Universal

PREMIERA

2013.04.19

CANAL+ PREMIUM

Na ratunek wielorybom

Big Miracle

USA/Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

Ocena filmu

0.00

Opis

W Barrow, najbardziej wysuniętym na północ mieście Alaski, nie dzieje się wystarczająco dużo, żeby zaspokoić ambicje lokalnego reportera, Adama Carlsona (John Krasiński). Aż pewnego dnia w okolicy zostaje uwięziona pod pokrywą lodową trzyosobowa rodzina wielorybów.

Odcięte od powietrza zwierzęta są narażone na śmierć, jeśli nie pomogą im ludzie. Jest rok 1988, informacje przenoszą się znacznie wolniej niż dziś, ale nagranie, na którym widać trzy wieloryby z trudem łapiące powietrze przez wycięty w lodzie otwór obiega cały świat lotem błyskawicy. Ogląda je też Rachel Kramer (Drew Barrymore), wolontariuszka Greenpeace, z którą Adam kiedyś był związany. To ona bierze na siebie ciężar ratowania wielorybów. Adam z kolei staje się łącznikiem medialnym między Barrow, a resztą świata zainteresowanego losem wielorybów. Odkrywa przy tym, że dużo ważniejsze od dziennikarskiej kariery jest to, co myśli o nim była dziewczyna.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film KENA KWAPISA pokazuje nie tylko dramat wielorybów, dla którego tłem były polityczne przepychanki zimnej wojny, ale też uświadamia nam, jak wyglądał świat mediów przed rewolucją, którą przyniósł Internet i telefonia komórkowa. Jeden ze świadków akcji ratunkowej w Barrow, dziennikarz Thomas Rose, wydał rok później książkę "Freeing the Whales", którą prawie dziesięć lat później zainteresował się Ken Kwapis, reżyser ceniony głównie za seriale "The Larry Sanders Show" i "Biuro" według pomysłu kontrowersyjnego gospodarza ceremonii wręczenia Złotych Globów, Ricky'ego Gervaisa. "Byłem zdziwiony, kiedy dowiedziałem się, jakie zamieszanie wywołały te trzy wieloryby" - komentował później Kwapis. - "Nasza opowieść skupia się na cyrku medialnym, jaki rozpętał się wokół uwięzionych zwierząt oraz niezwykłej koalicji, jaka wytworzyła się między ratownikami". Reżyser bardzo chciał, żeby film powstał w samym Barrow, ale na miejscu okazało się, że panujące tam temperatury nie sprzyjają ani filmowcom, ani sprzętowi filmowemu, a w dodatku miasteczko ma za słabą infrastrukturę, żeby na tak długi okres gościć u siebie tak liczną ekipę. Zdjęcia przeniesiono więc na południe do stosunkowo łagodnego pod względem klimatu miasta Anchorage, w którym zamieszkuje 40 procent wszystkich mieszkańców Alaski.

W główną rolę wcielił się John Krasiński, z którym Kwapis spotkał się wcześniej na planie serialu "Biuro". Pochodzący z rodziny o polskich korzeniach Krasiński, uznany w 2006 roku przez magazyn "People" za jednego z najseksowniejszych mężczyzn świata, wystąpił ostatnio z Mattem Damonem w pokazywanym w konkursie głównym w Berlinie filmie "Promised Land" Gusa Van Santa. W "Na ratunek wielorybom" towarzyszyła mu Drew Barrymore, której kariera aktorska stała się niejako symbolem życia w Hollywood. Barrymore, chrześnica Sophii Loren, w filmach grała już jako trzylatka (w wieku 7 lat zagrała w "E.T." Stevena Spielberga), była najmłodszą prowadzącą telewizyjny show (gościnnie poprowadziła "Saturday Night Live" również jako 7-latka), ale też jedną z najmłodszych gwiazd Hollywood uzależnioną od narkotyków i alkoholu. Dziś Barrymore uważana jest za dojrzałą aktorkę, może pochwalić się Złotym Globem za serial "Szare ogrody", a także sukcesami na polu reżyserskim - jest reżyserką m.in. "Dziewczyny z marzeniami", gdzie w główną rolę wcieliła się jej przyjaciółka Ellen Page.
Na ratunek wielorybom
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2012
W Barrow, najbardziej wysuniętym na północ mieście Alaski, nie dzieje się wystarczająco dużo, żeby zaspokoić ambicje lokalnego reportera, Adama Carlsona (John Krasiński). Aż pewnego dnia w okolicy zostaje uwięziona pod pokrywą lodową trzyosobowa rodzina wielorybów.
melodramat
Na ratunek wielorybom
5,0 5 1 1