Paramount Pictures
  • Złote Globy

PREMIERA

2004.12.14

CANAL+ PREMIUM

Na skróty

Short Cuts

USA, 1993

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 181 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesne Los Angeles. Kilkanaście osób z różnych warstw społecznych łączy jedynie fakt, że mieszkają w tym samym mieście. Ich losy jednak co i raz się splatają prowadząc czasem do różnych sytuacji.

Claire (Anne Archer) i Stuart (Fred Ward) są od lat zgodnym małżeństwem. Na tym idealnym obrazie pojawia się jednak rysa, gdy Stuart po powrocie z wędkowania opowiada żonie, że wspólnie z kolegami znalazł utopioną dziewczynę. Policję zawiadomili jednak dopiero po kilku dniach, by nie psuć sobie zabawy. Z problemem śmierci zderza się też inna para: Ann (Andie MacDowell) i Howard (Bruce Davison), gdy ich syn zapada na nagłą, nieuleczalną chorobę. Z kolei nad związkiem Marian (Julianne Moore) i Ralpha (Matthew Modine) ciąży zdrada popełniona wiele lat temu. Siostra Marion - Sherri (Madeleine Stowe) - ma troje dzieci z policjantem Gene'em (Tim Robbins), któremu wybacza liczne romanse. Lois (Jennifer Jason Leigh) "zdradza" codziennie Jerry'ego (Chris Penn) pracując przy obsłudze seks telefonu. Tłumiona agresja męża w końcu wybucha.

Reżyser Robert Altman swoją karierę rozpoczynał od filmów dokumentalnych i przemysłowych dla Calvin Company w rodzinnym Kansas City. Jego debiutem fabularnym był film o gangach młodzieżowych zatytułowany "The Delinquents" (1957), po którym zrealizował film dokumentalny "The James Dean Story" i szereg odcinków telewizyjnych seriali: "Bonanza", "Alfred Hitchcock przedstawia", "Bus Stop", "Combat". Przełomem w jego karierze była antywojenna komedia "MASH", która zdobyła Złotą Palmę w Cannes i odniosła zawrotny sukces kasowy. W dorobku artysty są tak znaczące pozycje, jak: "Nashville", "Trzy kobiety", "Dzień weselny", "Gracz", "Pret-a-Porter", "Kto zabił ciotkę Cookie?", czy "Gosford Park". W wielowątkowym "Na skróty" nawet w epizodach pojawiły się gwiazdy, a wśród nich zdobywcy Oscarów Jack Lemmon i Tim Robbins oraz Andie MacDowell, Julianne Moore, Jennifer Jason Leigh, Madeleine Stowe, Robert Downey Jr., Anne Archer i muzyk Tom Waits. W 1994 roku film był m.in. nominowany do Oscara za reżyserię i zdobył Specjalny Złoty Glob za najlepszą obsadę oraz Złote Lwy (ex aequo z "Trzy kolory. Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego) i Puchar Volpiego za najlepszą obsadę na MFF w Wenecji '93.

Nagrody filmowe

Najlepszy zespół aktorski - Julianne Moore, film Na skróty
 
Najlepszy zespół aktorski za film - Frances McDormand, film Na skróty

WASZE OPINIE

kamila

Ideał.

mark

Świetny film

ded

it ' s fantastic
Na skróty
reżyseria:
USA, 1993
Współczesne Los Angeles. Kilkanaście osób z różnych warstw społecznych łączy jedynie fakt, że mieszkają w tym samym mieście. Ich losy jednak co i raz się splatają prowadząc czasem do różnych sytuacji.
komediodramat
Na skróty
4,8 5 1 34