PREMIERA

2009.08.25

CANAL+ PREMIUM

NA CZ@TACH

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 42 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adam (Piotr Jędrzejek) i Monika (Barbara Kurzaj) są młodym małżeństwem. Ich związek przechodzi poważny kryzys. Brak komunikacji i nieustanne kłótnie stają się nie do wytrzymania.

Po jednej ze sprzeczek Adam próbuje odreagować domowy stres w barze. Poznaje tam Ewę (Dorota Rusek), która jest nim wyraźnie zainteresowana. W tym samym czasie Monika szuka pocieszenia czatując w Internecie. Niedwuznaczne propozycje ze strony nieznajomych na początku ją szokują, ale z czasem uzależnia się coraz bardziej od pogaduszek w sieci. Jej nowa pasja udziela się także małżonkowi. Wkrótce oboje spędzają cały czas w Internecie. Na jednym z randkowych czatów Adam poznaje kobietę, która, jak mu się zdaje, jako jedyna go rozumie. Postanawia spotkać się z nią twarzą w twarz.

"To film o tym jak trudno zrozumieć najbliższą osobę, kiedy nie rozmawia się z nią, lecz naszym wyobrażaniem o niej. Internet pozwala na anonimowość, a przez to na szczerość i otwartość, choć wiąże się również z pewnymi zagrożeniami" - pisze na oficjalnej stronie internetowej filmu BEN TALAR. Krakowski pasjonat i amator zrealizował marzenie o własnym filmie bez pomocy producentów i sponsorów, dysponując minimalnym budżetem. Jego wcześniejsze doświadczenie z kinem niezależnym ograniczało się do jednej z głównych ról w "Obżartuchu" u zaprzyjaźnionego Jakuba Półtoraka, nieocenionego pomocnika na planie "Na cz@tach". Trzon ekipy stanowią znajomi młodego samouka, w większości związani z filmoznawstwem na Uniwersytecie Jagiellońskim. On sam zajął się nie tylko scenariuszem i reżyserią, ale z konieczności także produkcją i montażem. Według początkowych założeń film miał trwać dziesięć minut, jednak w trakcie pracy nad scenariuszem rozwinięto i dodano nowe wątki i ostatecznie zabawa w kino zamieniła się w poważniejsze przedsięwzięcie.

"Na cz@tach", jak przystało na produkcję niezależną, powstało niskim nakładem środków. Film zrealizowano w grudniu 2005 roku w ciągu pięciu dni. Za wnętrza posłużyło pięć mieszkań oraz dwa biura, bar, restauracja i taksówka, podczas gdy plenery kręcono w różnych punktach Krakowa. Podczas zdjęć nie wszystko wyglądało tak, jak założyła ekipa. "Krytyczny moment nastąpił, gdy tuż przed zdjęciami bliska mi osoba wycofała się z wynajęcia mieszkania. Wysłałem sms-y do wszystkich znajomych z prośbą o pomoc. Po dwóch dniach zadzwoniła moja nauczycielka ze szkoły z wieścią, że ma mieszkanie. Było to prawdziwe wybawienie" - wspomina realizacyjne przygody Talar. Do obsady filmu zaangażowano głównie amatorów, choć udało się także nakłonić aktorów posiadających sceniczne doświadczenie. Główne role zagrali: Barbara Kurzaj ("Co słonko widziało", "W dół kolorowym wzgórzem", "Oda do radości") i Piotr Jędrzejek ("Pan Bruno"). Towarzyszy im m.in. Dominik Nowak ("Katatonia"), a w epizodzie wystąpił także Edward Linde-Lubaszenko.

Autorski debiut Talara pokazywano na rozlicznych festiwalach, m.in. "Zoom Zbliżenia" w Jeleniej Górze, katowickim "Kiloffie", Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Festiwalu Filmowym "Drzwi" w Gliwicach, gdzie został on uhonorowany I nagrodą w kategorii aktorstwo. Niskobudżetowy obraz dostrzegli także krytycy. "Ben Talar nie jest zawodowym reżyserem, a raczej kimś, kto posmakował filmowego rzemiosła. Spodobało mu się ono i teraz szuka w kinematografii swojego miejsca. Jego pierwsze kroki budzą respekt" - chwalił początkującego filmowca "Dziennik Polski".

WASZE OPINIE

tobin

prawdziwy film o dzisiejszym świecie

Bartolomeusz

Obejrzałem dziś zupełnie przypadkowo, i muszę stwierdzić, że filmik był wyjątkowo znośny. Warsztatowo kulał, ale przynajmniej jako takie aktorstwo trzymało go w ryzach.

djkubek

Tragiczna fabuła choć zamysł dobry i tyle w skr.
NA CZ@TACH
reżyseria:
Polska, 2006
Adam (Piotr Jędrzejek) i Monika (Barbara Kurzaj) są młodym małżeństwem. Ich związek przechodzi poważny kryzys. Brak komunikacji i nieustanne kłótnie stają się nie do wytrzymania.
film obyczajowy
NA CZ@TACH
3,9 5 1 16