2001 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2017.09.12

CANAL+ FILM

Na samym dnie

The Deep End

USA, 2001

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Margaret Hall (Tilda Swinton) mieszka w domu położonym nad kalifornijskim jeziorem Tahoe. Sama wychowuje trójkę dzieci. Jej mąż, oficer marynarki, jest w domu gościem. Margaret z przerażeniem odkrywa, że jej 17-letni syn Beau bez opamiętania próbuje zakosztować wszystkich uroków życia.

Beau fascynuje karkołomna jazda samochodem po alkoholu, nocne kluby, a towarzystwo, w którym się obraca, zaniepokoiłoby nawet najbardziej tolerancyjnych rodziców. Chcąc w jakiś sposób uchronić syna przed nieszczęściem, Margaret odwiedza w klubie gejowskim Darby'ego Reese'a (Josh Lucas). Prosi, aby przestał spotykać się z Beau, a w zamian proponuje kilka tysięcy dolarów. Wieczorem Darby odwiedza w tajemnicy swojego młodego kochanka. Opowiada mu o wizycie matki i sugeruje, że przyjmie od niej pieniądze. Między młodzieńcami dochodzi do sprzeczki, a później do bójki, która kończy się tragicznie. Rano Margaret znajduje zwłoki Darby 'ego w pobliżu swojej posiadłości. Przerażona, przekonana o tym, że sprawcą jest Beau wrzuca zwłoki do jeziora. Kiedy denat zostaje wyłowiony, do drzwi pani Hall puka Alek "Al" Spera (Goran Visnjić). Ma kasetę wideo, z której wynika, że młodzieńców łączyły intymne stosunki. Żąda 50 tysięcy dolarów za milczenie. Do wypłacenia sumy z konta potrzebna jest zgoda przebywającego na Atlantyku męża, z którym nie ma kontaktu. Zrozpaczona Margaret rozpoczyna z szantażystą negocjacje.

"Na samym dnie" jest adaptacją opowiadania "The Blank Wall" Elisabeth Sanxay Holding, które w 1949 roku zekranizował już Max Ophüls w filmie "The Reckless Moment" z Jamesem Masonem i Joan Bennett w rolach głównych. Twórcy filmu, a zarazem autorzy scenariusza "Na samym dnie", SCOTT MCGEE ("Szwy", "Sezon na słówka") i DAVID SIEGEL ("Uncertainty"), uwspółcześnili akcję. Przenieśli ją do Kalifornii, a uwiedzioną przez starszego amanta dziewczynę zastąpili młodzieńcem o homoseksualnych skłonnościach. Film jest połączeniem thrillera i dramatu psychologicznego, opowieścią o relacji pomiędzy matką a synem, swoistym studium macierzyństwa i instynktu chronienia potomstwa. Margaret Hall w interpretacji Tildy Swinton jest bardzo wiarygodna. Kobieta nie załamuje się pomimo dramatycznych przeciwności i jest jedyną, która może uchronić syna przed więzieniem i społecznym wykluczeniem. Konstrukcja filmu w znacznej mierze opiera się na tym, że Margaret nie wie, co wydarzyło się naprawdę. Matka i syn nie rozmawiają ze sobą na ten temat. Można się domyślać, że twórcy usiłowali w ten sposób zasygnalizować przepaść międzypokoleniową, ale cierpi na tym psychologiczna wiarygodność stosunków rodzinnych. Nawet najgłębsza przepaść nie tłumaczy bowiem, dlaczego Margaret nie chce poznać prawdziwego przebiegu zdarzeń. Goran Viąnjić jako Alek Spera jest łajdakiem o złotym sercu, aniołem o "brudnej twarzy". Motywy jego działania są niejasne, a twórcy filmu pozostawiają widzom pole do własnej interpretacji. Od początku jednak widać, że Al nie jest zwolennikiem szantażu. Podziwia rezolutną Margaret i jej wolę walki do tego stopnia, że wraz z rozwojem wypadków bohaterowie przeżywają wzajemną fascynację. Chociaż ani trochę nie pasują do siebie, znajdują w sobie najbardziej pożądane cechy i wartości. Niepowtarzalną stylistykę filmu tworzą zdjęcia kręcone "przez wodę" w jeziorze, z perspektywy akwarium lub z kroplą wody w roli głównej. Obok wody cichymi bohaterami "Na samym dnie" są także dźwięki - wysublimowane, dochodzące z tła, tworzące atmosferę. Tilda Swinton, która zasłynęła rolami w filmach Dereka Jarmana, za rolę w "Na samym dnie" zdobyła wiele prestiżowych nagród, była m.in. nominowana do Złotego Globu.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

....mnie trzymal w napieciu, moze dlatego, ze ogladalam bardzo pozno w nocy , bylo cicho i jezscze trzymalam strone bohaterki, aczkolwiek tez do konca nie rozumiem dlaczego ona nie powiadomila policji w takiej sytuacji?...czy nalezy wnioskowac, ze podejrzewala wczesniej swojego syna o takie kontakty?
Poza tym glowna bohaterka bardzo przykuwala fizycznie moja uwage swoja uroda o demonicznych rysach twarzy...[;-)]

tufta

Prawo i Sprawiedliwość to dwie fundamentalne zasady których zabrakło mi w tym filmie.Matka zaślepiona miłością do syna zatracała się coraz bardziej.Czyż nie każdy z nas znalazłszy ciało człowieka z kotwicą w brzuchu nie powiadomiłby o tym policji i skup złomu.? Nie można tak postępować jak nasza bohaterka.Mam nadzieję że młodzież która oglądała ten film myśli podobnie.Pamiętajcie Prawo i Sprawiedliwość przedewszystkim.

pedro

Kiepski film. Nie mam pojęcia po co w ogóle powstał. Czyżby reżyser chciał nam powiedzieć,że matka dla swojego dziecka z robi wszystko? Mało odkrywcze.
W skali szkolnej 1-6 ocena filmu 2.
Na samym dnie
USA, 2001
Margaret Hall (Tilda Swinton) mieszka w domu położonym nad kalifornijskim jeziorem Tahoe. Sama wychowuje trójkę dzieci. Jej mąż, oficer marynarki, jest w domu gościem. Margaret z przerażeniem odkrywa, że jej 17-letni syn Beau bez opamiętania próbuje zakosztować wszystkich uroków życia.
thriller
Na samym dnie
3,6 5 1 37