PREMIERA

2010.04.27

CANAL+ PREMIUM

NA GORĄCO

Redacted

2007

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film wojenny USA/Kanada

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Samara, Irak. Przez amerykański posterunek kontrolny nie zatrzymując się przejeżdża samochód. Żołnierze otwierają ogień. W incydencie ginie młoda kobieta w ciąży. Wśród miejscowej społeczności wybucha gniew.

Jeden z amerykańskich żołnierzy zostaje zabity w akcie zemsty. Na odpowiedź Amerykanów nie trzeba długo czekać. Odpowiedzialni za ostrzelanie samochodu B.B. Rush (Daniel Stewart Sherman) i Reno Flake (Patrick Carroll) dają upust gniewowi i frustracji po śmierci kolegi. Dopuszczają się gwałtu na 15-letniej Irakijce, następnie mordują ją wraz z rodziną i podpalają dom. Świadek zbrodni, Lawyer McCoy (Rob Devaney) nie zamierza ukrywać prawdy. Za jej wyjawienie Flake i Rush grożą mu śmiercią.

BRIAN DE PALMA powraca do tematu, który podjął w 1989 roku w "Ofiarach wojny", opowiadających o gwałcie, jakiego dopuścili się amerykańscy żołnierze w Wietnamie. W "Na gorąco" reżyser ukazuje analogiczną sytuację z Iraku. Film powstał na bazie autentycznych wydarzeń z 12 marca 2006 roku, kiedy w wiosce Mahmudija grupa amerykańskich żołnierzy zabiła czteroosobową rodzinę, przedtem gwałcąc 14-letnią dziewczynkę. Winnych zbrodni osądzono i skazano na wieloletnie więzienie, jednak sprawa stała się poważnym argumentem przeciwko amerykańskiej obecności na Bliskim Wschodzie. Wśród filmów pokazujących okrucieństwa wojny "Na gorąco" wyróżnia nowatorska forma. Składają się na nią materiały imitujące autentyczne - fragmenty amatorskich, kręconych aparatami cyfrowymi filmików, zamieszczanych przez żołnierzy na serwisie YouTube, materiały z bloga jednego z uczestników wydarzeń, a także nagrania dziennikarskie i dokumentalne. Wrażenie autentyczności potęguje dobór nieopatrzonych aktorów, nie odciągających uwagi widza od fabuły. Jest wśród nich m.in. Izzy Diaz, mający dotychczas na koncie gościnne występy w takich serialach, jak "Hannah Montana", "Detektyw Monk" czy "Zagubieni", a także Ty Jones ("Upadłe niebo") i Daniel Stewart Sherman ("Prosto w serce", "Gigantyczny"), którzy zgodnie z zamierzeniem reżysera reprezentują różne grupy etniczne, wchodzące w skład amerykańskiego społeczeństwa.

Realizując "Na gorąco" De Palma reprezentuje punkt widzenia tych, którzy znajdują się w centrum wydarzeń. Wywołało to niemało kontrowersji. Jurorzy festiwalu w Wenecji, znanego z upodobania do odważnych politycznych wypowiedzi, dostrzegli w filmie refleksję nad obrazem docierającym do odbiorców za pośrednictwem nieoficjalnych mediów, przyznając De Palmie Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię. Broniące praw człowieka Amnesty International wyróżniło film nagrodą jury młodzieżowego (Youth Jury Award). Z dobrym przyjęciem na Starym Kontynencie nie zawsze szedł w parze równie życzliwy odbiór w Ameryce. Nie brakowało takich, którzy widzieli w "Na gorąco" próbę zniszczenia resztek reputacji wojsk USA w Iraku i nawoływali do wstrzymania się od oglądania filmu godzącego w amerykański patriotyzm.

WASZE OPINIE

Pio

Udało mi się ostatnio obejrzeć ten film i spodobał mi się. Film jest taką namiastką The
Hurt Lockera w sensie realnej wojny. Ukazuje co naprawdę się dzieje na jednym
przykładzie- takich przykładów jest o wiele więcej i to o wiele mocniejszych ale
niestety nie wyjdą nigdy na jaw. Film polecam

arti

Świetny, realistyczny film. Bardzo dobrze odwzorowane realia wojny. Nie jest tu cukierkowo, bohaterowie to ludzie z krwi i kości. Naprawdę mocne kino. Polecam

pedro

Ciekawy film tym bardziej, że oparty na faktach (chociaż nie do końca). Dla mnie lepszy od "The Hurt Locker...". Reżyser nie gloryfikuje amerykańskiej armii, ale pokazuje co się dzieje naprawdę. Pomyłki, zabicie przez Irakijczyków żołnierza USA, okrutna zemsta itd. No i przesłuchania (nikt nic nie wie nie widział) Nakręca się spirala nienawiści. Autentyzmu filmowi nadaje forma czyli filmowanie "z ręki".
To robi wrażenie.
Dzień wcześniej oglądałem dokument "Zwykła procedura operacyjna" i przeżyłem szok . Tenże dokument i film "Na gorąco" tylko utwierdziły mnie w przekonaniu co są tzw. "misje stabilizacyjne" i na czym polega "wprowadzanie pokoju i demokracji".
NA GORĄCO
reżyseria:
2007
Samara, Irak. Przez amerykański posterunek kontrolny nie zatrzymując się przejeżdża samochód. Żołnierze otwierają ogień. W incydencie ginie młoda kobieta w ciąży. Wśród miejscowej społeczności wybucha gniew.
film wojenny USA/Kanada
NA GORĄCO
4,4 5 1 20