Na miejscu okazuje się, że syn państwa O'Connell, Alex (Luke Ford), zamiast uczyć się w uniwersyteckiej bibliotece, prowadzi w Azji wykopaliska archeologiczne. Podczas prac chłopak odkrywa grobowiec pierwszego władcy Chin. Cesarz Han, zwany Smokiem (Jet Li) przed ponad dwoma tysiącami lat zdobył absolutną władzę nad krajem i zarządził budowę Wielkiego Muru. Dążył do osiągnięcia nieśmiertelności. Aby tego dokonać, kazał sprowadzić do pałacu czarownicę Zi Yuan (Michelle Yeoh), która znała rzekomo klucz do upragnionej tajemnicy. Przewidując nikczemne poczynania cesarza, zamiast spełnić jego żądania, rzuciła na Smoka klątwę i zmieniła go wraz z jego armią w posągi. Urok Zi Yuan pryska w 1946 roku pod wpływem wydarzeń, w które zamieszany jest Alex O'Connell wraz z rodzicami i wujem (John Hannah). Tylko oni, z pomocą tajemniczej Lin (Isabella Leong), są w stanie ochronić Chiny i całą ludzkość przed wskrzeszonym Cesarzem Smokiem i jego żądnymi krwi wojownikami.

"Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka" to trzecia część przygodowej serii o zmaganiach Ricka O'Connella z dawno pogrzebanymi postaciami wskrzeszonymi w tajemniczych okolicznościach i zagrażającymi współczesnemu światu. Filmy te miały być niejako hołdem dla klasycznego horroru z 1932 roku pt. "Mumia" z Borisem Karloffem w roli głównej. Historia zawarta w trzeciej odsłonie sagi odbiegła jednak od przedwojennego pierwowzoru straszącego egipskimi mumiami, skupiając się na pradawnych dziejach Chin.

Choć nie w pełni oparli się na faktach, twórcy "Mumii: Grobowca Cesarza Smoka" czerpali z rzeczywistych wydarzeń mających miejsce na wschodzie Azji kilka wieków przed naszą erą. I tak postać cesarza Hana nawiązuje do osoby Qin Shi Huanga (w tłum. Pierwszego Cesarza [dynastii] Qin) urodzonego w 260 p.n.e., będącego pierwszym władcą Cesarstwa Chińskiego. Także zmumifikowana armia ekranowego Smoka ma swoje korzenie w historii. Jest odniesieniem do Terakotowej Armii - ośmiotysięcznego zastępu figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty. Prawdziwa armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza, w odległości 1,5 km od jego sarkofagu, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi.

Za kamerą na planie trzeciej części "Mumii" stanął ROB COHEN, wszechstronny filmowiec, doświadczony producent, scenarzysta, reżyser, aktor a także współautor ścieżek dźwiękowych. Cohen pracował przy licznych produkcjach telewizyjnych, w tym wyróżnionych Złotym Globem i trzema statuetkami Emmy "Ludziach rozrywki" oraz przy hitach kinowych - "Szybcy i wściekli" (2001) czy "xXx" (2002). Reżyser dwóch poprzednich odsłon serii, Stephen Sommers, nie podjął wyzwania i ograniczył się do roli jednego z producentów.

Także Rachel Weisz, wówczas świeżo upieczona mama, nie zdecydowała się wziąć udziału w pracach nad filmem. Rolę żony Ricka, w którą Weisz wcieliła się w poprzednich odcinkach, przejęła Maria Bello, aktorka dwukrotnie nominowana do Złotego Globu - za występ w "Coolerze" (2003) oraz w "Historii przemocy" (2005).

Głównego bohatera wszystkich trzech historii o mumiach zagrał Brendan Fraser. Ten aktor młodego pokolenia zwykle kojarzony jest z rolami komediowymi ("George prosto z drzewa", "Looney Tunes znowu w akcji") lub występami w filmach przygodowych jak "Mumia", czy "Podróż do wnętrza ziemi 3D". Nie unika jednak artystycznych wyzwań i niejednokrotnie zobaczyć go można było w ambitniejszych produkcjach, jak choćby w uhonorowanym Oscarem za najlepszy film "Mieście gniewu" Paula Haggisa czy nakręconym na podstawie głośnej powieści Grahama Greena "Spokojnym Amerykaninie" Phillipa Noyce'a, gdzie pracował u boku Michaela Caine'a. Warto przypomnieć, że w 1998 roku magazyn "People" uznał Brendana Frasera za jednego z 50 najpiękniejszych ludzi świata.

Dodatkową ozdobą filmu jest występ robiącego karierę w Hollywood mistrza Wu Shu, Jeta Li. W roli złego charakteru - bezwzględnego Cesarza Smoka - już na początku filmu demonstruje on swoje nieprzeciętne umiejętności w walce z inną gwiazdą wschodnich sztuk walki - Wu Jingiem.

WASZE OPINIE

raphi_86

Najgłupszy film na jaki poszedłem do kina! Ludzie, efekty specjalne to nie wszystko. One powinny być TYLKO DODATKIEM!! Jest tak samo nudny jak druga część. Ktoś ucieka, ktoś kogoś goni, bum, rozpizd i tak w kółko. Poboczne motywy wklejone na sile, a podczas "wejścia Yeti" wymsknęło mi się "o Jezu..." z zażenowania. Obraz dla mało wymagających licealistów...

songogoku

bardzo fainy film

alll2

Film - bryndza. ogólna ocena słaba Mi się nie podobał
MUMIA - GROBOWIEC CESARZA SMOKA
reżyseria:
USA/Niemcy, 2008
Znużony brakiem przygód Rick O'Connell (Brendan Fraser) bez wahania przystaje na propozycję rządu brytyjskiego, który powierza jemu i małżonce Evelyn (Maria Bello) misję dostarczenia niezwykle cennego klejnotu do Chin.
film przygodowy
MUMIA - GROBOWIEC CESARZA SMOKA
3,8 5 1 12