PREMIERA

2014.09.01

CANAL+ PREMIUM

Mundial. Gra o wszystko

Mundial. The Highest Stakes

Polska, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dokument sportowy

Ocena filmu

0.00

Opis

"Mundial. Gra o wszystko" to bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi dokument pokazujący polską reprezentację w piłce nożnej na tle wydarzeń stanu wojennego.

Film jest wielogłosową relacją zbudowaną z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi. Reżyserowi udało się nakłonić do wspomnień wielu znanych uczestników tamtych zdarzeń, m.in. trenera Antoniego Piechniczka, piłkarzy Zbigniewa Bońka, Grzegorza Latę czy Stefana Majewskiego, opozycyjnych kibiców, m.in: Tomasza Wołka, Jana Lityńskiego czy Wiktora J. Mikusińskiego oraz popularnych dziennikarzy sportowych (Dariusza Szpakowskiego, Włodzimierza Zientarskiego czy Stefana Szczepłka).

W filmie mundial został wpisany w szerszy kontekst sytuacji polityczno-społecznej Polski lat 80. XX wieku: Solidarności, stanu wojennego, internowania działaczy opozycyjnych i trudnej do przewidzenia przyszłości PRL-u. Prace nad filmem trwały cztery lata, od końca 2009 roku do lutego 2013 roku. Obejmowały poszukiwania archiwalnych materiałów filmowych oraz fotograficznych z różnych źródeł. W efekcie powstał dokument, na który składają się unikalne archiwalia Telewizji Polskiej, fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, materiały FIFA, fotografie z obozu w Białołęce i animowane w technice 3D fotografie z hiszpańskich boisk. W filmie zostały także wykorzystane komiksowe wstawki autorstwa Janusza Ordona, animowane przez Grzegorza Mazura.

"Mundial. Gra o wszystko" spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem wśród dziennikarzy, krytyków filmowych oraz publiczności. Został nagrodzony na kilku festiwalach filmowych, w tym na festiwalu PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, gdzie otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie głównym o Nagrodę Millennium, a jury festiwalu uznało ten film za "emocjonalny i intensywny obraz jednego wydarzenia oglądanego z dwóch różnych perspektyw, który działa jak strzał w sam środek bramki". Film doceniono za umiejętne połączenie świata sportu i polityki - wydarzenia z 1982 roku, kiedy w Hiszpanii odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej, a w Polsce trwał stan wojenny.
Mundial. Gra o wszystko
reżyseria:
Polska, 2012
"Mundial. Gra o wszystko" to bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi dokument pokazujący polską reprezentację w piłce nożnej na tle wydarzeń stanu wojennego.
dokument sportowy
Mundial. Gra o wszystko
3,9 5 1 15