• Cezar

PREMIERA

2013.06.06

CANAL+ PREMIUM

My Way

Cloclo

Francja/Belgia, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny/muzyczny

Ocena filmu

0.00

Opis

Portret Claude'a François, jednego z najpopularniejszych francuskich wykonawców pop, którego piosenki w latach 60. i 70. szturmem zdobyły listy przebojów nad Sekwaną.

Przyszły artysta przychodzi na świat 1 lutego 1939 roku w Egipcie. Młody Claude François (Tom Dufour) cieszy się szczęśliwym i dostatnim dzieciństwem. Jego ojciec (Marc Barbé), kontroler ruchu morskiego na Kanale Sueskim, planuje dla syna karierę bankowca. Matka (Monica Scattini), nałogowa hazardzistka, zaszczepia mu miłość do muzyki. Gdy w 1956 wybucha Kryzys Sueski, rodzina Claude'a zostaje zmuszona do powrotu do Francji i popada w finansowe tarapaty. Claude (Jérémie Renier) dorabia początkowo jako perkusista w zespole grającym w hotelach na Riwierze Francuskiej. Wkrótce odkrywa swój talent wokalny i konsekwentnie dąży do podpisania kontraktu płytowego w paryskiej wytwórni. Niezrażony niepowodzeniem pierwszej płyty, dzięki profesjonalizmowi i wytrwałości wreszcie odnosi upragniony sukces. Równie dobrze jak na scenie, radzi sobie jako biznesmen i marketingowiec, przejmując kontrolę nad swoją karierą. Jednak przydatne w pracy upór i egocentryzm, w życiu prywatnym nie przynoszą mu szczęścia. Otoczony wianuszkiem fanek nie potrafi zbudować szczęśliwego związku. Będącą w rozkwicie karierę piosenkarza przerywa jego nagła śmierć w wyniku porażenia prądem we własnym mieszkaniu w Paryżu 11 marca 1978 roku.

Film FLORENTA-EMILIO SIRI'EGO ("Osaczony", "Wewnętrzny wróg") to pierwsza kinowa biografia Claude'a François, legendy francuskiej muzyki rozrywkowej. Znakiem rozpoznawczym artysty były niepowtarzalne kolorowe stroje z cekinami i towarzyszący mu żeński taneczny zespół Les Clodettes, nad którego choreografią sam pracował. W historii muzyki zapisały się jego przeboje: "Le lundi au soleil", "Magnolias for Ever", "Alexandrie Alexandra" czy "Chanteur malheureux". Claude François jest także współautorem utworu "Comme d'habitude", oryginalnej wersji klasyka "My Way" Franka Sinatry. Do dziś płyty z jego piosenkami, które nagrywał w języku francuskim, włoskim, hiszpańskim, angielskim, a nawet japońskim, rozeszły się w ponad 70-milionowym nakładzie. Z racji uderzającego podobieństwa jedynym poważnym kandydatem do wcielenia się w popularnego "Cloclo" od pierwszych szkiców scenariusza był Jérémie Renier. Belgijski aktor, jeden z ulubieńców braci Dardenne ("Obietnica", "Dziecko"), przez pół roku wytrwale przygotowywał się do udziału w filmie biorąc lekcje śpiewu, tańca i gry na perkusji. Jego rolę doceniono drugą w karierze nominacją do Cezara.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepszy dźwięk, Antoine Deflandre, Eric Tisserand, Germain Boulay, My Way

WASZE OPINIE

pedro

"My Way" to kolejny po "Niczego nie żałuję" i "Gainsbourg" film przedstawiający życie słynnej francuskiej gwiazdy muzyki pop. W przeciwieństwie do poprzedników film jest bardzo udany i dobrze zrobiony. To historia urodzonego w Egipcie Claude'a François, które chce zostać muzykiem, piosenkarzem. Udaje mu się. Z czasem staje się gwiazdą. W latach 60-70 był bardzo popularny. Jego największy przebój to "Comme d'habitude" spopularyzowany przez Franka Sinartę jako "My Way". W filmie oglądamy też życie prywatne bohatera : kilka żon, kochanki, koczujące pod domem fanki i skomplikowane relacje rodzinne.
Głównym atutem"My Way" jest świetna kreacja Jérémie'go Renier'a grającego Cloude"a. Poza tym warto zwrócić uwagę na scenografię, kostiumy, muzykę i wszystkie detale, które bardzo dobrze oddają klimat lata 50-70 tych. Scenariusz też nie jest zły. Film mimo, że dość długi ogląda się bardzo dobrze.
"MY Way" na pewno znajdzie się w mojej piątce czerwca. Warto zobaczyć!
My Way
Francja/Belgia, 2012
Portret Claude'a François, jednego z najpopularniejszych francuskich wykonawców pop, którego piosenki w latach 60. i 70. szturmem zdobyły listy przebojów nad Sekwaną.
biograficzny/muzyczny
My Way
3,8 5 1 20