PREMIERA

2012.06.05

CANAL+ PREMIUM

NAJLEPSZE W ŚWIECIE

Polska, 1977

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia wrażliwego dziesięciolatka, który rozpaczliwie walczy o uczucie ojczyma.

Dziesięcioletni Kajetan (Mariusz Borecki) jest świadkiem, jak młody porucznik, Wandalin Gdowski (Maciej Góraj), obezwładnia niebezpiecznego szaleńca. Zafascynowany bohaterskim wyczynem porucznika chłopiec bardzo chciałby go poznać. Ku swojemu zdziwieniu i ogromnej radości pewnego dnia zastaje Gdowskiego we własnym domu. Na dodatek matka (Emilia Krakowska) oznajmia chłopcu o planowanym ślubie z wojskowym. Ojczym od początku traktuje Kaja jak własnego syna, poświęcając mu wiele czasu i zainteresowania. Nagła śmierć chorej na serce matki sprawia, że chłopiec boi się utracić względy, obcego przecież, mężczyzny. Aby zwrócić na siebie uwagę ojczyma i zdobyć uznanie w jego oczach, wraz z kolegą wyrusza zapolować na wilki w Bieszczadach.

"Najlepsze na świecie" to kolejny film w dorobku STANISŁAWA JĘDRYKI, w którym reżyser pozostaje wierny tematyce dziecięcej i młodzieżowej. Twórca kultowych dziś seriali, jak "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana", czy "Szaleństwo Majki Skowron", raz jeszcze podejmuje problem samotnych dzieci pozbawionych rodzicielskiej opieki i wszelkimi sposobami walczących o pozyskanie uczuć najbliższych. Film oparty został na poczytnej wśród nastolatków w latach 70. książce Marii Ślipek. Zdjęcia do niego zrealizował ceniony operator Wiesław Zdort, pracujący m.in. przy "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza i "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby.

Główne role dziecięce powierzone zostały debiutującemu na ekranie Mariuszowi Boreckiemu i Andrzejowi Piechockiemu, który grał już w dwóch poprzednich filmach Jędryki ("Koniec wakacji", "Szaleństwo Majki Skowron"). W matkę Kaja wcieliła się Emilia Krakowska a ojczyma zagrał laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za kreację w "Ciemnej rzece", Maciej Góraj.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
NAJLEPSZE W ŚWIECIE
Polska, 1977
Historia wrażliwego dziesięciolatka, który rozpaczliwie walczy o uczucie ojczyma.
film obyczajowy
NAJLEPSZE W ŚWIECIE
4,6 5 1 8