PREMIERA

2008.04.22

CANAL+ PREMIUM

NA KONIEC ŚWIATA

Polska, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek XX wieku. Jadwiga (Joanna Żółkowska) wraz z synem Kamilem (Dariusz Toczek) i jego niedawno poślubioną żoną Teresą (Justyna Steczkowska) jedzie z Polski do odległej Mandżurii w ślad za zesłanym dawno temu mężem.

Kamil i Teresa są dla siebie bardziej jak rodzeństwo niż małżeństwo. Kobieta, w dzieciństwie znaleziona na ulicy przez szwagra Jadwigi, wychowywała się u boku Kamila i pomimo ślubu ich związek pozostaje wciąż nieskonsumowany. Kamil jest chorowity, skłonny do depresji, a przede wszystkim uzależniony od despotycznej matki. Jadwiga zabiera rodzinę do Gabriela (Tadeusz Szymków), brata zmarłego męża, który w Mandżurii całkiem nieźle się urządził. Na miejscu Kamil dostaje pracę przy budowie kolei, a wkrótce poznaje fascynującego malarza - Rosjanina Wiktora (Aleksander Domogarov), którego przedstawia rodzinie. Między Wiktorem a niespełnioną seksualnie Teresą zaczyna iskrzyć namiętność, której wkrótce oboje ulegają. Teresa uzależnia się erotycznie od malarza, akceptuje jego porywczą naturę, lekkie obyczaje i pijackie skłonności. Pewnego dnia coraz bardziej nieostrożnych kochanków nakrywa Kamil. Szok i ból powodują, że między nim a Teresą po raz pierwszy dochodzi do zbliżenia. Kobieta odkrywa, że mąż jest jej prawdziwą miłością, ale wzgardzony kochanek nie zamierza dać za wygraną. Dochodzi do tragicznej w skutkach kłótni na przerzuconym nad rzeką moście.

Inspirowany powieścią "Teresa Raguin" Emila Zoli dramat "Na koniec świata" to pełnometrażowy film MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ, jednej z najbardziej cenionych polskich reżyserek, siostry Agnieszki Holland i żony Piotra Łazarkiewicza. Magdalena Łazarkiewicz, szanowana za udaną realizację jednej z części telewizyjnego cyklu "Kronika wypadków" (jej "Przez dotyk" zdobył m.in. nagrody w Creteil, Figueira da Foz, Gdyni i Koszalinie), zadebiutowała na wielkim ekranie cztery lata później obrazem "Ostatni dzwonek", energiczną opowieścią o gronie licealistów walczących o swobodę i wolność słowa w peerelowskiej szkole. Film otrzymał 3 nagrody w Koszalinie i zwyciężył festiwal filmów dla dzieci w Poznaniu. Dużym zainteresowaniem cieszył się też o dwa lata późniejszy "Odjazd", który reżyserka zrealizowała wraz z mężem. Film otrzymał nagrodę specjalną w Gdyni, a grająca w nim podwójną rolę Teresa Budzisz-Krzyżanowska zdobyła tam statuetkę za najlepszą rolę kobiecą. W "Na koniec świata" Łazarkiewicz odważnie powierzyła główną rolę debiutującej w roli aktorki piosenkarce Justynie Steczkowskiej - wówczas nowej gwieździe polskiej sceny muzycznej. Towarzyszył jej Aleksander Domogarov, rosyjski aktor, który podbił serca polskiej widowni rolą Bohuna w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. W drugoplanowe postaci wcielili się m.in. Joanna Żółkowska, Tadeusz Szymków i debiutujący na ekranie Dariusz Toczek, znany m.in. z serialu "Miasteczko".

WASZE OPINIE

Jaśka

Dno totalne. Straciłam niestety czas na ten film. Nie
polecam. Wydawał się niezły poprzez obsadę, ale w realizacji,
to według mnie niewypał. Fatalny film.

mmmm

Poluję i poluję i niestety nie mogę trafić na ten film, a bardzo chciałabym go zobaczyć. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie ponownie wyemitowany.

dusia211

chciałabym żeby ten film został znowu puszczony w kanal plus.
Bardzo lubię ten film i byłabym bardzo wdzięczna
NA KONIEC ŚWIATA
Polska, 1999
Początek XX wieku. Jadwiga (Joanna Żółkowska) wraz z synem Kamilem (Dariusz Toczek) i jego niedawno poślubioną żoną Teresą (Justyna Steczkowska) jedzie z Polski do odległej Mandżurii w ślad za zesłanym dawno temu mężem.
film psychologiczny
NA KONIEC ŚWIATA
3,4 5 1 14