Fox

EMISJE

ŚR | 19.08 | 06:45

CANAL+ PREMIUM

ŚR | 19.08 | 07:45

CANAL+1

Naoczny świadek

Eyewitness

USA, 1981

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Weteran wojny w Wietnamie Darryll Deever (William Hurt) pracuje jako portier w jednym z biurowców na Manhattanie. Jego pasją jest oglądanie reportaży telewizyjnych popularnej dziennikarki Tony Sokolow (Sigourney Weaver).

Darryll jest nią zafascynowany do tego stopnia, że nagrywa programy z jej udziałem, by oglądać je po pracy. Pewnego dnia portier odkrywa w budynku zwłoki pewnego wietnamskiego bogacza, pana Longa, który dorobił się na czarnym rynku w Sajgonie. Zamiast zgłosić fakt na policję, Darryll zawiadamia o morderstwie Tony Sokolow. Reporterka podejrzewa, że portier ma jej coś ważnego do powiedzenia na temat przestępstwa, Deever stwarza bowiem takie pozory, by ją zaintrygować. Ta nietypowa rozgrywka nie uchodzi jednak uwadze prawdziwego zabójcy.

"Nie każde morderstwo trafia do wieczornych wiadomości" - głosił slogan reklamujący film PETERA YATESA. W momencie premiery obrazu w 1981 roku, pochodzący z Anglii reżyser cieszył się już wielką renomą jako autor dramatu wojennego "Prywatna wojna Murphy'ego" (1971) z niezapomnianą kreacją Petera O'Toole, oraz tragikomedii sportowej "Uciekać" (1979), za którą otrzymał dwie nominacje do Oscara. Kolejne dwie otrzymał za sprawą głośnego "Garderobianego" (1983). Historia realizacji "Naocznego świadka" zaczęła się w momencie, gdy Yates zasugerował scenarzyście Steve'owi Tesichowi połączenie ze sobą dwóch fabuł, które scenarzysta schował do szuflady przekonany, iż nie są dość dobre. Mimo pewnych problemów z licznymi zwrotami akcji, Tesich stworzył bardzo wciągającą, trzymającą w napięciu historię. Na tym wczesnym etapie prac film nosił roboczy tytuł "The Janitor Can't Dance" ("Portier nie może tańczyć"), którego zmianę wymogli jednak na filmowcach producenci.

W rolę Darrylla Deevera wcielił się William Hurt, laureat Oscara za "Pocałunek kobiety pająka", znany także z filmów, takich jak "Park Gorkiego", "Dzieci gorszego boga" czy "A.I. Sztuczna inteligencja". Aby lepiej wczuć się w swojego bohatera, aktor zatrudnił się nawet na chwilę jako stróż nocny. Obiektem jego fascynacji jest reporterka Tony Sokolow, postać wzorowana na pewnej prezenterce telewizyjnej, która zauroczyła Steve'a Tesicha. Wcieliła się w nią Sigourney Weaver (cykl "Obcy", "Goryle we mgle", "Pracująca dziewczyna"). Ponadto w "Naocznym świadku" zobaczyć można takie sławy, jak James Woods ("Wideodrom", "Duchy Mississippi", "Łowcy wampirów"), Morgan Freeman ("Wożąc panią Daisy" "Skazani na Shawshank") czy Christopher Plummer ("Amerykańska tragedia", "Piękny umysł").
Naoczny świadek
reżyseria:
USA, 1981
Weteran wojny w Wietnamie Darryll Deever (William Hurt) pracuje jako portier w jednym z biurowców na Manhattanie. Jego pasją jest oglądanie reportaży telewizyjnych popularnej dziennikarki Tony Sokolow (Sigourney Weaver).
thriller
Naoczny świadek
3,8 5 1 12