Paramount Pictures

PREMIERA

2006.07.07

CANAL+ PREMIUM

NA RATUNEK MILLY

Saving Milly

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Na ratunek Milly" to oparta na faktach historia burzliwego związku jednego z czołowych dziennikarzy politycznych Waszyngtonu Morta Kondracke'a i Milly Martinez, liberalnej aktywistki meksykańskiego pochodzenia.

Po raz pierwszy para spotyka się w Chicago w 1966 roku. Milly (Madeleine Stowe) prowadzi wtedy studencką manifestację, a Mort (Bruce Greenwood) jest dziennikarzem "Sun-Times". Pierwsze spotkanie kończy się randką, ale znajomość wkrótce zostaje przerwana, kiedy Mort zostaje wysłany do Waszyngtonu. Kiedy znów przypadkowo się spotykają, decydują się na małżeństwo. Po aferze Watergate Mort staje się znany dzięki talk-show, który współprowadzi. Milly pracuje jako terapeutka, ale wciąż niestrudzenie próbuje naprawiać świat - często wykorzystując do tego swoje małżeństwo. Borykają się z różnymi kłopotami: ich córka ma problemy z nauką, a Mort nadużywa alkoholu. Przed największą próbą związek państwa Kondracke staje jednak wtedy, kiedy w 1987 roku lekarze stwierdzają u Milly początek choroby Parkinsona. Tragedia paradoksalnie umacnia związek Milly i Morta, a pnący się po szczeblach kariery dziennikarz porzuca politykę na rzecz walki o życie swojej żony, a przy okazji też wszystkich chorych na Parkinsona.

DAN CURTIS, reżyser który podjął się przeniesienia na ekran owianej już w USA legendą historii Morta i Milly Kondracke'ów, zaczynał karierę od reżyserowania tasiemcowego (1225 odcinków), utrzymanego w konwencji horroru serialu "Dark Shadows". Horror przez długi czas był zresztą ulubionym gatunkiem Curtisa (m.in. "Dracula", "Spalone ofiary", "Trilogy of Terror"), jednak największe uznanie reżyser zdobył za miniserial telewizyjny "Wichry wojny", oparty na bestsellerowej powieści Hermana Wouka i jego kontynuację, nagrodzoną trzema statuetkami Emmy serię "Wojna i pamięć". Do głównej roli w "Na ratunek Milly" Curtis zaangażował niezwykle wszechstronnego, telewizyjnego i kinowego aktora Bruce'a Greenwooda. Greenwood, choć grał w wielu telewizyjnych serialach (m.in. główne role w "St. Elsewhere" i "Bez przeszłości"), uznanie krytyków zdobył głównie za role w kinie niezależnym - jest jednym z ulubionych aktorów Atoma Egoyana, u którego zagrał m.in. w "Exotice", "Słodkim jutrze" czy "Ararat". Można było go też zobaczyć w znakomitym obrazie "Capote" Benetta Millera, familijnym filmie "Zebra z klasą" Frederika Du Chaua czy thrillerze science fiction "Ja, Robot" Alexa Proyasa. Na planie "Na ratunek Milly" partnerowała mu Madeleine Stowe nagrodzona za rolę Milly telewizyjna statuetką Imagen Foundation Award. Stowe, która dla aktorstwa zrezygnowała z kariery pianistki, na swoim koncie ma role m.in. w "12 małpach" Terry'ego Gilliama (rysownika Monty Pythona), "Ostatnim Mohikaninie" Michaela Manna czy "Na skróty" Roberta Altmana, za który otrzymała nagrodę w Wenecji i Złoty Glob. W filmie Curtisa wziął również udział Michael J. Fox. Aktor, który od wielu lat boryka się z chorobą Parkinsona, w "Na ratunek Milly" zagrał samego siebie.
NA RATUNEK MILLY
reżyseria:
USA, 2005
"Na ratunek Milly" to oparta na faktach historia burzliwego związku jednego z czołowych dziennikarzy politycznych Waszyngtonu Morta Kondracke'a i Milly Martinez, liberalnej aktywistki meksykańskiego pochodzenia.
dramat
NA RATUNEK MILLY
3,7 5 1 12