PREMIERA

2010.01.29

CANAL+ PREMIUM

NA SKRÓTY DO SZCZĘŚCIA

Shortcut to Happiness/The Devil and Daniel Webster

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie i kariera nowojorskiego pisarza Jabeza Stone'a (Alec Baldwin) to pasmo nieustannych porażek. Wydawcy nie są zainteresowani jego książkami, nie idzie mu z kobietami, a czarę goryczy przelewa sukces kolegi po piórze, Juliusa Jensena (Dan Aykroyd).

Zazdrosny o powodzenie przyjaciela, Stone dochodzi do wniosku, że jest gotów na wszystko, byle tylko odbić się od dna. Wkrótce spotyka piękną nieznajomą (Jennifer Love Hewitt), która przedstawia mu propozycję niecodziennej umowy. Na jej mocy Jabez będzie przez dziesięć lat pławił się w splendorze, ale w zamian odda duszę piekłu. Po zawarciu paktu z diabłem życie pisarza-nieudacznika ulega odmianie: książki sprzedają się w wielkich nakładach, rośnie majątek, a wraz z nim polepszają się kontakty z płcią piękną. Przychodzi jednak moment zapłaty za sukcesy. Chcąc ratować duszę, Stone szuka pomocy u renomowanego adwokata Daniela Webstera (Anthony Hopkins) i wspólnie z nim wytacza władcy piekieł proces.

Historia realizacji "Na skróty do szczęścia", reżyserskiego debiutu znanego aktora ALECA BALDWINA, jest ciekawym komentarzem do fabuły filmu. Zdjęcia rozpoczęły się w Nowym Jorku w roku 2001, ale produkcja musiała długo czekać na sfinalizowanie. Problemem był bowiem inwestor filmu, który wbrew deklaracjom nie zapewnił Baldwinowi niezbędnego budżetu, a jedynie zaciągnął długi w kilku bankach. Jego nadużycia doprowadziły w końcu do policyjnego dochodzenia. "Toczy się właśnie dochodzenie przeciw jednemu z inwestorów w sprawie o malwersacje" - wyjaśniał Baldwin. "Przekonywał, że ma pieniądze na produkcję, ale to nie była prawda. I kiedy my kręciliśmy film, on zapożyczał się w całym Nowym Jorku". Sam obraz został na domiar złego zarekwirowany przez FBI jako dowód w sprawie. "Film nie doczeka się nigdy premiery. To dla mnie bolesna lekcja" - ubolewał rozgoryczony Baldwin. Nieoczekiwanie jednak komedią, noszącą wówczas tytuł "The Devil and Daniel Webster", tak bowiem zatytułowane było opowiadanie Stephena Vincenta Benéta, na motywach którego oparto scenariusz, zainteresował się nowy dystrybutor. Baldwin zdążył jednak zrazić się do feralnego przedsięwzięcia i zażądał usunięcia nazwiska z czołówki. Film przemontowano, zmieniono tytuł, a jako reżysera podano fikcyjną postać Harry'ego Kickpatricka. Mimo całego tego zamieszania, kiedy "Na skróty do szczęścia" doczekało się wreszcie oficjalnej premiery, okazało się, iż debiut Baldwina jest zabawną, ciekawie opowiedzianą historią. Warto też zwrócić uwagę na znakomitą obsadę, w której błyszczą nazwiska Anthony'ego Hopkinsa, Jennifer Love Hewitt, Dana Aykroyda, Amy Poehler i samego reżysera.

WASZE OPINIE

Tommy123

Film słaby, scena finałowa poniżej wszelkiego poziomu- jednej strony poważna tematyka poruszana, z drugiej sędzia zasiadający na ciągniku rolniczym... słaby film nie warty polecenia, a kiedy rozważymy go w perspektywie potencjału gwiazd które w nim wystąpiły ocena kształtuje się jeszcze gorzej

Pio

Zawiodłem się, film słaby( czekałem na dobry film),na rozwój akcji, lecz się nie doczekałem, . Kiepściutko, nie polecam

Blue-Grey

Jedyne, co się mi w tym filmie podobało, to rower niesiony przez balony i urocza agentka piekła - Jennifer Love Hewitt, chociaż tak naprawdę to przypominała wychudzoną kotkę... bez ogona. A Baldwin - zamiast kręcić filmy - powinien jeszcze raz przeczytać "Opowieść wigilijną". Dickens wystarczy. [}:-)]
NA SKRÓTY DO SZCZĘŚCIA
reżyseria:
USA, 2004
Życie i kariera nowojorskiego pisarza Jabeza Stone'a (Alec Baldwin) to pasmo nieustannych porażek. Wydawcy nie są zainteresowani jego książkami, nie idzie mu z kobietami, a czarę goryczy przelewa sukces kolegi po piórze, Juliusa Jensena (Dan Aykroyd).
komediodramat
NA SKRÓTY DO SZCZĘŚCIA
3,4 5 1 11