Universal

PREMIERA

2010.08.05

CANAL+ PREMIUM

NA WSKROŚ NOWOCZESNA MILLIE

Thoroughly Modern Millie

USA, 1967

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia/musical

czas trwania: 134 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ameryka, lata 20. Millie Dillmount (Julie Andrews) opuszcza rodzinne miasteczko na Środkowym Zachodzie i jedzie do Nowego Jorku.

Zatrzymuje się w hotelu dla kobiet, gdzie zaprzyjaźnia się z Dorothy Brown (Mary Tyler Moore). Obie nie zdają sobie sprawy, że w rzeczywistości hotel jest tylko przykrywką dla handlu kobietami, którym trudni się zarządzająca nim pani Meers (Beatrice Lillie).

Marzeniem Millie jest zostać sekretarką przystojnego, bogatego i co najważniejsze samotnego szefa. Podejmuje więc pracę w biurze Trevora Graydona (John Gavin), który wydaje się spełniać wszystkie te warunki. By go uwieść, zmienia wizerunek. Z prowincjuszki przeistacza się w przebojową mieszczkę, która słucha jazzu i śledzi najnowsze trendy w modzie. Niestety, przełożony nie zwraca na nią uwagi, za to wpada mu w oko Dorothy. W Millie zakochuje się natomiast skromny sprzedawca spinaczy Jimmy Smith (James Fox), który, mimo całej sympatii, jaką budzi, nie wydaje się wystarczająco dobrą partią na męża. Pewnego dnia Jimmy i Millie z przerażeniem odkrywają zaginięcie Dorothy. Proceder pani Meers wychodzi na jaw.

GEORGE ROY HILL zapisał się w historii kinematografii jako autor westernowego "Butch Cassidy i Sundance Kid" i gangsterskiego klasyku "Żądło". Oba filmy osiągnęły ogromny sukces kasowy i artystyczny. Realizując w 1967 roku "Na wskroś nowoczesną Millie", swój jedyny w karierze musical, Hill był tuż przed oszałamiającymi sukcesami filmów z niezapomnianym duetem aktorskim Paul Newman - Robert Redford. Postrzegano go wciąż jedynie jako sprawnego rzemieślnika, ale perypetie naiwnej prowincjuszki w wielkomiejskim świecie już zwiastowały wielkie osiągnięcia reżysera, przynosząc nominacje aż do 7 Oscarów. Ostatecznie statuetka Amerykańskiej Akademii Filmowej trafiła do twórcy muzyki Elmera Bernsteina. Tytułowa Millie z filmu Hilla to symbol, a zarazem satyryczny obraz wyzwolonej kobiety epoki jazzu i obyczajowych przemian. W tej roli wystąpiła musicalowa gwiazda Julie Andrews, znana przede wszystkim dzięki oscarowej kreacji w "Mary Poppins", roli Marii w "Dźwiękach muzyki" i głównej bohaterki "Victora, Victorii".

WASZE OPINIE

kasia.m

Na zapis dvd tego niesamowitego koncertu czeka naprawdę mnóstwo ludzi! Miałam szczęście być tam, ale tym bardziej pragnę żeby te wspomnienia utrwaliły się w postaci płyty na półce, po którą będzie można zawsze sięgnąć. Zdecydujcie się na wydanie tego dvd, proszę...
NA WSKROŚ NOWOCZESNA MILLIE
reżyseria:
USA, 1967
Ameryka, lata 20. Millie Dillmount (Julie Andrews) opuszcza rodzinne miasteczko na Środkowym Zachodzie i jedzie do Nowego Jorku.
komedia/musical
NA WSKROŚ NOWOCZESNA MILLIE
5,0 5 1 3