PREMIERA

2003.04.30

CANAL+ PREMIUM

NA WIELKICH JEZIORACH

Lakeboat

USA/Kanada, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Student z dobrego domu trafia do brudnego, wulgarnego, ale i fascynującego świata marynarzy. Ekranizacja sztuki Davida Mameta.

Dale Katzman (Tony Mamet), student elitarnej szkoły, na czas wakacji zaciąga się na statek. Świat, do którego trafia nie przypomina niczego, co znał wcześniej. Życie na pokładzie wydaje mu się egzotyczne, niemal fantastyczne, a ludzie, których spotyka są niczym wyjęte z kart powieści przygodowych indywidua. Wielu z nich na statek zaciągnęło się, aby uciec przed długami, niezapłaconymi alimentami czy znacznie gorszymi przestępstwami. Jest wśród nich uzależniony od pism pornograficznych strażak (Denis Leary), ekspert w sprawach kobiet Fred (Jack Wallace), wielbiciel mocnych trunków Stan (J.J. Johnston) i najciekawszy z nich, Joe Pitko (Robert Forster), który stanie się mentorem Dale'a. Pitko żyje w dwóch światach - na statku, gdzie spędza większość życia i w świecie książek, które nałogowo pochłania. Jego dramatem jest to, że większość realnego czasu spędza z ludźmi, z którymi nie ma o czym rozmawiać, dlatego oczytany Dale jest dla niego niemal darem niebios. Tymczasem statek wypływa z portu i rusza w rejs po Wielkich Jeziorach. Załodze, oprócz zwykłych rutynowych zajęć, czas wypełnia snucie hipotez na temat tego, co stało się z pokładowym kucharzem Guiglianim (Andy Garcia), który nie pojawił się na pokładzie w chwili wypłynięcia z portu. Z czasem banalna historia, pod wpływem fantazji marynarzy, zmienia się w mrożącą krew w żyłach sensacyjną opowieść, z którą znakomicie kontrastuje niewzruszone piękno krajobrazu Wielkich Jezior.

"Na Wielkich Jeziorach", jedyny w dorobku reżyserskim film aktora, JOE MANTEGNI, to ekranizacja sztuki Davida Mameta, jednego z najbardziej znanych współczesnych dramaturgów amerykańskich. Mamet nie ukrywał zresztą, że opowieść o Dale'u to w rzeczywistości jego własna historia. Twórca "American Buffalo" dorabiał na statku, kiedy był jeszcze studentem college'u. Tam też poznał ludzi, którzy później często trafiali na karty jego dramatów. Co ciekawe Dale, alter ego pisarza, nie jest głównym bohaterem sztuki, ale raczej świadkiem wydarzeń, którego oczami podglądamy świat żeglarzy. "Ta sztuka nie opowiada o dorastaniu chłopca, ale o dorosłych facetach, którzy już dawno przestali być dziećmi" - pisał w recenzji filmu amerykański krytyk Roger Ebert. Niemniej Dale, pod koniec rejsu, z pewnością mógłby powtórzyć za innym amerykańskim powieściopisarzem Hermanem Melville'em "Statek był moim Yale i Harvardem".

Choć reżyserem "Na Wielkich Jeziorach" jest Mantegna, nie można odmówić Mametowi wpływu na ostateczny charakter filmu. Mamet i Mantegna znają się zresztą od lat - aktor wystąpił w niezliczonej ilość jego sztuk, a za rolę w filmie Mameta "Fortuna kołem się toczy" (1988) zdobył nagrodę aktorską Volpi Cup na weneckim festiwalu. Co ciekawe rolę Dale'a w filmie zagrał Tony Mamet, brat dramaturga, a muzykę do obrazu skomponował drugi brat, Bob Mamet.
NA WIELKICH JEZIORACH
reżyseria:
USA/Kanada, 2000
Student z dobrego domu trafia do brudnego, wulgarnego, ale i fascynującego świata marynarzy. Ekranizacja sztuki Davida Mameta.
dramat
NA WIELKICH JEZIORACH
4,4 5 1 7