PREMIERA

2003.06.10

CANAL+ PREMIUM

MUSIMY SOBIE POMAGAĆ

Musime si pomahat

Czechy, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jan Hřebejk, twórca fenomenalnego "Na złamanie karku", opowiada smutno-śmieszną historię czeskiego małżeństwa, które aby ocalić żydowskiego uciekiniera przed nazistami, decyduje się na coś, co można nazwać "kontrolowaną zdradą małżeńską".

Prowincjonalne czeskie miasteczko podczas II wojny światowej. Maria (Anna Siskova ) i Josef (Bolek Polivka) Cizkowie, bezdzietne, kochające się małżeństwo, ukrywa w spiżarni młodego Żyda, uciekiniera z Auschwitz. David (Csongor Kassai) jest synem dawnego pracodawcy Josefa, który wraz z resztą rodziny został zamordowany przez nazistów. Odważna decyzja Cizków nie przychodzi bynajmniej łatwo - niewiele tutaj bohaterstwa, więcej panicznego strachu o swój los: w razie ewentualnej wpadki zostaną skazani na śmierć. Niebezpieczeństwo jest tym bardziej realne, im częstsze odwiedziny sąsiada-kolaboranta, ożenionego z Niemką Horsta Prohaski (Jaroslav Dusek), który podkochuje się w Marii. Ta niecodzienna sytuacja powoduje coraz większą nerwowość, a jakby wrażeń było mało, hitlerowskie władze chcą dokwaterować Cizkom zdymisjonowanego niemieckiego dygnitarza, którego syn zdezerterował z armii. Co więc pozostaje małżonkom? Przekonanie mającego układy w magistracie Prohazki, że Maria jest w ciąży. Taka sytuacja zmieniłaby bowiem nastawienie niemieckich urzędników co do nowego kwaterunku. Niestety, jest tylko jeden, dość istotny problem. Mąż gospodyni jest bezpłodny, o czym wszyscy w miasteczku dobrze wiedzą. Wychodzi na to, że dzieckiem Marii może zostać tylko... ukrywający się w spiżarni Cizków David.

Oparty częściowo na autentycznych wydarzeniach film JANA HREBEJKA, jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów z Czech, to czarna komedia, która jednak nie pozwala zatrzymać się tylko na beztroskim śmiechu. Hrebejk, znany w Polsce głównie dzięki takim obrazom, jak "Na złamanie karku" czy "Piękność w opałach", dzięki nagrodzonemu w Portland, Vancouver i Cottbus oraz nominowanemu do Oscara "Musimy sobie pomagać" udowodnił, że jego język filmowy i sposób łączenia konwencji jest czymś bezprecedensowym w dzisiejszym kinie.

"Musimy sobie pomagać" przyniósł Hrebejkowi międzynarodowy sukces - podobnie jak cztery lata późniejsze "Na złamanie karku", prezentowane w Polsce po raz pierwszy na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w 2004 roku. Nagrodzony pięcioma Czeskimi Lwami film miał swoją premierę w Cannes, a prezentowany był również na festiwalach w Cottbus, Toronto i Kopenhadze.

Hrebejk od 1997 roku reżyseruje również w teatrze. W repertuarze jego inscenizacji znajdują się zarówno "Niebezpieczne związki", jak i "Amadeusz" czy sztuka Woody'ego Allena "Strzały na Broadwayu". Reżyser próbował również swoich sił jako aktor. Zadebiutował w swoim własnym filmie "Co vsechno chcete vedet o sexu a bojite se to prozit", a później zagrał u najlepszych współczesnych czeskich reżyserów: w "Szeptem" (1996) Davida Ondrícka (twórcy "Samotnych i "Jedna ręka nie klaszcze") i w "Roku diabła" (2002) Petra Zelenki.
MUSIMY SOBIE POMAGAĆ
reżyseria:
Czechy, 2000
Jan Hřebejk, twórca fenomenalnego "Na złamanie karku", opowiada smutno-śmieszną historię czeskiego małżeństwa, które aby ocalić żydowskiego uciekiniera przed nazistami, decyduje się na coś, co można nazwać "kontrolowaną zdradą małżeńską".
komediodramat
MUSIMY SOBIE POMAGAĆ
4,9 5 1 22