PREMIERA

2009.08.04

CANAL+ PREMIUM

Na krawędzi nieba

Auf der anderen Seite Yasamin kiyisinda/The Edge of Heaven

Niemcy/Turcja/Włochy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Na krawędzi nieba" to druga część trylogii Fatiha Akina "Miłość, śmierć i diabeł", którą zapoczątkował opowiadający o miłości film "Głową w mur". "Na krawędzi nieba" został obsypany licznymi nagrodami, wśród których do najbardziej prestiżowych należy nagroda za scenariusz przyznana na MFF w Cannes

Pochodzący z Turcji Ali Aksu (Tuncel Kurtiz), owdowiały emeryt mieszkający w Bremie, proponuje starzejącej się prostytutce Yeter (Nursel Kose), aby z nim zamieszkała. Obiecuje kobiecie, że będzie jej płacił tyle, ile ona zarabia. Yeter wyraża zgodę. Wyborowi Aliego sprzeciwia się jego syn Nejat (Baki Davrak). Kiedy jednak dowiaduje się, że kobieta większość pieniędzy wysyła do domu w Turcji, aby jej córka mogła studiować, zaczyna odczuwać do niej sympatię. Niespodziewanie, w dramatycznych okolicznościach Yeter umiera. Nejat postanawia odszukać jej córkę, dwudziestokilkuletnią Ayten Ozturk (Nurgul Yesilcay).

FATIH AKIN porusza temat śmierci, ale rozumianej w ten sposób, że kres każdego życia oznacza zarazem narodziny innego. W tym przypadku tragiczna i absurdalna śmierć dwóch kobiet, Turczynki i Niemki, otwiera pole do pojednania tym, którzy pozostali. Fatiha Akina łączy z bohaterami pochodzenie. Urodził się w Hamburgu, odebrał europejskie wykształcenie, ale wychowywali go rodzice, którzy wyemigrowali w latach 60. z Turcji. Z tego powodu reżyser nieustannie funkcjonuje na pograniczu dwóch kultur, co doskonale widać w jego filmach.

Główni bohaterowie w "Na krawędzi nieba" również reprezentują te dwa światy. Niemki Susanne i Lotte uosabiają Unię Europejską, natomiast Ayten i Yeter - Turcję. To, co wydarza się między nimi, jest reprezentatywne dla stosunków łączących oba narody. Akin udziela głosu każdej ze stron. Splata ze sobą turecko-niemieckie wątki tak, że patrzymy na perypetie bohaterów z różnych perspektyw. Wszystkich łączy cienka nić zależności. Ich losy są ze sobą związane w sposób dla nich samych często nieświadomy.

Hanna Schygulla, legendarna aktorka Fassbindera, mówiła o granej przez siebie postaci: "Chciałam, żeby ta kobieta nie poprzestała na bólu, na żałobie, ale przekształciła ją, wyszła naprzeciw drugiemu człowiekowi". Taka postawa jest ideą filmu Akina, który pokazuje, że różnice doświadczeń życiowych, języków i kultur nie są dziś elementem dzielącym, wręcz przeciwnie. Na konferencji prasowej w Cannes wcielający się w Aliego Kuncel Kurtiz agitował za przyłączeniem Turcji do Unii Europejskiej. Mówił, że "świat jest jeden, tylko języki różne. Różnice między ludźmi? Niewielkie. Świat to po prostu domek z ogródkiem, który trzeba pielęgnować". Postać politycznej aktywistki Ayten została zainspirowana kurdyjskimi śpiewakami, którzy opiewają wolność. Akin powierzył tę rolę Nurgul Yesilcay. Znana w Turcji aktorka miała początkowo duże obiekcje przed jej przyjęciem. Obawiała się, jak rodzima publiczność zareaguje na lesbijskie aspekty jej roli. Nie odpowiadało jej także polityczne zaangażowanie Ayten. Refleksje Akina nad stosunkami pomiędzy społecznością Europy Zachodniej i muzułmańskiej Turcji wyraźnie wskazują na polityczny charakter filmu, ale reżyser zastrzega, że nie jest politykiem. "Mój film daje nadzieję, że świat można zmienić, a to jest chyba bardziej filozoficzne. W cokolwiek ludzie wierzą - czy jest to religia, czy polityka - wszystko ma swój kres, wszystko zmierza w jednym kierunku. Chciałem zrobić film o przechodzeniu na drugą stronę, o wznoszeniu się ponad" - mówił.

WASZE OPINIE

Jamal

Dziwi ze tak malo komentarzy a film przeciez bardzo wartosciowy i z gatunku "trzeba obejrzec". Akin typowo dla siebie porusza tematy spoleczne na styku kultur i krajówi robi to w bardzo ciekawy sposob (zasluzona nagroda w Cannes za scenariusz). Nie podoba mi sie tylko polski tytul, uwazam, ze powinno sie go doslownie przetlumaczyc.

rass

jeden z niewielu filmów, który mimo braku tytułu pozostawia widza do końca seansu przed telewizorem i jeszcze trochę dłużej...

Hydraulik

Piękny film.
Na krawędzi nieba
reżyseria:
Niemcy/Turcja/Włochy, 2007
"Na krawędzi nieba" to druga część trylogii Fatiha Akina "Miłość, śmierć i diabeł", którą zapoczątkował opowiadający o miłości film "Głową w mur". "Na krawędzi nieba" został obsypany licznymi nagrodami, wśród których do najbardziej prestiżowych należy nagroda za scenariusz przyznana na MFF w Cannes
dramat
Na krawędzi nieba
4,7 5 1 27