PREMIERA

2008.01.01

CANAL+ PREMIUM

NAGRODY DARWINA

The Darwin Awards

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Nagrody Darwina są wyrazem wdzięczności dla tych, którzy poprawili skład genetyczny ludzkości usuwając z niej swoje genomy i zapobiegając w ten sposób ich pomnażaniu się" - jak czytamy na stronie www.darwinawards.com.

Przyznawane są - najczęściej pośmiertnie - tym, którzy w wyjątkowo głupi sposób odebrali sobie życie lub dotkliwie się okaleczyli. Laureatami zostają więc ci, którzy w ramach zabawy skaczą na bungee zrobioneego ze starych kabli, albo sprawdzają wytrzymałość szyb w wieżowcach rzucając się na nie z impetem. Tego typu kamikadze poszukują detektyw śledczy Michael Burrows (Joseph Fiennes) i cyniczna agentka ubezpieczeniowa Siri (Winona Ryder). Ich zadaniem jest stworzenie profilu potencjalnego zwycięzcy kolejnej edycji nagród. Wspólna praca, wiszące nad nimi wciąż widmo śmierci (nawet jeśli głupiej) i rosnące emocje sprawiają, że znudzona agentka i ambitny detektyw zaczynają coraz bardziej interesować się sobą nawzajem.

Choć trudno w to uwierzyć, Nagrody Darwina nie są wymysłem scenarzysty. Istnieją naprawdę i są przyznawane co roku przez internautów. Jednym z laureatów był Francuz, Jacques LeFevier, który aby mieć pewność, że jego samobójstwo będzie skuteczne wszedł na urwisko, przywiązał sobie do szyi kamień, wypił truciznę, podpalił na sobie ubranie i skoczył, a spadając próbował się jeszcze zastrzelić. Kula zamiast przez pierś, przeszła przez linę, woda, do której wpadł LeFevier, ugasiła płonące ubranie, a wlewając się do ust spowodowała wymioty i usunęła z żołądka truciznę. Francuza wyłowili rybacy i żywego odwieźli do szpitala, gdzie wreszcie zmarł z wycieńczenia.

"Nagrody Darwina" FINNA TYLORA obfitują w podobnych bohaterów. Reżyser jest autorem komediowego thrillera "Dziękuję, Zoe" z gwiazdą serialu "Beverly Hills 90210" Jasonem Priestleyem i dramatu "Pół sen pół ryba" z Davidem Arquette. Jego trzecia i najnowsza produkcja miała swą premierę na festiwalu Sundance, gdzie film pokazywany był poza konkursem. Pokaz uczczono m.in. koncertem Metalliki, której piosenka "Sad but True" ("Smutne, ale prawdziwe") znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu.

W ambitnego detektywa Burrowsa wcielił się Joseph Fiennes, brat Ralpha Fiennesa, znany szerokiej publiczności z roli w błyskotliwej komedii "Zakochany Szekspir", w której zagrał tytułowego Willa. Ta kreacja przyniosła mu m.in. nominację do BAFTY oraz nagrody krytyków z Chicago i Las Vegas. Wystąpił też w "Kupcu weneckim" obok Ala Pacino i Jeremy'ego Ironsa, a w "Goodbye Bafana" partnerował Diane Kruger.

W "Nagrodach Darwina" drugą główną rolę zagrała Winona Ryder, córka chrzestna Timothy'ego Leary'ego i ulubienica Allana Ginsberga, który był bliskim przyjacielem jej rodziców. Zaczynała karierę z impetem. Zagrała w "Soku z żuka" Tima Burtona, a dwa lata później w jego słynnym "Edwardzie Nożycorękim". Wówczas zaczął się jej głośny romans z Johnnym Deppem, zakończony niefortunnym, nieaktualnym dziś tatuażem Deppa "Winona Forever". Aktorka dwa razy walczyła o Oscara: za "Wiek niewinności" Scorsese (za który dostała Złoty Glob) i "Małe kobietki" Gillian Armstrong. Napiętnowana po przyłapaniu na kradzieżach w luksusowych sklepach, terapii i odpracowanych społecznie godzinach, z wolna powraca do dawnej pozycji. Zagrała m.in. u Richarda Linklatera w "Przez ciemne zwierciadło" według prozy Dicka, a kilka lat wcześniej w "Przerwanej lekcji muzyki", za którą Angelina Jolie otrzymała Oscara.

W "Nagrodach Darwina" w rolach drugoplanowych pojawili się m.in. jeden z przyjaciół reżysera, David Arquette (brat Paricii i Rosanny), Juliette Lewis, znana z "Co gryzie Gilberta Grape'a?" czy "Przylądku strachu", za który była nominowana do Oscara, a także Alessandro Nivola, którego widzowie pamiętają z miniserialu "Firma - CIA".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Przyjemny film. Początek obiecuje wiele, ukazanie kretynów, którzy zeszli z tego padoła w sposób powiedzmy ''oryginalny'' naprawdę śmieszy. Niestety z czasem napięcie zaczyna padać, przez co i widz się męczy. Ale niektóre fragmenty literalnie rozbawiają.

Sowarek

Dla mnie nawet, nawet, ale dezeter wszystko wyjaśnił więc tylko potwierdzam. Nie zgadzam się tylko, że to groch z kapustą. ;) Dla mnie takie masło maślane, ale całkiem smaczne.

dekoder polsatu

Albert Einstein-Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota; jak dla mnie najwiekszym idiota był facet z poczatku filmu testujacy wytrzymałość szyby w swoim biurze:);duzym plusem filmu Winona Ryder-najpiekniejsza aktorka:)
NAGRODY DARWINA
reżyseria:
USA, 2006
"Nagrody Darwina są wyrazem wdzięczności dla tych, którzy poprawili skład genetyczny ludzkości usuwając z niej swoje genomy i zapobiegając w ten sposób ich pomnażaniu się" - jak czytamy na stronie www.darwinawards.com.
komedia
NAGRODY DARWINA
3,6 5 1 42