PREMIERA

2010.09.26

CANAL+ PREMIUM

NA RINGU Z ALIM

Facing Ali

USA, 2009

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dziesięciu sławnych bokserów wspomina swoje starcia z największym pięściarzem wszech czasów, Muhammadem Alim. To opowieść o tym, jak rodziła się legenda.

Nawet osoby nie interesujące się boksem doskonale znają nazwisko Muhammada Alego. 68-letni dziś ekssportsmen, urodzony jako Cassius Clay Jr, jest jedynym bokserem w historii, który trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie obronił go aż dziewiętnaście razy. Zmagający się od ponad ćwierćwiecza z chorobą Parkinsona, pozostaje żywą legendą nie tylko świata sportu, ale i całej Ameryki.

Reżyser PETE MCCORMACK postanowił złożyć hołd wielkiemu czempionowi niekonwencjonalnym dokumentem. Zebrał dziesięć sław boksu, które niegdyś spotkały się z Alim w ringu i poprosił o refleksję na temat byłego przeciwnika. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. brytyjski mistrz Sir Henry Cooper - jeden z pierwszych rywali Amerykanina, jego dawny sparingpartner Larry Holmes, Kanadyjczyk George Chuvalo, Earnie Shavers zwany "Czarnym Niszczycielem", sławny George Foreman czy też "Smokin" Joe Frazier, zwycięzca pamiętnej "walki stulecia" z roku 1971.

Pięściarze mówią nie tylko o okolicznościach pojedynków z "Największym", jak go popularnie nazywano. Ich wspomnienia dotyczą także znanych epizodów z życia i kariery Alego, m.in. przejścia na islam, znajomości ze słynnym przywódcą ruchu afroamerykańskiego Malcolmem X, odmowy służby w armii podczas wojny w Wietnamie czy też wynikłego z tej decyzji odebrania mu licencji profesjonalnego boksera. W rozmowach pojawia się także drażliwa kwestia możliwych związków między obrażeniami odniesionymi na ringu, a chorobą wybitnego sportowca. Wywiady uzupełniają nagrania archiwalne, m.in. fragmenty najsłynniejszych ringowych starć mistrza wszech czasów.

WASZE OPINIE

mchumer

Super film oglądałem już dwa razy i chętnie kupiłbym go na płycie, czy ktoś wie może
jak go dostać ???

kubasss

Obejrzałem kawałek...super dokument. Czekam z niecierpliwością na powtórkę żeby zobaczyć całość

admin

Emisja z 16.10 została anulowana, proszę śledzić aktualną ramówkę [link=na stronie z programem] http://www.canalplus.pl/program [/link].
NA RINGU Z ALIM
reżyseria:
USA, 2009
Dziesięciu sławnych bokserów wspomina swoje starcia z największym pięściarzem wszech czasów, Muhammadem Alim. To opowieść o tym, jak rodziła się legenda.
film dokumentalny
NA RINGU Z ALIM
5,0 5 1 30