Universal

PREMIERA

2006.07.13

CANAL+ PREMIUM

NAGIE ALIBI

Naked Alibi

USA, 1954

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film noir

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wczesne lata 50., małe miasteczko w Kalifornii. Al Willis (Gene Barry) jest zwyczajnym facetem. Problemy z alkoholem stają się jednak przyczyną jego poważnych kłopotów - zostaje podejrzany o kradzież.

W czasie przesłuchania dochodzi do zatargu między pijanym Willisem, a policjantem Fredem Parksem (Max Showalter). Nazajutrz po ich kłótni Parks zostaje zamordowany. Na Willisie ciążą teraz bardzo poważne zarzuty. W oczach nieustępliwego detektywa Joe'ego Conroya (Sterling Hayden) jest jedynym podejrzanym i zostaje aresztowany. Wkrótce wychodzi jednak na wolność z braku przekonujących dowodów świadczących o jego winie. Jednak dla Conroya Willis jest winny. Nawet po tym jak zostaje zdymisjonowany nie zaprzestaje pościgu. Tymczasem Willis porzuca żonę (Marcia Henderson) i razem z kochanką (Gloria Grahame) osiedla się niedaleko granicy z Meksykiem. Tam odnajduje go Conroy.

"Nagie alibi" to klasyka kina noir - niezwykle popularnego gatunku w Hollywood lat 40. i 50. Reżyserem filmu jest JERRY HOPPER, twórca tak znanych dzieł jak "Atomowe miasto", "Morza Alaski", "Nigdy nie mów do widzenia" oraz kultowych już seriali z lat 50. i 60., wśród których są "Perry Mason", "Jak poślubić milionera", "Nietykalni", "Ścigany", "Prawo Burke'a", "Rodzina Addamsów" czy "Wyspa Gilligana". W postać Conroya wcielił się legendarny gwiazdor ze złotej epoki Fabryki Snów - Sterling Hayden. Zmarły przed 20 laty aktor zadebiutował na początku lat 40. Popularność przyniosły mu filmy "Asfaltowa dżungla", "Denver i Rio Grande" oraz "Gwiazda". Prawdziwą sławę zyskał dzięki produkcjom "Johnny Guitar", "Nagle", "Zabójstwo", "Ojciec chrzestny", "Długie pożegnania" oraz "Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę", za kreację w którym został nominowany do BAFTA. W filmie pojawiają się również inne gwiazdy starego Hollywood: laureatka Oscara za "Zły i piękny" Gloria Grahame ("To wspaniałe życie", "Największe widowisko świata", "Oklahoma!", "Melvin i Howard") i zdobywca Złotego Globu za rolę główną w "Prawie Burke'a" Gene Barry (obie wersje "Wojny światów"), który kilkakrotnie spotykał się na planie z Jerry'm Hopperem.
NAGIE ALIBI
reżyseria:
USA, 1954
Wczesne lata 50., małe miasteczko w Kalifornii. Al Willis (Gene Barry) jest zwyczajnym facetem. Problemy z alkoholem stają się jednak przyczyną jego poważnych kłopotów - zostaje podejrzany o kradzież.
film noir
NAGIE ALIBI
3,4 5 1 5